Sidney Sheldon

Wszystkie bez wyjątku powieści Sidneya Sheldona, a napisał ich 15, znajdowały się na pierwszym miejscu prestiżowej listy bestsellerów pisma „New York Times”. Przetłumaczone na 51 języków, sprzedane w nakładzie 280 milionów egzemplarzy, znane są czytelnikom w ponad 180 krajach. Sheldon, uznawany jest za jednego z najbardziej płodnych twórców – ma także na swoim koncie ponad 200 scenariuszy telewizyjnych, 25 filmowych i 8 sztuk teatralnych. Do ostatniej edycji Księgi Rekordów Guinnessa został wpisany jako najczęściej tłumaczony autor w historii światowej literatury.

*****
Sidney Sheldon urodził się w Chicago w 1917 roku. Jego ojciec nie przeczytał żadnej książki, a on sam jako jedyny z rodziny zdobył wykształcenie. Do dziś uważa za cud fakt, że został pisarzem. W wieku 17 lat opuścił dom i wyruszył do Los Angeles z mocnym postanowieniem zdobycia pracy scenarzysty. Nie zrażając się początkowymi niepowodzeniami, napisał streszczenie powieści Steinbecka „Myszy i ludzie” i wysłał je do wszystkich większych wytwórni filmowych. W ciągu 3 dni otrzymał odpowiedź z każdego miejsca. Początkowo pracował dla studia Universal, potem m.in. dla MGM i Paramount Pictures.

Kolejny etap jego kariery związany był z telewizją i z teatrami na Broadway’u. Nie sposób wymienić wszystkich programów, których był twórcą. W ciągu 2 lat napisał 78 rewelacyjnych scenariuszy do „The Patty Duke Show”, wymyślił bijące rekordy popularności seriale: „Hart to Hart” oraz „I Dream of Jeanne”, którego był też reżyserem i producentem. Kiedy miał zaledwie 25 lat jednocześnie wystawiano 3 jego musicale na Broadway’u. Wielokrotnie uhonorowany najważniejszymi nagrodami jest zdobywcą Oskara za scenariusz do filmu „Bachelor and the Bobby Soxer” i Tony’ego za sztukę „Redhead”.

Pisaniem książek zajął się późno, bo dopiero po ukończeniu pięćdziesiątego roku życia. Jego pierwsza powieść została odrzucona przez pięć różnych wydawnictw, ale w końcu opublikowana odniosła wielki sukces. Krytyka uznała „Nagą twarz” za najlepszą sensacyjną książkę roku, a pisarz otrzymał za nią nagrodę im. Edgara Allana Poe. Od tamtego czasu każdy jego kolejny tytuł momentalnie stawał się wielkim hitem wydawniczym. Większość jego powieści została zaadaptowana przez film i telewizję.

Sheldon ceni sobie niezwykle wolność jaką daje pisanie powieści, które w przeciwieństwie do pracy nad filmem nie wymaga od niego współpracy z setkami ludzi. Fabuła każdej z jego książek jest zawsze oparta na autentycznych wydarzeniach, a autor przykłada dużą wagę do rzetelnego ich zrelacjonowania, spędzając wiele czasu nad udokumentowaniem miejsca akcji. Głównymi bohaterkami powieści Sheldona są z reguły kobiety – inteligentne, atrakcyjne, zaradne, o silnych osobowościach, które zwyciężają przeciwności losu. Pisarz nie wierzy w mit „głupiej blondynki”.

Będąc gorliwym orędownikiem wolności prasy Sheldon przeciwstawia się wszelkim formom cenzury. Jego przeciwnicy często zarzucają mu niemoralność. Wiele czasu poświęca na działalność charytatywną wspierając instytucje związane z literaturą, pomaga bezdomnym.

W 1985 roku, po ponad 30 latach małżeństwa, zmarła jego pierwsza żona Jorja, znana i uznana dekoratorka wnętrz. Ich jedyna córka Mary, będąc nastolatką zadebiutowała jako poetka i wkrótce poszła w ślady ojca pisząc powieści. Sheldon wraz z drugą żoną podróżuje między domami, które ma w Londynie, Palm Springs i w Los Angeles i pisze swoją autobiografię.

Bohaterkami jego najnowszej książki noszącej tytuł: „Opowiedz mi swoje sny” są trzy młode, piękne kobiety podejrzane o popełnienie serii morderstw. Akcja, oparta jak zwykle na faktach, przenosi się z Londynu do Rzymu, z Quebecku do San Francisco w tempie, które oszołomi czytelnika.