Strona główna / Popularnonaukowe / Cząstki elementarne. W poszukiwaniu fundamentalnej natury rzeczywistości
Cząstki elementarne. W poszukiwaniu fundamentalnej natury rzeczywistości

Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 978-83-8123-001-8
Tytuł oryginału: The Particle Zoo: The Search for the Fundamental Nature of Reality
Data wydania: 28.09.2017
Format: 140mm x 210mm
Liczba stron: 280
Cena detaliczna: 42,00 zł Seria: Wiedza i Życie - Orbity Nauki
Oprawa: miękka
Tłumaczenie: Urszula i Mariusz Seweryńscy

Ta książka opowiada o cząstkach, najbardziej fundamentalnych obiektach, jakie znamy, z których zbudowany jest cały nasz Wszechświat. Co prawda, najlepszym językiem do opisu świata cząstek jest matematyka, jednak koncepcje, opisujące rzeczywistość w najmniejszej skali można oddzielić od matematycznych równań i uczynić je zrozumiałymi dla każdego.
Książka brytyjskiego fizyka, Gavina Hesketha "Cząstki elementarne" to opowieść o tym, co wiemy, czego jeszcze nie wiemy, i naszym nieustannym dążeniu do poszerzania wiedzy o najbardziej tajemniczych obiektach w naszym świecie. To opowieść o kwarkach i leptonach, bozonach i symetriach, a także o największym eksperymencie w historii badań najmniejszych składników materii, jakie udało nam się do tej pory odkryć.
Żyjemy w złotej epoce fizyki cząstek, gdyż dysponujemy największym narzędziem badawczym, dzięki któremu przesuwamy granice ludzkiej wiedzy. Najbardziej ekscytujące jest jednak to, że możemy znajdować się u progu całkowicie nowego odkrycia, znacznie ważniejszego niż bozon Higgsa, odkrycia, które może doprowadzić do nowej rewolucji w postrzeganiu Wszechświata i naszego w nim miejsca.

Gavin Hesketh jest fizykiem eksperymentalnym z University College London. Obecnie pracuje przy eksperymencie ATLAS w CERN.

wersja do druku