„Wywrócony świat” z Nagrodą NOWEJ FANTASTYKI

30.05.2023

Wyczekiwany przez Was, a z radością wydany przez nas w ubiegłym roku zbiorczy tom z utworami Arkadija i Borisa Strugackich „Wywrócony świat i inne utwory” w przekładzie Pawła Laudańskiego i Ewy Białołęckiej otrzymał nagrodę magazynu „Nowa Fantastykaw kategorii Wznowienie! Dziękujemy, doceniamy i zachęcamy – czytajcie!

 

O książce:

Drugi omnibus z  kolekcji utworów legendarnych braci Strugackich.

Powieści „Wywrócony świat”, „Żuk w mrowisku” oraz „Fale tłumią wiatr” składają się na quasi-trylogię, którą w luźną całość łączy postać Maksa Kammerera, kosmonauty, odkrywcy, buntownika, śledczego. W tych różnych rolach Kammerer prowadzi nierówną walkę – w „Wywróconym świecie” z bezdusznym reżimem manipulującym społeczeństwem na innej planecie za pomocą technologii, w „Żuku w mrowisku” z bliżej nieokreślonym zagrożeniem dla ludzkości ze strony tajemniczego uciekiniera – zwiadowcy Abałkina, a w „Falach… ” wspomaga młodego śledczego Tojwo Glumowa w demaskowaniu tajemniczej grupy terrorystycznej. Wieloletnie zmagania Kammerera stają się dla Strugackich pretekstem do zaskakująco aktualnych refleksji o losie jednostki w systemie totalitarnym, o mechanizmach rządzących tworzeniem się elit i pseudoelit, o nieprzemijającym lęku przed wojną i terrorem, który prowadzi społeczeństwo do rezygnacji z wolności. W 2008 roku na podstawie powieści „Wywrócony świat” powstał film w reżyserii Fiodora Bondarczuka.
Czwarta powieść w omnibusie, czyli „Niepokój”, to pierwotna wersja „Ślimaka na zboczu”, opublikowana dopiero w 1990 roku, która pojawia się po raz pierwszy w polskim tłumaczeniu. Sami Strugaccy wrócili do tego pierwszego wariantu po 25 latach od powstania i uznali, że stanowi on samodzielną opowieść poza kontekstem uniwersum „Świata Południa”.

Tom zawiera cztery utwory:
„Żuk w mrowisku”
„Fale tłumią wiatr”
„Wywrócony świat”
„Niepokój”

Arkadij Natanowicz Strugacki (ur. 28 sierpnia 1925 w Batumi, zm. 12 października 1991 w Moskwie) i Boris Natanowicz Strugacki (ur. 15 kwietnia 1933 w Leningradzie, zm. 19 listopada 2012 w Petersburgu) – rosyjscy pisarze SF, bracia, piszący wspólnie autorzy i krytycy fantastyki. Zalicza się ich do światowej klasyki – tworzone przez nich dzieła pod wieloma względami wyróżniały się na tle literatury XX w. Stanowiły też inspirację dla filmowców, m.in. Andrieja Tarkowskiego („Stalker”) czy Aleksandra Sokurowa („Dni zaćmienia”).

Zobacz również