Odcinek 78: Rozmowa z Elżbietą Pytlarz

29.05.2023

Nula Stankiewicz rozmawia z Elżbietą Pytlarz o kulisach pomysłu powstania sagi pokoleniowej „Intrygi i namiętności„, której drugi tom „Pojedynek” właśnie trafił do rąk pierwszych czytelników. Dlaczego koniec pańszczyzny i utrata majątku przez arystokrację stanowi kanwę sagi. O tym, czego nie pokazują podręczniki do historii, życiu w XIX wieku i aranżowanych małżeństwach.

Posłuchajcie!

Spotify
Podcast

O książce „Pojedynek”:

Wiedeń i Warszawa końca XIX wieku.
Henryk i Emilia Długopolscy jadą w podróż poślubną do Wiednia. Świeżo poślubieni, a już skłóceni małżonkowie zostają sami ze sobą, a może naprzeciwko siebie – jak w pojedynku. Kto zwycięży?
Ich ojcowie, hrabia Alfred Długopolski oraz bankier Leon Złotkiewicz, uważają, że to małżeństwo powinno być udane – wszak Henryk jest przystojny i czarujący, a Emilia zakochała się w nim od pierwszego wejrzenia. Co zatem może pójść nie tak?
A jednak wszystko idzie nie tak. Wkrótce Emilia dowiaduje się o powodach ślubu, a także odkrywa najgorsze wady swego małżonka.
Młody arystokrata toczy walkę z nałogami, a także z własnym sumieniem i honorem.
Emilia zaś musi dokonać wyboru pomiędzy powrotem do złotej klatki rodzicielskiego domu a białym małżeństwem. Pojawiają się też inne możliwości. Czy z nich skorzysta?
Ojciec Emilii wciąż marzy, że wychowa Henryka na swojego następcę.
Czy mu się uda?
Drugi po „Mezaliansie” tom porywającej sagi z cyklu „Intrygi i namiętności”.

Elę Pytlarz fascynuje historia, także ta społeczna. Lubi zwiedzać, więc została przewodniczką po Krakowie i skończyła historię sztuki. Jest pilotką wycieczek zagranicznych, tłumaczką i działaczką samorządową, ponieważ i współczesność – która nader często wiąże się z historią – jest jej nieobojętna. Podróżniczka, zafascynowana historią kultury, zwłaszcza XVIII i XIX wiekiem. Spędziła pół roku we Francji, pracując u francuskiej rodziny arystokratycznej w prywatnym zamku niedaleko Sancerre.

Zobacz również