Strona główna / Literatura polska / Windziarz Pana Boga

Aktualności

13.07.2018

Wakacyjne cenowe orzeźwienie!

Tylko teraz wybrane tytuły Prószyński i S-ka już od 6,90 zł! Sprawdź ofertę i kupuj taniej!

Wywiady

28.06.2018

"Mam tę przypadłość, że uparcie wierzę w miłość"

Z Wiolettą Sawicką autorką książki "Czas próby" rozmawia Stanisław Bubin z magazynu "Lady's Club". Zapraszamy do przeczytania wywiadu.

Posłuchaj i zobacz

03.07.2018

"Maść na maść"

W „Stajni pod tęczą” wszystko po staremu. Tylko Lukrecja została przeniesiona do boksu obok Niunia, kiedy stało się jasne, że została jego arabską księżniczką na dobre i na złe.

Bestsellery

TOP 20

  1. Outsider Stephen King
  2. Policjanci. Ulica Katarzyna Puzyńska
  3. Arabski syn Tanya Valko

Fotogaleria

więcej »

Windziarz Pana Boga

Andrzej Szmilichowski

Małgorzata Szafrańska

Windziarz Pana Boga

Chcesz zobaczyć, co jest pod podszewką rzeczywistości, za rogiem świata? Winda zatrzymuje się na kolejnym piętrze, twoim piętrze – wysiadka, nikt ci nic nie będzie tłumaczył, a już zwłaszcza autor. Autor, którego też zaskakują niektóre opowiadania, prowadzą na przynęcie paradoksu, żeby w końcu wypchnąć w filozoficzny bezkres. Bezkres wypchnięcia, czytelniku, czeka i ciebie po lekturze tej niecodziennej książki, która – jak kiedyś opowiadania Hoffmanna czy Poe – mówi, że wędrujesz po linie między światem a jego znaczeniem, między tym co wiesz a tym co wie o tobie. O tobie Hoffmann ani Poe nie pisali – Szmilichowski przeciwnie. Bo wie, że żyje w czasach zarazy, że nie ma już czasu na literaturę, która nie ratuje duszy.

Autor dał się wcześniej poznać jako opowiadacz metafizycznych historii, wymagających od czytelnika napiętej uwagi i odporności na wstrząsy. W najnowszej książce, strona po stronie, buduje świat powszednich sytuacji, które w pewnych okolicznościach objawiają swą nieoczywistość. Te okoliczności, wyzwalające prawdziwy sens zdarzeń, mogą zaistnieć w każdej chwili, niezależnie od zainteresowanych osób. Bohaterowie Szmilichowskiego, często zdezorientowani tym, co się wydarza, brną jednak dalej przez tajemnicę. Nie rozwiązują na ogół zagadki. Na tym polega urok tych opowiadań, lekkich jak poruszenie powiek, że zabierając sprzed oczu świat, nie wstawiają w to miejsce niczego. Niepokoją. W wartkich kaskadach dialogów bohaterowie z niemałą uporczywością przebijają się przez pozór stereotypów. Niektóre utwory pokazują w poincie błysk wygranej, inne otwierają pytania. Tych drugich jest więcej.

Co zatem kryje się pod podszewką oczywistości? Autor poprzestawiał drogowskazy i już wiemy, że nie tędy droga. Ale którędy? Windziarz Pana Boga to nie tylko chwila świetnej lektury, ale też niezły kuksaniec w bok: nie śpij, jest winda!