Strona główna / Humanistyka / Panowie świata. Dzieje teorii spiskowych

Aktualności

10.03.2020

Opowieść o Jonaszu Kofcie Książką Roku 2019

Z przyjemnością informujemy, że książka "Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie" Piotra Derlatki zdobyła nagrodę dla najlepszej biografii w plebiscycie Książka Roku 2019 organizowanym przez serwis Granice.pl.

Wywiady

26.02.2020

"Uwielbiam móc pisać w piżamie"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Kelly Irvin, autorką serii "W krainie amiszów"

Posłuchaj i zobacz

03.04.2020

Rozmowa z Izabellą Frączyk.

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Izabellą Frączyk, autorką książki "Wszystko nie tak! 2"

Bestsellery

TOP 20

  1. Zaginione arabskie księżniczki Marcin Margielewski
  2. Dymy nad Birkenau Seweryna Szmaglewska
  3. Wszystko nie tak! 2 Izabella Frączyk

Fotogaleria

więcej »

Panowie świata. Dzieje teorii spiskowych

Juan Carlos Castillón

Damian Kopeć

Kto rządzi światem?

Spiski, teorie spiskowe i tajne stowarzyszenia stały się poważnym elementem współczesnego świata, gdzie prawie każdy słyszał o Opus Dei, Klubie Bilderberg czy Iluminatach. Wierzymy w nie czy nie, oddziałują na nas poprzez filmy, powieści, opracowania, dyskusje. "Jak można zignorować Iluminatów, jeśli wierzy w nich nawet Homer Simpson?" - oto jest pytanie! No właśnie, jak przy tym nieustannym naporze wspaniale rozwijających się teorii pozostać czystym i niewinnym, jak oddzielić ziarno od plew, fakty od fikcji?! Wydaje się to niemożliwe.
 
Autor książki podjął się zatem trudnego zadania. Jego celem nie jest analiza wszystkich wielkich teorii spiskowych, a skoncentrowanie się na tych z nich, które określić można jako Wielką Zmowę, a związanych z masonami, Iluminatami, jezuitami, Żydami, templariuszami i bankierami. Castillon szuka początków upowszechnienia tych poglądów, próbuje zbadać ich przyczynę, porównać rzeczywistość historyczną z mitem. Zaczynając od Rewolucji Francuskiej, dochodzi aż do czasów współczesnych, z uwagą śledząc rozkwit myślenia spiskowego. 

Autor zauważa, że teorie spiskowe nabrały znaczenia wraz z czasami nowożytnymi. Z jednej strony wsparciem służyły im bowiem rozwijające się, coraz bardziej powszechne media - nośnik informacji, sensacji i plotek, z drugiej coraz większa złożoność otaczającego świata. Spiski bowiem starają się nadać sens skomplikowanej rzeczywistości w której często miast rozumu i myślenia króluje chaos i podniesiona do rangi państwowej przypadkowość. Teorie spiskowe są odpowiedzią na niezrozumiałe i pogmatwane losy świata.
 
Książka nie jest łatwa w lekturze pełnej dat, faktów, nazwisk, powoływania się na rozmaite źródła. Można się pogubić i zmęczyć. Nie jest to zatem dobra lektura "dla początkujących". Dla biegłych w temacie będzie znacznie ciekawsza, zaś u zwolenników wszechobecnych spisków będzie kolejnym dowodem na ich istnienie. Każde nie do końca zrozumiałe zdanie czy fakt będzie można - odpowiednio komentując - ukazać jako kroplę w morzu otaczającego nas wielkiego spisku.