Strona główna / Humanistyka / Panowie świata. Dzieje teorii spiskowych

Aktualności

07.10.2021

Spotkanie online z Lucyną Olejniczak

W czwartek 7 października o godz. 19:00 zapraszamy na wirtualne spotkanie z Lucyną Olejniczak, autorką sagi "Kobiety z ulicy Grodzkiej" oraz historii ich przodków, którą opowiadają dwa tomy "Apteki pod Złotym Moździerzem".

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

18.09.2021

Rozmowa z Anną Karpińską

Zapraszamy do wysłuchania podcastu z Anną Karpińską, autorką książki "Kiedy nadejdziesz".

Bestsellery

TOP 20

  1. Billy Summers Stephen King
  2. Martwiec Katarzyna Puzyńska
  3. Red, White & Royal Blue Casey McQuiston

Panowie świata. Dzieje teorii spiskowych

Juan Carlos Castillón

Damian Kopeć

Kto rządzi światem?

Spiski, teorie spiskowe i tajne stowarzyszenia stały się poważnym elementem współczesnego świata, gdzie prawie każdy słyszał o Opus Dei, Klubie Bilderberg czy Iluminatach. Wierzymy w nie czy nie, oddziałują na nas poprzez filmy, powieści, opracowania, dyskusje. "Jak można zignorować Iluminatów, jeśli wierzy w nich nawet Homer Simpson?" - oto jest pytanie! No właśnie, jak przy tym nieustannym naporze wspaniale rozwijających się teorii pozostać czystym i niewinnym, jak oddzielić ziarno od plew, fakty od fikcji?! Wydaje się to niemożliwe.
 
Autor książki podjął się zatem trudnego zadania. Jego celem nie jest analiza wszystkich wielkich teorii spiskowych, a skoncentrowanie się na tych z nich, które określić można jako Wielką Zmowę, a związanych z masonami, Iluminatami, jezuitami, Żydami, templariuszami i bankierami. Castillon szuka początków upowszechnienia tych poglądów, próbuje zbadać ich przyczynę, porównać rzeczywistość historyczną z mitem. Zaczynając od Rewolucji Francuskiej, dochodzi aż do czasów współczesnych, z uwagą śledząc rozkwit myślenia spiskowego. 

Autor zauważa, że teorie spiskowe nabrały znaczenia wraz z czasami nowożytnymi. Z jednej strony wsparciem służyły im bowiem rozwijające się, coraz bardziej powszechne media - nośnik informacji, sensacji i plotek, z drugiej coraz większa złożoność otaczającego świata. Spiski bowiem starają się nadać sens skomplikowanej rzeczywistości w której często miast rozumu i myślenia króluje chaos i podniesiona do rangi państwowej przypadkowość. Teorie spiskowe są odpowiedzią na niezrozumiałe i pogmatwane losy świata.
 
Książka nie jest łatwa w lekturze pełnej dat, faktów, nazwisk, powoływania się na rozmaite źródła. Można się pogubić i zmęczyć. Nie jest to zatem dobra lektura "dla początkujących". Dla biegłych w temacie będzie znacznie ciekawsza, zaś u zwolenników wszechobecnych spisków będzie kolejnym dowodem na ich istnienie. Każde nie do końca zrozumiałe zdanie czy fakt będzie można - odpowiednio komentując - ukazać jako kroplę w morzu otaczającego nas wielkiego spisku.