Strona główna / Humanistyka / Panowie świata. Dzieje teorii spiskowych

Aktualności

18.11.2019

Informacja o zmianie regulaminu

Informujemy, że z dniem 18 listopada 2019 r. ulegają zmianie niektóre postanowienia regulaminu korzystania z księgarni internetowej Prószyński i S-ka.

Wywiady

11.07.2019

"Mówimy o trylogii, na którą należy patrzeć całościowo"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Piotrem Borlikiem, autorem książek "Boska proporcja", "Materiał ludzki" i "Białe kłamstwa".

Posłuchaj i zobacz

10.10.2019

Kim jest kobieta ze spaloną twarzą?

Zapraszamy do obejrzenia nagrania zapowiadającego najnowszą książkę Katarzyny Puzyńskiej "Pokrzyk".

Bestsellery

TOP 20

  1. Pokrzyk Katarzyna Puzyńska
  2. Cukiernia Pod Amorem. Jedna z nas Małgorzata Gutowska-Adamczyk
  3. Była arabską stewardesą Marcin Margielewski

Fotogaleria

więcej »

Panowie świata. Dzieje teorii spiskowych

Juan Carlos Castillón

Damian Kopeć

Kto rządzi światem?

Spiski, teorie spiskowe i tajne stowarzyszenia stały się poważnym elementem współczesnego świata, gdzie prawie każdy słyszał o Opus Dei, Klubie Bilderberg czy Iluminatach. Wierzymy w nie czy nie, oddziałują na nas poprzez filmy, powieści, opracowania, dyskusje. "Jak można zignorować Iluminatów, jeśli wierzy w nich nawet Homer Simpson?" - oto jest pytanie! No właśnie, jak przy tym nieustannym naporze wspaniale rozwijających się teorii pozostać czystym i niewinnym, jak oddzielić ziarno od plew, fakty od fikcji?! Wydaje się to niemożliwe.
 
Autor książki podjął się zatem trudnego zadania. Jego celem nie jest analiza wszystkich wielkich teorii spiskowych, a skoncentrowanie się na tych z nich, które określić można jako Wielką Zmowę, a związanych z masonami, Iluminatami, jezuitami, Żydami, templariuszami i bankierami. Castillon szuka początków upowszechnienia tych poglądów, próbuje zbadać ich przyczynę, porównać rzeczywistość historyczną z mitem. Zaczynając od Rewolucji Francuskiej, dochodzi aż do czasów współczesnych, z uwagą śledząc rozkwit myślenia spiskowego. 

Autor zauważa, że teorie spiskowe nabrały znaczenia wraz z czasami nowożytnymi. Z jednej strony wsparciem służyły im bowiem rozwijające się, coraz bardziej powszechne media - nośnik informacji, sensacji i plotek, z drugiej coraz większa złożoność otaczającego świata. Spiski bowiem starają się nadać sens skomplikowanej rzeczywistości w której często miast rozumu i myślenia króluje chaos i podniesiona do rangi państwowej przypadkowość. Teorie spiskowe są odpowiedzią na niezrozumiałe i pogmatwane losy świata.
 
Książka nie jest łatwa w lekturze pełnej dat, faktów, nazwisk, powoływania się na rozmaite źródła. Można się pogubić i zmęczyć. Nie jest to zatem dobra lektura "dla początkujących". Dla biegłych w temacie będzie znacznie ciekawsza, zaś u zwolenników wszechobecnych spisków będzie kolejnym dowodem na ich istnienie. Każde nie do końca zrozumiałe zdanie czy fakt będzie można - odpowiednio komentując - ukazać jako kroplę w morzu otaczającego nas wielkiego spisku.