Strona główna / Kryminał/Sensacja/Thriller / Spirale strachu

Aktualności

08.10.2020

Ogłoszono finalistów National Book Awards

Powieść "LEAVE THE WORLD BEHIND" Rumaana Alama, która ukaże się nakładem naszego wydawnictwa w przyszłym roku, została właśnie finalistką prestiżowej nagrody literackiej National Book Awards.

Wywiady

10.09.2020

W "Postscriptum” Małgorzata spotka nadawcę listu, ale nie zdradzę..."

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Anną Karpińską autorką książki "Postscriptum".

Posłuchaj i zobacz

05.10.2020

Lara Gessler gościem Dzień Dobry TVN

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Larą Gessler, autorką książki "Orzechy i pestki. Przewodnik mistyczno-kulinarny".

Bestsellery

TOP 20

  1. Nareszcie w Dudapeszcie Aleksander Daukszewicz, Krzysztof Daukszewicz
  2. Urodziłam dziecko szejka Marcin Margielewski
  3. To nie jest mój mąż Olga Rudnicka

Fotogaleria

więcej »

Spirale strachu

Jeffery Deaver

Marta Dudzińska

Spirale strachu

Czym jest strach? Czarne puste oczodoły, które wpatrują się w nas aż do granic wytrzymałości, oddech, który wysysa duszę, szponiaste pazury szarpiące nas za gardło? Strach. Ile miejsca potrzeba, by rozłożyć go na czynniki pierwsze i pokazać każde możliwe oblicze?

Jeffery'owi Deaver’owi wystarczy zaledwie dwanaście stron. Dwanaście stron słów, które zaciskają wokół nas swoją spiralę i opowiadają historię. I tak w każdym kolejnym opowiadaniu. Szybko, rzeczowo, precyzyjnie.

Niezwykły kalejdoskop osobowości. Galeria złodziei, morderców, maniaków, niewiernych mężów i psychopatycznych żon, wykluwających się z szarych na pozór i poczciwych obywateli. Każda pochopna ocena jest chybiona. Tutaj nic nie jest zwyczajne i proste. Kanwa opowiadań opiera się, bowiem na stochastycznych i akcydentalnych zmianach, załamaniach i wypaczeniach. Wystarczy tylko nieco zmienić kąt patrzenia. Wydaje się nam, że poznajemy rysunek postaci, dogłębnie znamy przebieg każdej kreski wizerunku, po czym następuje paraboliczne ugięcie i zakrzywienie charakterystyki. I z irytacją na samego siebie, odkrywamy, iż poznaliśmy tylko cień i iluminację – patrząc z innej perspektywy, dostrzegamy, bowiem twarz potwora.

Analiza osobowości odmalowana jest tak skutecznie i prawdziwie, że nie pozostaje już nic do odkrycia. Rentgen aż do masy kości. Awers i rewers tworzące dopiero spójną całość. Niezwykła drobiazgowość, szczegóły i detale tworzą obraz realistyczny i do głębi naturalny. Grzechy i przestępstwa, lawina potworności, która przelewa się przez świat, z tą dygresją, że ten świat jest tak autentyczny, że może dotyczyć sąsiada z ulicy lub człowieka, który śpi obok nas we wspólnym łóżku. Przeraża sama wizja, że wszystko może się zdarzyć tu i teraz. Spirala strachu sięga, więc i naszego gardła.

Odbicie w krzywym zwierciadle, dualizm duszy, dobro i zło w odwiecznym uścisku, w świecie, gdzie moralność zaczyna mieć spore dziury. Czyż to nie jest nasz „piękny” świat?

Wspaniała lektura. Prawdziwa uczta z dreszczykiem.