Strona główna / Fantastyka / Wszystko jest względne. 14 mrocznych opowieści

Aktualności

09.03.2021

Spotkanie online ze Wiktorem Krajewskim

We wtorek 9 marca o godz. 20:00 zapraszamy na wirtualne spotkanie z Wiktorem Krajewskim, autorem książki "Seksoholicy".

Wywiady

19.11.2020

Niksen jest jedną z form dbania o siebie

Czy wiecie, jak ważne jest to, by co jakiś czas wykroić sobie z codzienności chwilę na nicnierobienie? Niby ciągle mówią o tym psychologowie i coache, ale teraz mamy to czarno na białym: Agnieszka Drotkiewicz rozmawia o niezbędności lenistwa z Olgą Mecking, autorką książki o tajemniczym pojęciu "niksen".

Posłuchaj i zobacz

24.01.2021

Ewa Kempsity-Jeznach gościem Dzień Dobry TVN

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Ewą Kempsity-Jeznach, autorką książki "Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne".

Bestsellery

TOP 20

  1. Modelki z Dubaju Marcin Margielewski
  2. Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne Ewa Kempisty-Jeznach
  3. Tytus, Romek i A'Tomek pomagają księciu Mieszkowi ochrzcić Polskę, z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani Henryk Jerzy Chmielewski

Fotogaleria

więcej »

Wszystko jest względne. 14 mrocznych opowieści

Stephen King

Monika Bojanowska

14 mrocznych opowieści

Stephen King, znany z licznych powieści i ich głośnych ekranizacji, potrafi znakomicie postraszyć także krótszą formą epicką: opowiadaniem. Nie jest to zwykłe straszenie, ot, jakby ktoś znienacka wyskoczył na nas zza rogu i wydał dziki okrzyk. Wtedy tylko podskoczymy z przestrachu albo dostaniemy zawału serca na miejscu. King stopniowo wprowadza czytelnika w atmosferę grozy, dozując strach i napięcie. Z pozoru nic się nie dzieje. Zwykły opis zdarzeń nasycony dużą ilością niepokojących szczegółów. Ale dlaczego ciarki wędrują po naszym ciele? [...]

To właśnie tajemnica narracji Kinga, która daje wrażenie, że nie patrzymy z boku, z pozycji bezpiecznych domowych pieleszy, ale jesteśmy świadkami dziejących się na naszych oczach wydarzeń, zaś obrazy z opowiadań długo mogą nas prześladować. [...] Łączy je mroczna atmosfera i czasami wręcz niewiarygodne zdarzenia. Nieprawdopodobne staje się rzeczywistym. Mamy więc zakupiony na wyprzedaży dziwny obraz, który potrafi ingerować w życie swego właściciela, kolekcjonera toaletowych graffiti, który planuje samobójstwo, pisarza-niedowiarka, który decyduje się na noc w nawiedzonym pokoju hotelowym, szaleńca-kelnera z rzeźnickim nożem i wiele innych bohaterów-uczestników nieprawdopodobnych i przerażających zdarzeń.