Strona główna / Kryminał/Sensacja/Thriller / Stukostrachy

Aktualności

18.05.2022

Spotkanie online z Pauliną Młynarską

W piątek 3 czerwca o godz. 19:00 zapraszamy na wirtualne spotkanie z Pauliną Młynarską, autorką książki "Okrutna jak Polka".

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

23.05.2022

Rozmowa z Tanyą Valko

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Justyny Dżbik-Kluge z Tanyą Valko, autorką książki "Arabska zdrajczyni".

Bestsellery

TOP 20

  1. Arabska zdrajczyni Tanya Valko
  2. Viktoria. Miłość zza żelaznej kurtyny Wioletta Sawicka
  3. A koń w galopie nie śpiewa Artur Andrus, Wojciech Zimiński

Stukostrachy

Stephen King

Marta Dudzińska

Stukostrachy

Małe, senne miasteczko Haven w stanie Main. Miejsce jak każde inne i tak typowe dla Kinga. Jest gdzieś, porzucone, zapomniane… Scena, gdzie toczy się akcja, rozgrywa się w tempie i rozmiarach rozbudowywanych w każdym wymiarze i płaszczyźnie widzenia, rozumowania i odczuwania. Meandry ludzkiego lęku, naturalnego, pierwotnego i nagiego. Autor zrywa kolejne zasłony, obdziera człowieka z powłok, pozostawiając go w szponach własnego, wewnętrznego horroru. Panicznego osamotnienia w lęku – oko w oko z prywatnym demonem – stukostrachem.

Takim stukostrachem dla Bobbi Anderson jest jej diaboliczna siostra Anne, dla Jima Gardenera suchość w gardle, którą najlepiej leczą litry alkoholu, a dla Ruth McCausland mieszkańcy i lalki, które żyją obok niej. Heven współżyje z wieloma stukostrachami, oddycha lękiem każdej istoty i przeraża tym, co umarło i jest tam zakopane. Coś, co niechcący ujrzało światło dnia powszedniego.

King drąży akcję, prześwietla psychikę zrujnowanych osobowości, zaplątuje nici wokół psychoanalizy jednostkowej. Po czym burzy stereotyp, wprowadzając motyw kosmitów. Martwych ciał obcych i odrażającego zielonego światła, żyjącego w oczach psa, lalek, szponach w ogrodzie. Jest też motyw technologiczno – medycznej wizji współczesności: dążenie do odkrycia szczepionki onkologicznej, problem wydobycia i wykorzystania energii z baterii R6, zrozumienie funkcjonowania ludzkiego mózgu i podstaw jego dwudzielności na poziomie fizjologicznym, jedynie za cenę – duszy i zębów.

Wielowymiarowa narracja, wartkie dialogi, plastyczne opisy – pióro Kinga w kolejnej odsłonie. Główny bohater to niesympatyczny pijak, przybysze z kosmosu, tak naprawdę nie grzeszą mądrością. Antropomorfizacja przedmiotów momentami, aż męczy absurdalnością, także humor, czasem jest zbyt koszmarny, by się uśmiechnąć. Pozostaje jednak osobliwy dreszczyk potęgujący echo stukania na własnym strychu.

Na pewno czytając tę powieść, mamy wrażenie, że nasza podświadomość została złapana w pułapkę, sidła zastawione przez mistrza horroru.