Strona główna / Fantastyka / Kolor magii

Aktualności

30.09.2019

Film o Grzesiuku na Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce

Z radością informujemy, że film dokumentalny o Stanisławie Grzesiuku "Grzesiuk. Ferajna wciąż gra” w reżyserii Jarosława Wiśniewskiego został zakwalifikowany do 31. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce, który odbędzie się w dniach 9-24 listopada w Chicago.

Wywiady

11.07.2019

"Mówimy o trylogii, na którą należy patrzeć całościowo"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Piotrem Borlikiem, autorem książek "Boska proporcja", "Materiał ludzki" i "Białe kłamstwa".

Posłuchaj i zobacz

10.10.2019

Kim jest kobieta ze spaloną twarzą?

Zapraszamy do obejrzenia nagrania zapowiadającego najnowszą książkę Katarzyny Puzyńskiej "Pokrzyk".

Bestsellery

TOP 20

  1. Była arabską stewardesą Marcin Margielewski
  2. Białe kłamstwa Piotr Borlik
  3. I tak nie przestanę Cię kochać Jacek Skowroński, Maria Ulatowska

Fotogaleria

więcej »

Kolor magii

Terry Pratchett

Wojciech Szromba

Vis comica

„W odległym, trochę już zużytym układzie współrzędnych, na płaszczyźnie astralnej, która nigdy nie była szczególnie płaska, skłębiona mgiełka gwiazd rozstępuje się z wolna... Spójrzcie...” Tymi słowami rozpoczyna się pierwsza część słynnej w całej Anglii, i nie tylko, serii powieści fantastycznych Terry’ego Pratchett’a. „Kolor magii”, albo jak wolicie „The Colour of Magic”, napisany w 1983 roku jest pierwszą książką, która dała mu światowy rozgłos. Ale o co w tym wszystkim chodzi? Czy to pierwszy autor fantasy, który się objawił w tym okresie? Jak wiemy z autopsji kolejni następujący po sobie twórcy tego gatunku nie są, ani szczególnie oryginalni, ani pomysłowi. Więc po co w ogóle wspominam o „Kolorze...”? Bo nie jest to typowy przedstawiciel nurtu literackiego, o jakim tu mówimy. Nie znajdziemy w nim epickiej sagi o grupie śmiałków bez skazy i zmazy, stających bez strachu w walecznych sercach naprzeciw okrutnemu i wszechpotężnemu Złu, które ... ! Dość! Głównym bohaterem pozytywnym jest mag... bardzo tchórzliwy mag... który często się myli... właściwie to on ciągle się myli... i zna tylko jedno zaklęcie. Jednak to w jego rękach spoczywa los świata. Niemożliwe? Absurdalne? Niedorzeczne? Ależ oczywiście, ale jak stwierdzili mądrzy magowie: „Sytuacje jeden na milion, zdarzają się w dziewięciu przypadkach na dziesięć.”