Strona główna / Popularnonaukowe / Droga do rzeczywistości. Wyczerpujący przewodnik po prawach rządzących Wszechświatem

Aktualności

27.04.2021

Spotkanie online z Tanyą Valko

We wtorek 27 kwietnia o godz. 19:30 zapraszamy na wirtualne spotkanie z Tanyą Valko, autorką książki "Arabska Żydówka".

Wywiady

11.03.2021

Między losem a przeznaczeniem - wywiad z Jodi Picoult

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Jodi Picoult. Z autorką "Księgi Dwóch Dróg" rozmawiała Ewa Cieślik z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

16.04.2021

Agata Komosa-Styczeń gościem Dzień Dobry TVN

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Agatą Komosą-Styczeń, autorką książki "Taterniczki. Miejsce kobiet jest na szczycie".

Bestsellery

TOP 20

  1. Tytus, Romek i A'Tomek /kolekcja 25 ksiąg/ Henryk Jerzy Chmielewski
  2. Maria Czubaszek. W coś trzeba nie wierzyć Violetta Ozminkowski
  3. Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne Ewa Kempisty-Jeznach

Fotogaleria

więcej »

Droga do rzeczywistości. Wyczerpujący przewodnik po prawach rządzących Wszechświatem

Roger Penrose

Jarosław Chrostowski

Świat umysłem widziany

Marzyłem o takiej książce od lat i sądzę, że marzył o niej każdy, kogo intryguje prawdziwa natura Wszechświata. Książka o fizyce, która nie odsyła co dwa zdania do kolejnego, coraz to innego - ale zawsze opasłego! - podręcznika matematyki, lecz stopniowo wprowadza aparat matematyczny niezbędny do zrozumienia omawianych idei. Tekst, w którym autor nie zaciemnia istoty opisywanych zjawisk fizycznych setkami stron zawiłych dowodów. Zamiast wyłącznie na warsztacie, koncentruje się przede wszystkim na przedstawianiu zasad, na wyjaśnieniu logiki współczesnego opisu teoretycznego praw rządzących Wszechświatem.

„Droga do rzeczywistości” Rogera Penrose`a to przepiękna wędrówka przez krainy współczesnej matematyki i fizyki. Głęboka orientacja autora w obu dziedzinach i wyśmienita narracja pozwalają czytelnikowi zbudować ich obraz nie jako odrębnych kontynentów, ale jako krain wzajemnie się przenikających, nierozłącznych. Co więcej, jest to obraz nauki nowoczesnej, daleko wykraczającej poza osiągnięcia XVII-wiecznych uczonych, na których przeciętny Kowalski kończy edukację w technikum czy liceum. [...]

[...] „Droga do rzeczywistości” to książka-biblia nie tylko z racji grubości (1112 stron!). Jak na biblię przystało, można - a nawet trzeba! - czytać ją całymi latami, wielokrotnie powracając do wybranych fragmentów, by za każdym razem odkryć jakąś głębszą, wcześniej niezauważoną warstwę.

Z książki wyłania się teoretyczny obraz świata misternie spleciony dzięki wysiłkowi dziesiątków pokoleń matematyków i fizyków. Jak zapewne powiedziałby Newton, to opis gmachu fizyki wzniesionego na ramionach gigantów. Jest przy tym jasne, że mimo wielu sukcesów ta misterna, teoretyczno-doświadczalna konstrukcja wymaga całkowitego przebudowania. Penrose zresztą wyraża to przekonanie w sposób dobitny i pesymistyczny zarazem, pisząc: Moim zdaniem jesteśmy znacznie dalej od „ostatecznej teorii”, niż to się może wydawać.

Którędy zatem wiedzie droga do rzeczywistości? - pyta autor w ostatnim rozdziale. Nie wiem, nikt tego jeszcze nie wie. Jestem jednak pewny, że od teraz dla wielu pierwszym krokiem w tej wędrówce będzie „Droga do rzeczywistości”.

Wiedza i Życie, marzec 2007