Strona główna / Popularnonaukowe / ABC genetyki

Aktualności

22.09.2020

Nie żyje Darek Milewski

Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że 20 września 2020 r. zmarł Darek Milewski, autor książki „Mały wielki tydzień”, w której opisał – jednym, sprawnym palcem – jak żyje się ze stwardnieniem zanikowym bocznym ALS. Miał 57 lat. Rodzinie i bliskim składamy najszczersze wyrazy współczucia.

Wywiady

10.09.2020

W "Postscriptum” Małgorzata spotka nadawcę listu, ale nie zdradzę..."

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Anną Karpińską autorką książki "Postscriptum".

Posłuchaj i zobacz

07.09.2020

MOŻE PORA Z TYM SKOŃCZYĆ i posłuchać audiobooka?

Zapraszamy do wysłuchania fragmentu audiobooka "Może pora z tym skończyć" autorstwa Iaina Reida w znakomitej interpretacji Anny Szymańczyk.

Bestsellery

TOP 20

  1. Kobiety '44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie Agnieszka Cubała
  2. Perska kobiecość Laila Shukri
  3. Pałac w Moczarowiskach Jacek Skowroński, Maria Ulatowska

Fotogaleria

więcej »

ABC genetyki

Ewa Bartnik

Ewa Bartnik

Jak wygląda chromosom?

Od kilku lat coraz częściej i więcej słyszymy o genetyce, inżynierii genetycznej, klonowaniu. Czytamy o tym w gazetach, słuchamy w radiu, widzimy w telewizji. Zewsząd atakują nas wiadomości, że oto naukowcy odkryli gen powodujący raka, otyłość czy skłonność do alkoholu. Że potrafią sklonować człowieka...
Często przyjmujemy takie informacje do wiadomości, nie wiedząc jak to możliwe, aby w mikroskopijnie cienkiej nitce DNA znajdowały się plany budowy i funkcjonowania całego organizmu. Dwie książki wydane w tym roku przez oficynę Prószyński i S-ka - ABC genetyki autorstwa Ewy Bartnik i Podstawy inżynierii genetycznej Wawrzyńca Kofty - mogą wypełnić tego rodzaju luki informacyjne. Pierwsza z nich to sympatyczny przewodnik po tajnikach wiedzy genetycznej dla tych, którzy nie mają żadnego bądź tylko blade, o niej pojęcie. Odpowieda ona na podstawowe pytania: co to są chromosomy, dlaczego wszyscy nie jesteśmy tacy sami, czy wirysy żyją itp. Dowcipne rysunki i kolorowe obrazki na końcu książki pomagają lepiej przyswoić wiedzę, np. o zawsze sprawiających problemy różnicach między mitozą i mejozą. Znajduje się tu również krótki leksykon najważniejszych pojęć związanych z genetyką.
Druga pozycja ma trochę mylący tytuł. Sięgając po książkę, która ma w tytule słowo "podstawy" czytelnik (a przynajmniej ja) zazwyczaj oczekuje pewnego wprowadzenia w daną dziedzinę, napisanego zrozumiałym, również dla nie wtajemniczonych, językiem. O ile pierwszy warunek został spełniony - ksiażka wprowadza nas w tajniki inżynierii genetycznej, obrazując to nawet zdjęciami urządzeń wykorzystywanych w badaniach nad genami czy transgenicznych (czyli zmienionych genetycznie) roślin, tak na przeszkodzie przyjemnego "trawienia" tej książki stoi jej specjalistyczny język. Trudno powiedzieć, komu należałoby ją polecić. Może bardzo zainteresowanym uczniom szkół średnich albo ich nauczycielom. Sam autor zresztą zastrzega: Książka nie jest wykładem podstaw genetyki. Chcąc ją czytać, powinniśmy dysponować sporą wiedzą na ten temat.

Życie, 16 VI 1999