Strona główna / Popularnonaukowe / 4 miliardy lat. Eseje o ewolucji

Aktualności

22.09.2020

Nie żyje Darek Milewski

Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że 20 września 2020 r. zmarł Darek Milewski, autor książki „Mały wielki tydzień”, w której opisał – jednym, sprawnym palcem – jak żyje się ze stwardnieniem zanikowym bocznym ALS. Miał 57 lat. Rodzinie i bliskim składamy najszczersze wyrazy współczucia.

Wywiady

10.09.2020

W "Postscriptum” Małgorzata spotka nadawcę listu, ale nie zdradzę..."

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Anną Karpińską autorką książki "Postscriptum".

Posłuchaj i zobacz

07.09.2020

MOŻE PORA Z TYM SKOŃCZYĆ i posłuchać audiobooka?

Zapraszamy do wysłuchania fragmentu audiobooka "Może pora z tym skończyć" autorstwa Iaina Reida w znakomitej interpretacji Anny Szymańczyk.

Bestsellery

TOP 20

  1. Kobiety '44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie Agnieszka Cubała
  2. Perska kobiecość Laila Shukri
  3. Pałac w Moczarowiskach Jacek Skowroński, Maria Ulatowska

Fotogaleria

więcej »

4 miliardy lat. Eseje o ewolucji

Marcin Ryszkiewicz

Zbigniew Wojtasiński

RAK - DZIECKO EWOLUCJI

Ewolucja jest kojarzona ze znakomitym przystosowaniem do środowiska, tymczasem w przyrodzie występuje mnóstwo organizmów, które przeczą tej teorii.
Przykładem jest ciało człowieka, któremu daleko do biologicznego majstersztyku. Tchawica jest skonstruowana tak fatalnie, że łatwo może dojść do śmiertelnego zadławienia. Układ odpornościowy chroni nas przed wieloma chorobami, ale jest całkowicie bezbronny wobec raka. Guz nowotworowy, znakomicie przystosowany do środowiska, jest paradoksem ewolucji. Nowotwór to komórki, które wypracowały nadzwyczajne mechanizmy przetrwania, ale na własną zgubę niszczą swego jedynego żywiciela. Ewolucja wytworzyła w ludzkim organizmie wręcz skłonność do nowotworów. Do niekontrolowanego podziału komórek doprowadzają geny. które uległy zmianom. Tak było z rozwojem mózgu, który doprowadził do wytworzenia genów kodujących niezbędne dla jego funkcjonowania białka FAS odpowiedzialne za syntezę kwasów tłuszczowych. Te same białka nowotwory wykorzystują jako źródło niezbędnej do rozwoju energii. Wbrew temu. co sądzą zwolennicy tzw. inteligentnego projektu, perfekcja nie jest celem ewolucji.

Wprost, 11 lutego 2007