Strona główna / Dla dzieci i młodzieży / Pajęczyna Charlotty

Aktualności

27.04.2021

Spotkanie online z Tanyą Valko

We wtorek 27 kwietnia o godz. 19:30 zapraszamy na wirtualne spotkanie z Tanyą Valko, autorką książki "Arabska Żydówka".

Wywiady

11.03.2021

Między losem a przeznaczeniem - wywiad z Jodi Picoult

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Jodi Picoult. Z autorką "Księgi Dwóch Dróg" rozmawiała Ewa Cieślik z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

16.04.2021

Agata Komosa-Styczeń gościem Dzień Dobry TVN

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Agatą Komosą-Styczeń, autorką książki "Taterniczki. Miejsce kobiet jest na szczycie".

Bestsellery

TOP 20

  1. Tytus, Romek i A'Tomek /kolekcja 25 ksiąg/ Henryk Jerzy Chmielewski
  2. Maria Czubaszek. W coś trzeba nie wierzyć Violetta Ozminkowski
  3. Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne Ewa Kempisty-Jeznach

Fotogaleria

więcej »

Pajęczyna Charlotty

E. B. White

Bartosz Staszczyszyn

Sojusz pod wodzą pajęczycy

Staroświeckie wzruszające metody jak uratować prosiaczka przed świątecznym jabłkiem w pysku.

Choć w dobie Cartoon Network i MiniMini „Pajęczyna Charlotty” wydawać się może poczciwym staroświeckim czytadłem, właśnie w jej niewspółczesności tkwi wielka siła. W Stanach Zjednoczonych książeczka White'a zaliczana jest do absolutnej klasyki literatury dziecięcej. Wychowywały się na niej pokolenia Amerykanów od lat pięćdziesiątych minionego wieku aż do dziś. Lektura tej książeczki przekonuje, że jej popularność za oceanem jest jak najbardziej zasłużona. Słabowity prosiaczek Wilbur zostaje ocalony od śmierci przez małą dziewczynkę. Wkrótce zaczyna rosnąć, a właściciele planują zabić prosiaka, aby trafił na świąteczny stół. Zwierzęta zawiązują więc sojusz i pod przewodnictwem tytułowej pajęczycy wspólnie chcą ocalić życie przyjaciela. Whiteowska opowiastka o sile przyjaźni i przywiązania porusza swą niewinnością i prostotą. I choć od niedawna w kinach oglądać możemy nieudaną filmową wersję historii White'a, siła literackiego pierwowzoru jest dużo większa. Bowiem powieści Elwina B. Whitea znanego również za sprawą zekranizowanego „Stuarta Malutkiego” kształtują wyobraźnię i wrażliwość tych najmłodszych miłośników sztuki. Polską edycję „Pajęczyny Charlotty” wzbogacają także ilustracje Gartha Williamsa - równie proste, co urocze.

Życie Warszawy, 30 stycznia 2007