Strona główna / Literatura polska / Bumtarara

Aktualności

20.02.2020

Nina Novak i Wiktor Krajewski w Warszawie

W czwartek 5 marca o godz. 18:00 zapraszamy do Empiku Junior w Warszawie (ul. Marszałkowska 116/122) na spotkanie z Niną Novak i Wiktorem Krajewskim, autorami książki "Taniec na gruzach. Nina Novak w rozmowie z Wiktorem Krajewskim".

Wywiady

23.01.2020

Wszyscy mamy w sobie czynnik diabła.

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Craigem Russellem, autorem książki "Czynnik diabła"

Posłuchaj i zobacz

22.01.2020

Wstrząsająca prawda o życiu arabskich księżniczek.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania zapowiadającego najnowszą książkę Marcina Margielewskiego "Zaginione arabskie księżniczki".

Bestsellery

TOP 20

  1. Dymy nad Birkenau Seweryna Szmaglewska
  2. Króliki z Ravensbrück Anna Ellory
  3. Oleńka. Panienka z Białego Dworu Wioletta Sawicka

Fotogaleria

więcej »

Bumtarara

Edward Redliński

Marek Muszyński

Made in USA

Edwarda Redlińskiego nie trzeba u nas przedstawiać, warto jednak nadmienić, że ten wybitny pisarz, który Podlasia wraz z jego stolicą nigdy się nie wyparł mimo kolejnych wiosen na karku (rocznik 1940) pisze i wydaje nowe książki. Rok miniony był pod tym względem wyjątkowy, bo autor „Konopielki” opublikował aż dwa tytuły: powieść „Telefrenia” (Świat Książki) oraz tom prozy zatytułowany „Bumtarara”.

„Bumtarara” to najnowsza kolejna „amerykańska” książka Edwarda Redlińskiego. Tworzą ją opowiadania felietony i wywiady powstałe w odniesieniu do siedmioletniego pobytu autora w USA. Tom dzieli się na trzy części: „Przed Ameryką”, „Ameryka” i „Po Ameryce”. Składają się one z tekstów powstałych odpowiednio: przed wyjazdem, w czasie pobytu i po powrocie autora ze Stanów.

Każdy kto choć trochę zna życiorys Redlinskiego wie, że jego wieloletni pobyt w USA to bardzo ważny etap w życiu i twórczości pisarza. Książki powstałe z amerykańskich doświadczeń „Dolorado”, „Szczuropolacy” budziły wiele emocji i kontrowersji. Najnowsze dzieło poświęcone emigracji rodaków „za Wielką Wodę” to poza kawałkiem świetnie napisanej, ciekawej, szczerej i autentycznej prozy nowa porcja materiału do dyskusji nad problemem, który w ostatnich latach zyskał nieoczekiwaną postać. Niektórzy wręcz twierdzą, że w związku z masowymi wyjazdami na „pobliski” Zachód przede wszystkim młodych ludzi, grozi nam katastrofa wyludnienie kraju, napływ obcokrajowców z „brudnych i złych” państw itd. W „Bumtarara” najwięcej stron, prawie 150, zajęły teksty powstałe podczas pobytu autora w USA. Wiele w nich goryczy, pesymistycznych obrazów mówiących o tragicznym losie Polaków nie mogących znaleźć miejsca w Ameryce lat 80tych. Są tu też teksty, przede wszystkim wywiady, mówiące o Polakach, którym się w Stanach udało. Najciekawsze są dwa wywiady niezwykłe, bo przeprowadzone przez Edwarda Redlińskiego z. Kazimierzem Pułaskim i Tadeuszem Kościuszką. Te pełne erudycji i humoru rozmowy political fiction dają nam przede wszystkim pewne pojęcie o tym, jak dawali sobie radę na obczyźnie nasi bohaterowie narodowi, którzy tę samą rolę spełniają dzisiaj w oczach Amerykanów, zwłaszcza polskiego pochodzenia.

Lektura całego tomu pozwala dojść do wniosku, że Redliński Amerykę w sobie jakoś poukładał, oswoił, teraz może mówić o niej bez większych emocji, niemalże jako swego rodzaju ekspert. W dwóch krótkich tekstach zamykających książkę powstałych w roku 2006 możemy z jednej strony przeczytać o fascynacji i podziwie: „Kto serio zastanawiał się nad stanem i trendami dzisiejszego świata, a zwłaszcza kto spróbował Ameryki i kogo Nowy Jork grzmotnął między oczy, musi stwierdzić, niestety, że: Cały świat będzie Ameryką!”; z drugiej zaś o lęku: „Trochę w życiu eksperymentowałem. Siedmioletnia wyprawa do Ameryki była dla mnie eksperymentem najtrudniejszym. Drugi raz bym się tego nie podjął” Mimo wszystko fascynacji zachwytu i optymizmu w „Bumtarara” jest chyba więcej.

Gazeta Współczesna, 26 stycznia 2006