Strona główna / Popularnonaukowe / 4 miliardy lat. Eseje o ewolucji

Aktualności

22.09.2020

Nie żyje Darek Milewski

Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że 20 września 2020 r. zmarł Darek Milewski, autor książki „Mały wielki tydzień”, w której opisał – jednym, sprawnym palcem – jak żyje się ze stwardnieniem zanikowym bocznym ALS. Miał 57 lat. Rodzinie i bliskim składamy najszczersze wyrazy współczucia.

Wywiady

10.09.2020

W "Postscriptum” Małgorzata spotka nadawcę listu, ale nie zdradzę..."

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Anną Karpińską autorką książki "Postscriptum".

Posłuchaj i zobacz

07.09.2020

MOŻE PORA Z TYM SKOŃCZYĆ i posłuchać audiobooka?

Zapraszamy do wysłuchania fragmentu audiobooka "Może pora z tym skończyć" autorstwa Iaina Reida w znakomitej interpretacji Anny Szymańczyk.

Bestsellery

TOP 20

  1. Kobiety '44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie Agnieszka Cubała
  2. Perska kobiecość Laila Shukri
  3. Pałac w Moczarowiskach Jacek Skowroński, Maria Ulatowska

Fotogaleria

więcej »

4 miliardy lat. Eseje o ewolucji

Marcin Ryszkiewicz

Krzysztof Urbański

4 miliardy lat - Eseje o ewolucji

Książka ta jest głosem w debacie, która ostatnio rozpaliła umysły - nie tylko naukowców, ale także polityków. Rzadko zdarza się, aby wydawnictwo książkowe trafiało z taką precyzją w sam środek dyskusji. Autor, który pracuje w Muzeum Ziemi PAN, jest z zamiłowania popularyzatorem nauki, od lat znanym autorem esejów publikowanych w wielu magazynach.
Książa, która trafi do księgarń 23 stycznia, jest zbiorem poprawionych tekstów, które pod innymi tytułami zamieszczane już były w czasopismach i gazetach codziennych. Autor zachowuje świeżość spojrzenia, a teksty nie tracą nic ze swej aktualności.
We wstępie sam przyznaje, że impulsem do opublikowania tego tomu były aktualne wydarzenia: "Zdawało się, że spór o Darwina to już zupełna przeszłość, teraz się okazuje, że historyczne nawiązania mogą się na coś przydać. Wypowiedzi panów Macieja Giertycha i Mirosława Orzechowskiego dały mi asumpt do przypomnienia tych, jak widać nie do końca przebrzmiałych, sporów o darwinizm".
Ten głos w dyskusji - oczywiście po stronie ewolucjonistów - jest poparty wszechstronną wiedzą przyrodniczą i odnosi się do odkryć, których świadkami byliśmy w ostatnich latach. Dzięki temu ten zbiór esejów można traktować jako ich swoistą kronikę.
Warte podkreślenia jest to, że ta popularnonaukowa pozycja ma również indeks, co jest rzadkością w takich wydawnictwach. Dzięki niemu czytelnik może z łatwością znaleźć interesujące go wątki z wielu dziedzin wiedzy.

Rzeczpospolita, 19 stycznia 2007