Strona główna / Albumy / Zbigniew Lengren

Aktualności

24.09.2021

Spotkanie online Pauliną Młynarską

W piątek 24 września o godz. 20:00 zapraszamy na wirtualne spotkanie z Pauliną Młynarską, autorką książki "Moja lewa joga".

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

28.08.2021

Rozmowa z Olgą Rudnicką

Zapraszamy do wysłuchania podcastu z Olgą Rydnicką, autorką książki "Na własną rękę".

Bestsellery

TOP 20

  1. Billy Summers Stephen King
  2. Martwiec Katarzyna Puzyńska
  3. Red, White & Royal Blue Casey McQuiston

Zbigniew Lengren

Katarzyna Lengren

Profesor Filutek w akcji

Każdy kto sięgał po stary „Przekrój” zaczynał od Profesora Filutka na ostatniej stronie. Niezawodny Profesor w meloniku z parasolem i psem co tydzień prezentował kolejne przygody. Każda narysowana z humorem, w którym nie chodzi o demaskowanie skrzeczącej rzeczywistości (w tym specjalizuje się raczej Stanisław z Łodzi), ale o przewrotno-liryczny obrazek Filutkowych słabostek. Po lekturze obrazkowej można się było już brać za rozcinanie stron. Trzeba przyznać, że rzadko zdarza się tak komfortowa sytuacja, że jedna przyjemność poprzedza drugą i właściwie nie wiadomo, która większa. Ojcem Profesora (oczywiście mówimy o rodzicielstwie z ducha) był Zbigniew Lengren, świetny rysownik i humorysta. O tym, że świetny przekonują jego prace dziesiątki setki rysunków, w których lekko, finezyjnie, prześmiewczo z polotem i klasą żartuje z widzem. Album, w którym je zebrano jest doskonałym antidotum na bóle tego świata. Po prostu nie da się nie śmiać. Tak samo, jak przy gawędzie córki Zbigniewa Lengrena, Katarzyny, która opowiada m.i. o domowych przygodach ojca gubiącego z roztargnieniem klucze psa czy babcię, co rodzina do dzisiaj diagnozuje jako „lengrenizm”. Widocznie poczucie humoru jest i dziedziczne i nieuleczalne.

Gazeta Olsztyńska, 29 grudnia 2006