Strona główna / Kryminał/Sensacja/Thriller / Tajemnica gwiazdkowego puddingu

Aktualności

18.05.2022

Spotkanie online z Pauliną Młynarską

W piątek 3 czerwca o godz. 19:00 zapraszamy na wirtualne spotkanie z Pauliną Młynarską, autorką książki "Okrutna jak Polka".

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

23.05.2022

Rozmowa z Tanyą Valko

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Justyny Dżbik-Kluge z Tanyą Valko, autorką książki "Arabska zdrajczyni".

Bestsellery

TOP 20

  1. Arabska zdrajczyni Tanya Valko
  2. Viktoria. Miłość zza żelaznej kurtyny Wioletta Sawicka
  3. A koń w galopie nie śpiewa Artur Andrus, Wojciech Zimiński

Tajemnica gwiazdkowego puddingu

Agatha Christie

Joanna Piotrowska

Gwiazdkowy pudding

Agatha Christie jest mistrzynią misternych kryminalnych fabuł. Jest po angielsku solidna i trzyma się niewzruszonych zasad. Morderstwo jest morderstwem, należy je rozwikłać, a po rozwikłaniu osądzić mordercę, nie wdając się w nowomodne rozważania usprawiedliwiające. Jeśli sprawa jest lżejszego kalibru wystarczy rozwiązanie przedstawić gronu zainteresowanych i uniemożliwić dalsze szachrajstwa. W tym momencie Agatha Christie kończy opowieść, procesy sądowe i egzekucje są już poza jej zainteresowaniem. Może dlatego, że tak samo solidnie jak opisuje psychologię i rozwikłanie zbrodni opisuje też urodę życia. Taką, jaka mieści się na przykład w świętowaniu Bożego Narodzenia w starym angielskim dworze z tradycjami. Tutaj tytułową zagadkę gwiazdkowego puddingu rozwiązuje Hercules Poirot, mistrz intelektu, uprzejmości, nieustępliwości i pielęgnacji niebywałych wąsów. W kolejnych opowiadaniach mały Belg nadal bryluje, na chwilę tylko ustępując miejsca pannie Marple, kwintesencji angielskiej powściągliwości. Każda z opisanych spraw wciąga bez reszty. A nawet przekonuje do angielskiej kuchni. Okazuje się, że oprócz niezgłębionej pomysłowości w zbrodni i łykowatej baraniny, Anglicy mają jednak coś do zaproponowania. Dobry gwiazdkowy pudding nie jest tu na ostatnim miejscu.

Gazeta Olsztyńska, 29 grudnia 2006