Strona główna / Kryminał/Sensacja/Thriller / Tajemnica gwiazdkowego puddingu

Aktualności

30.05.2022

PIKNIK NA SKRAJU DROGI I INNE UTWORY z Nagrodą Nowej Fantastyki

Z przyjemnością ogłaszamy, że książka "Piknik na skraju drogi i inne utwory" Arkadija i Borisa Strugackich otrzymała Nagrodę „Nowej Fantastyki” w kategorii Wznowienie Roku.

Wywiady

04.07.2022

"Gdy ją odnajdą". Wywiad z Lią Middleton

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lią Middleton. Z autorką książki "Gdy ją odnajdą" rozmawiał Bartosz Soczówka.

Posłuchaj i zobacz

01.08.2022

Rozmowa z Błażejem Torańskim

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Marcina Cichońskiego z Błażejem Torańskim, autorem książki "Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol".

Bestsellery

TOP 20

  1. Ziobranoc, Europo Aleksander Daukszewicz, Krzysztof Daukszewicz
  2. Kłamstwa arabskich szejków Marcin Margielewski
  3. Osiedle Sielanka. Bomba Małgorzata Gutowska-Adamczyk

Tajemnica gwiazdkowego puddingu

Agatha Christie

Joanna Piotrowska

Gwiazdkowy pudding

Agatha Christie jest mistrzynią misternych kryminalnych fabuł. Jest po angielsku solidna i trzyma się niewzruszonych zasad. Morderstwo jest morderstwem, należy je rozwikłać, a po rozwikłaniu osądzić mordercę, nie wdając się w nowomodne rozważania usprawiedliwiające. Jeśli sprawa jest lżejszego kalibru wystarczy rozwiązanie przedstawić gronu zainteresowanych i uniemożliwić dalsze szachrajstwa. W tym momencie Agatha Christie kończy opowieść, procesy sądowe i egzekucje są już poza jej zainteresowaniem. Może dlatego, że tak samo solidnie jak opisuje psychologię i rozwikłanie zbrodni opisuje też urodę życia. Taką, jaka mieści się na przykład w świętowaniu Bożego Narodzenia w starym angielskim dworze z tradycjami. Tutaj tytułową zagadkę gwiazdkowego puddingu rozwiązuje Hercules Poirot, mistrz intelektu, uprzejmości, nieustępliwości i pielęgnacji niebywałych wąsów. W kolejnych opowiadaniach mały Belg nadal bryluje, na chwilę tylko ustępując miejsca pannie Marple, kwintesencji angielskiej powściągliwości. Każda z opisanych spraw wciąga bez reszty. A nawet przekonuje do angielskiej kuchni. Okazuje się, że oprócz niezgłębionej pomysłowości w zbrodni i łykowatej baraniny, Anglicy mają jednak coś do zaproponowania. Dobry gwiazdkowy pudding nie jest tu na ostatnim miejscu.

Gazeta Olsztyńska, 29 grudnia 2006