Strona główna / Dla dzieci i młodzieży / Przygody kota Murmurando

Aktualności

05.07.2022

Spotkanie z Piotrem Borlikiem w Gdańsku

W poniedziałek 18 lipca o godz. 18:00 zapraszamy do Nadbałtyckiego Centrum Kultury (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) na spotkanie z Piotrem Borlikiem, autorem książki "Labirynt".

Wywiady

04.07.2022

"Gdy ją odnajdą". Wywiad z Lią Middleton

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lią Middleton. Z autorką książki "Gdy ją odnajdą" rozmawiał Bartosz Soczówka.

Posłuchaj i zobacz

04.07.2022

Rozmowa z Marcinem Margielewskim

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Justyny Dżbik-Kluge z Marcinem Margielewskim, autorem książki "Wyrwana z piekła talibów".

Bestsellery

TOP 20

  1. Żadanica Katarzyna Puzyńska
  2. Wyrwana z piekła talibów Marcin Margielewski
  3. Arabska zdrajczyni Tanya Valko

Przygody kota Murmurando

Agnieszka Kuciak

Stefan Drajewski

Bajki również dla dorosłych

Agnieszka Kuciak napisała cykl bajek o kocie Murmurando, które zainteresują zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Na co dzień zajmuje się romantyzmem. Tłumaczy na język polski literaturę włoską, pisze wiersze i bajki. Agnieszka Kuciak nie potrafi być jednak tradycyjną uczoną. Ale też nie umie być typową pisarką. Wiersze zgromadzone w tomiku „Dalekie kraje” opatrzyła podpisami wymyślonych przez siebie poetów. W tej zabawie była jednak przewrotna gra. Poetka próbowała wciągnąć do swojego świata czytelników podpowiadając im tropy interpretacyjne. Czasami wiodły one na manowce, ale cóż za wyrafinowanie.
To samo robi w tomie „Przygody kota Murmurando”. Co prawda tym razem nie podszywa się pod nikogo, ale nie zgadza na lekturową gnuśność. Odwołuje się do sytuacji bajkowych, dobrze nam znanych tematów wędrownych, jak to zwykle w bajkach bywa. Ale od siebie dodaje na przykład wiersze, które zamieniają ten na pozór dobrze czytelnikowi znany świat w zupełnie coś innego i nowego. W świecie, który wymyśla, odwołuje się z jednej strony do romantyzmu z drugiej - do rzeczywistości związanej z kulturą masową.
Słowa niespodziewanie zagęszczają swoje metaforyczne sensy. Bohaterowie, którzy wydawali się łagodni stają się nadspodziewanie niegrzeczni, a smutasy przywdziewają czapki trefnisiów. Agnieszka Kuciak nie pozwala na chwilę nudy. Prowokuje wręcz do interakcji do głośnego czytania. Bo tylko wtedy można odkryć całe bogactwo kulturowe tych bajek. Bo wtedy można odkryć dopiero urok wiersza kryminalnego, odróżnić go od stylizowanej na romantyczną ballady.
Wyprawa w świat kota Murmurando jest wyprawą w nieznane. Dziecko zaintrygują jego niezwykle przygody, a dorosłego bogactwo kulturowych odniesień, w których Murmuradno czuje się jak przysłowiowa ryba w wodzie. Wie, że nie jest takim sobie zwyczajnym kotem, który towarzyszy maluchom przy zasypianiu.

Głos Wielkopolski, 3 stycznia 2007