Strona główna / Literatura faktu, historia / Fruwa twoja marynara

Aktualności

08.07.2020

Spotkanie z Wiktorem Krajewskim w Warszawie

We wtorek 21 lipca o godz. 18:00 zapraszamy do Restauracji Endorfina Foksal w Warszawie (ul. Foksal 2) na spotkanie z Wiktorem Krajewskim, autorem książki "Chciałbym nigdy cię nie poznać".

Wywiady

26.02.2020

"Uwielbiam móc pisać w piżamie"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Kelly Irvin, autorką serii "W krainie amiszów"

Posłuchaj i zobacz

10.06.2020

Przemysław Staroń o książce "Sposób na matmę" Vanessy Vakharia

Zapraszamy do obejrzenia nagrania w którem Przemysław Staroń (Nauczyciel Roku 2018) opowiada m. in. o książce "Sposób na matmę" Vanessy Vakharia.

Bestsellery

TOP 20

  1. Red, White & Royal Blue Casey McQuiston
  2. Aksamitka Grażyna Jeromin-Gałuszka
  3. Franka. W obcym domu Wioletta Sawicka

Fotogaleria

więcej »

Fruwa twoja marynara

Marek Gaszyński

Nowa książka: Cały ten jazz

„Mexicana, Mexicana, wszystkie pary rozgrzewa jak rum.” śpiewała Natasza Zylska, gwiazda lat pięćdziesiątych. Lat, w których reżim zdominował nawet muzykę, a szczególnie tę rozrywkową. A przecież nawet w tamtych ponurych czasach zdarzały się prawdziwe perły wśród muzycznej miernoty. Pojawili się kontestatorzy, a wśród nich takie nazwiska jak Leopold Tyrmand, Duduś Matuszkiewicz, Jan Zylber. Odnotowano pierwsze (w 1954 roku) Zaduszki Jazzowe w Krakowie. Zaczęła śpiewać Wanda Warska. Później muzykę już niełatwo było okiełznać. O tych trudnych pionierskich czasach i ich wspaniałych bohaterach pisze w swojej nowej książce Marek Gaszyński. Autor odnotowuje też „osobliwości” tamtych lat. Do tej galerii zalicza np. Zbigniewa Kurtycza, który do dziś znany jest w zasadzie tylko jako wykonawca „Cichej wody”. Tymczasem jego życie było barwne, godne scenariusza filmowego. W sumie „Fruwa twoja marynara” to znakomity tom wspomnień. Kawał młodości pokolenia, które pamięta lata odradzającej się muzyki.

Dziennik Wschodni, 30 listopada 2006