Strona główna / Literatura polska / Martyna i inne opowiadania o miłości

Aktualności

30.05.2022

PIKNIK NA SKRAJU DROGI I INNE UTWORY z Nagrodą Nowej Fantastyki

Z przyjemnością ogłaszamy, że książka "Piknik na skraju drogi i inne utwory" Arkadija i Borisa Strugackich otrzymała Nagrodę „Nowej Fantastyki” w kategorii Wznowienie Roku.

Wywiady

04.07.2022

"Gdy ją odnajdą". Wywiad z Lią Middleton

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lią Middleton. Z autorką książki "Gdy ją odnajdą" rozmawiał Bartosz Soczówka.

Posłuchaj i zobacz

01.08.2022

Rozmowa z Błażejem Torańskim

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Marcina Cichońskiego z Błażejem Torańskim, autorem książki "Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol".

Bestsellery

TOP 20

  1. Ziobranoc, Europo Aleksander Daukszewicz, Krzysztof Daukszewicz
  2. Kłamstwa arabskich szejków Marcin Margielewski
  3. Osiedle Sielanka. Bomba Małgorzata Gutowska-Adamczyk

Martyna i inne opowiadania o miłości

Mariusz Makowski, Renata Palka-Smagorzewska, Janusz Leon Wiśniewski

Anna Jaszowska

To co najważniejsze

Niekwestionowany znawca kobiet, czyli popularny autor Janusz Wiśniewski napisał „Martynę” ponad trzy lata temu i w dodatku nie sam. Projekt był rodzajem zabawy z internautami, którzy zachęceni przez autora dopisywali zakończenie do trzech zaczętych przez Wiśniewskiego opowiadań o studentce ze Szczytna. Zabawa spodobała się do tego stopnia, że temat Martyny żyje nadal i doczekał się swojej strony w Internecie. „Martyna” wraca ponownie do księgarń wzbogacona o dwa inne opowiadania o miłości.
U Wiśniewskiego nie ma tematów tabu. Jego bohaterowie ulegają zmysłowemu pożądaniu, szukają prawdy o Bogu, zagłębiają się w dywagacje moralne. Ale nie są to stany wyimaginowane. Są dokładnie takie, jakie przytrafiają się nam „w realu” i może dlatego wszystkie opowiedziane przez Wiśniewskiego historie zawsze cieszą się wzięciem. Subtelność, a zarazem wnikliwość, z jaką porusza się po umysłach i duszach kobiet Wiśniewski tym razem znowu dzięki „Martnie” zapewnia powodzenie jego kolejnym tytułom.

Dziennik Bałtycki, 18 listopada 2006