Strona główna / Literatura polska / Bumtarara

Aktualności

14.02.2020

Spotkania z Marcinem Margielewskim

Zapraszamy na lutowe spotkania z Marcinem Margielewskim, autorem książki "Zaginione arabskie księżniczki".

Wywiady

23.01.2020

Wszyscy mamy w sobie czynnik diabła.

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Craigem Russellem, autorem książki "Czynnik diabła"

Posłuchaj i zobacz

22.01.2020

Wstrząsająca prawda o życiu arabskich księżniczek.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania zapowiadającego najnowszą książkę Marcina Margielewskiego "Zaginione arabskie księżniczki".

Bestsellery

TOP 20

  1. Dymy nad Birkenau Seweryna Szmaglewska
  2. Króliki z Ravensbrück Anna Ellory
  3. Oleńka. Panienka z Białego Dworu Wioletta Sawicka

Fotogaleria

więcej »

Bumtarara

Edward Redliński

Maciej Robert

Najgorsze cechy u papugi

Autor „Konopielki” opowiada o swojej miłości do Nowego Jorku i niechęci do Ameryki.

Dwuznaczny stosunek Redlińskiego do Ameryki potwierdza „Bumtarara”, wybór tekstów publikowanych w okresie ostatnich 30 lat na łamach prasy polskiej i polonijnej. Pomimo rozpiętości gatunkowej tych tekstów (opowiadania, eseje, notatki, wywiady) książka imponuje spójnością, co jest efektem podziału całości na trzy części.
Część pierwsza („Przed Ameryką”) zawiera dwa opowiadania (polecam zwłaszcza świetny „Bazar”), które ukazują polską prowincję lat siedemdziesiątych. Obraz ciemnoty i zacofania robi wstrząsające wrażenie, zwłaszcza na tle świata, który został sportretowany w części „amerykańskiej”. Ta najobszerniejsza część książki zawiera krótkie notatki, rozmowy i szkice na temat sytuacji polskich emigrantów w Stanach. Teksty te można traktować jako reporterskie wprawki do napisania „Szczuropolaków”, znajdujemy tutaj w nierozwiniętej formie pierwowzory bohaterów późniejszej powieści - te same problemy, to samo upodlenie, ta sama próba zachowania godności. Ciekawie wypada część trzecia, w której autor już po powrocie do kraju zauważa, że tak naprawdę nie wyjechał z Ameryki. Polska się bowiem „zgreenpointyzowała”, pragnąc doszlusować do Ameryki, przejęła jej najgorsze cechy. Nie każdego stać na zachodni styl bycia, często wypada to karykaturalnie, ale przecież nie od dziś wiadomo, że Polska jest papugą narodów.

Życie Warszawy, 4 listopada 2006