Strona główna / Literatura polska / Bumtarara

Aktualności

22.09.2020

Nie żyje Darek Milewski

Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że 20 września 2020 r. zmarł Darek Milewski, autor książki „Mały wielki tydzień”, w której opisał – jednym, sprawnym palcem – jak żyje się ze stwardnieniem zanikowym bocznym ALS. Miał 57 lat. Rodzinie i bliskim składamy najszczersze wyrazy współczucia.

Wywiady

10.09.2020

W "Postscriptum” Małgorzata spotka nadawcę listu, ale nie zdradzę..."

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Anną Karpińską autorką książki "Postscriptum".

Posłuchaj i zobacz

07.09.2020

MOŻE PORA Z TYM SKOŃCZYĆ i posłuchać audiobooka?

Zapraszamy do wysłuchania fragmentu audiobooka "Może pora z tym skończyć" autorstwa Iaina Reida w znakomitej interpretacji Anny Szymańczyk.

Bestsellery

TOP 20

  1. Kobiety '44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie Agnieszka Cubała
  2. Perska kobiecość Laila Shukri
  3. Pałac w Moczarowiskach Jacek Skowroński, Maria Ulatowska

Fotogaleria

więcej »

Bumtarara

Edward Redliński

Maciej Robert

Najgorsze cechy u papugi

Autor „Konopielki” opowiada o swojej miłości do Nowego Jorku i niechęci do Ameryki.

Dwuznaczny stosunek Redlińskiego do Ameryki potwierdza „Bumtarara”, wybór tekstów publikowanych w okresie ostatnich 30 lat na łamach prasy polskiej i polonijnej. Pomimo rozpiętości gatunkowej tych tekstów (opowiadania, eseje, notatki, wywiady) książka imponuje spójnością, co jest efektem podziału całości na trzy części.
Część pierwsza („Przed Ameryką”) zawiera dwa opowiadania (polecam zwłaszcza świetny „Bazar”), które ukazują polską prowincję lat siedemdziesiątych. Obraz ciemnoty i zacofania robi wstrząsające wrażenie, zwłaszcza na tle świata, który został sportretowany w części „amerykańskiej”. Ta najobszerniejsza część książki zawiera krótkie notatki, rozmowy i szkice na temat sytuacji polskich emigrantów w Stanach. Teksty te można traktować jako reporterskie wprawki do napisania „Szczuropolaków”, znajdujemy tutaj w nierozwiniętej formie pierwowzory bohaterów późniejszej powieści - te same problemy, to samo upodlenie, ta sama próba zachowania godności. Ciekawie wypada część trzecia, w której autor już po powrocie do kraju zauważa, że tak naprawdę nie wyjechał z Ameryki. Polska się bowiem „zgreenpointyzowała”, pragnąc doszlusować do Ameryki, przejęła jej najgorsze cechy. Nie każdego stać na zachodni styl bycia, często wypada to karykaturalnie, ale przecież nie od dziś wiadomo, że Polska jest papugą narodów.

Życie Warszawy, 4 listopada 2006