Strona główna / Literatura polska / Sądy i osądy

Aktualności

30.05.2022

PIKNIK NA SKRAJU DROGI I INNE UTWORY z Nagrodą Nowej Fantastyki

Z przyjemnością ogłaszamy, że książka "Piknik na skraju drogi i inne utwory" Arkadija i Borisa Strugackich otrzymała Nagrodę „Nowej Fantastyki” w kategorii Wznowienie Roku.

Wywiady

04.07.2022

"Gdy ją odnajdą". Wywiad z Lią Middleton

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lią Middleton. Z autorką książki "Gdy ją odnajdą" rozmawiał Bartosz Soczówka.

Posłuchaj i zobacz

01.08.2022

Rozmowa z Błażejem Torańskim

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Marcina Cichońskiego z Błażejem Torańskim, autorem książki "Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol".

Bestsellery

TOP 20

  1. Jestem jedną z żon Laila Shukri
  2. Sąpierz Katarzyna Puzyńska
  3. Ziobranoc, Europo Aleksander Daukszewicz, Krzysztof Daukszewicz

Sądy i osądy

Katarzyna Leżeńska

Agnieszka Idzikowska

Kolejna po „Ależ Marianno!” i „Studni życzeń” świetna książka Katarzyny Leżeńskiej. „Sądy i osądy” to osadzona w realiach warszawskiego światka prawniczego opowieść o sędzi Agacie Weber vel Kosa i Kusa i jej przyjaciółkach: Edycie i Kalinie. Agatę wyróżnia jedna cecha - szybkie wydawanie osądów, co o ile w sali sądowej jest dosyć przydatne, o tyle w życiu prywatnym przysparza kłopotów. Poznajemy problemy i troski tych trzech pań (czytaj: mężczyźni, dzieci, teściowie i praca) oraz ciekawe i oryginalne sposoby na radzenie sobie z nimi. Wszak wiadomo, że panie są twardsze od panów i stwarzają sobie problemy tylko po to, by sobie z nimi radzić. Dowiadujemy się też, jak wygląda praca sędziów i prokuratorów, i jakich wyborów muszą dokonywać małżeństwa prawników.
Książka jest napisana sprawnie i bardzo przyjemnym wartkim językiem. Szczególnie dobrze będzie się ją czytać warszawiakom, którzy mogą odnaleźć wiele znanych sobie miejsc i doskonale zrozumieć problemy bohaterek związane choćby z warszawskimi korkami. Polecam osobom lubiącym lekkie książki o polskiej rzeczywistości, ale wcale nie takiej jak zwykle szarej, lecz całkiem nowej, ciekawej i kolorowej.

Premiery, 1 listopada 2006