Strona główna / Popularnonaukowe / Droga do rzeczywistości. Wyczerpujący przewodnik po prawach rządzących Wszechświatem

Aktualności

30.05.2022

PIKNIK NA SKRAJU DROGI I INNE UTWORY z Nagrodą Nowej Fantastyki

Z przyjemnością ogłaszamy, że książka "Piknik na skraju drogi i inne utwory" Arkadija i Borisa Strugackich otrzymała Nagrodę „Nowej Fantastyki” w kategorii Wznowienie Roku.

Wywiady

04.07.2022

"Gdy ją odnajdą". Wywiad z Lią Middleton

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lią Middleton. Z autorką książki "Gdy ją odnajdą" rozmawiał Bartosz Soczówka.

Posłuchaj i zobacz

01.08.2022

Rozmowa z Błażejem Torańskim

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Marcina Cichońskiego z Błażejem Torańskim, autorem książki "Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol".

Bestsellery

TOP 20

  1. Ziobranoc, Europo Aleksander Daukszewicz, Krzysztof Daukszewicz
  2. Kłamstwa arabskich szejków Marcin Margielewski
  3. Osiedle Sielanka. Bomba Małgorzata Gutowska-Adamczyk

Droga do rzeczywistości. Wyczerpujący przewodnik po prawach rządzących Wszechświatem

Roger Penrose

Zbigniew Wojtasiński

Stephen Hawking twierdzi, że zaledwie jeden wzór matematyczny w książce popularnonaukowej może zmniejszyć jej sprzedaż nawet o jedną trzecią. Nie przejmuje się tym sir Roger Penrose, emerytowany profesor matematyki w katedrze im. Rousea Balia na Uniwersytecie w Oksfordzie, wymieniany wśród największych współczesnych teoretyków wszechświata. Najnowszy podręcznik Penrose'a „Droga do rzeczywistości” to niemal same wzory matematyczne, bo jak twierdzi autor „nie jesteśmy w stanie naprawdę zrozumieć praw, które rządzą światem fizyki bez pogrążenia się w świecie matematyki”. Jego zdaniem matematyka nie jest jedynie aktywnością kulturową: istnieje niezależnie i w zadziwiającej harmonii ze światem. Platon uważał świat form matematycznych za ważniejszy niż świat materialny. Penrose twierdzi, że istnienie w sensie matematycznym różni się nie tylko od istnienia w sensie fizycznym, ale także od procesów myślowych w naszym umyśle. Jednocześnie wszystkie te trzy „byty” są z sobą ściśle związane. Współcześni matematycy dążą do opisania zarówno praw wszechświata, jak i reguł rządzących zjawiskami nieprzewidywalnymi. na przykład giełdą.

Wprost, 12 listopada 2006