Strona główna / Popularnonaukowe / Droga do rzeczywistości. Wyczerpujący przewodnik po prawach rządzących Wszechświatem

Aktualności

28.06.2022

Spotkanie z Zuzanną Gajewską w Elblągu

W poniedziałek 4 lipca o godz. 18:00 zapraszamy do Biblioteki Elbląskiej (Świętego Ducha 3-7, Elbląg) na spotkanie z Zuzanną Gajewską, autorką książki "Burza".

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

26.06.2022

Rozmowa z Beatą Sabałą-Zielińską

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Justyny Dżbik-Kluge z Beatą Sabałą-Zielińską, autorką książki "TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka".

Bestsellery

TOP 20

  1. Żadanica Katarzyna Puzyńska
  2. Wyrwana z piekła talibów Marcin Margielewski
  3. Arabska zdrajczyni Tanya Valko

Droga do rzeczywistości. Wyczerpujący przewodnik po prawach rządzących Wszechświatem

Roger Penrose

Zbigniew Wojtasiński

Stephen Hawking twierdzi, że zaledwie jeden wzór matematyczny w książce popularnonaukowej może zmniejszyć jej sprzedaż nawet o jedną trzecią. Nie przejmuje się tym sir Roger Penrose, emerytowany profesor matematyki w katedrze im. Rousea Balia na Uniwersytecie w Oksfordzie, wymieniany wśród największych współczesnych teoretyków wszechświata. Najnowszy podręcznik Penrose'a „Droga do rzeczywistości” to niemal same wzory matematyczne, bo jak twierdzi autor „nie jesteśmy w stanie naprawdę zrozumieć praw, które rządzą światem fizyki bez pogrążenia się w świecie matematyki”. Jego zdaniem matematyka nie jest jedynie aktywnością kulturową: istnieje niezależnie i w zadziwiającej harmonii ze światem. Platon uważał świat form matematycznych za ważniejszy niż świat materialny. Penrose twierdzi, że istnienie w sensie matematycznym różni się nie tylko od istnienia w sensie fizycznym, ale także od procesów myślowych w naszym umyśle. Jednocześnie wszystkie te trzy „byty” są z sobą ściśle związane. Współcześni matematycy dążą do opisania zarówno praw wszechświata, jak i reguł rządzących zjawiskami nieprzewidywalnymi. na przykład giełdą.

Wprost, 12 listopada 2006