Strona główna / Popularnonaukowe / Droga do rzeczywistości. Wyczerpujący przewodnik po prawach rządzących Wszechświatem

Aktualności

27.04.2021

Spotkanie online z Tanyą Valko

We wtorek 27 kwietnia o godz. 19:30 zapraszamy na wirtualne spotkanie z Tanyą Valko, autorką książki "Arabska Żydówka".

Wywiady

11.03.2021

Między losem a przeznaczeniem - wywiad z Jodi Picoult

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Jodi Picoult. Z autorką "Księgi Dwóch Dróg" rozmawiała Ewa Cieślik z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

16.04.2021

Agata Komosa-Styczeń gościem Dzień Dobry TVN

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Agatą Komosą-Styczeń, autorką książki "Taterniczki. Miejsce kobiet jest na szczycie".

Bestsellery

TOP 20

  1. Tytus, Romek i A'Tomek /kolekcja 25 ksiąg/ Henryk Jerzy Chmielewski
  2. Maria Czubaszek. W coś trzeba nie wierzyć Violetta Ozminkowski
  3. Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne Ewa Kempisty-Jeznach

Fotogaleria

więcej »

Droga do rzeczywistości. Wyczerpujący przewodnik po prawach rządzących Wszechświatem

Roger Penrose

Zbigniew Wojtasiński

Stephen Hawking twierdzi, że zaledwie jeden wzór matematyczny w książce popularnonaukowej może zmniejszyć jej sprzedaż nawet o jedną trzecią. Nie przejmuje się tym sir Roger Penrose, emerytowany profesor matematyki w katedrze im. Rousea Balia na Uniwersytecie w Oksfordzie, wymieniany wśród największych współczesnych teoretyków wszechświata. Najnowszy podręcznik Penrose'a „Droga do rzeczywistości” to niemal same wzory matematyczne, bo jak twierdzi autor „nie jesteśmy w stanie naprawdę zrozumieć praw, które rządzą światem fizyki bez pogrążenia się w świecie matematyki”. Jego zdaniem matematyka nie jest jedynie aktywnością kulturową: istnieje niezależnie i w zadziwiającej harmonii ze światem. Platon uważał świat form matematycznych za ważniejszy niż świat materialny. Penrose twierdzi, że istnienie w sensie matematycznym różni się nie tylko od istnienia w sensie fizycznym, ale także od procesów myślowych w naszym umyśle. Jednocześnie wszystkie te trzy „byty” są z sobą ściśle związane. Współcześni matematycy dążą do opisania zarówno praw wszechświata, jak i reguł rządzących zjawiskami nieprzewidywalnymi. na przykład giełdą.

Wprost, 12 listopada 2006