Strona główna / Albumy / Zbigniew Lengren

Aktualności

24.09.2021

Spotkanie online Pauliną Młynarską

W piątek 24 września o godz. 20:00 zapraszamy na wirtualne spotkanie z Pauliną Młynarską, autorką książki "Moja lewa joga".

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

18.09.2021

Rozmowa z Anną Karpińską

Zapraszamy do wysłuchania podcastu z Anną Karpińską, autorką książki "Kiedy nadejdziesz".

Bestsellery

TOP 20

  1. Billy Summers Stephen King
  2. Martwiec Katarzyna Puzyńska
  3. Red, White & Royal Blue Casey McQuiston

Zbigniew Lengren

Katarzyna Lengren

Marcin Jeziorny

Filutek nadal w formie

W księgarniach nakładem wydawnictwa „Prószyński i S-ka” ukazał się album z rysunkami Zbigniewa Lengrena. To pierwszy tak kompletny zbiór najlepszych prac zmarłego przed trzema laty znakomitego rysownika i karykaturzysty, autora m. in. komiksu o przygodach niezapomnianego profesora Filutka. Książkę otwiera krótki i bardzo osobisty szkic wspomnienie pióra Katarzyny Lengren - córki rysownika tygodnika „Przekrój”. Całość rozdziału dla dopełnienia obrazu została wzbogacona fotografiami z rodzinnych albumów. W głównej części publikacji odnajdziemy mnóstwo świetnych rysunków satyrycznych, doskonałych i niezwykle ostrych karykatur oraz kilka króciutkich i zabawnych wierszyków. Jednak Lengren, który debiutował w 1944 roku w piśmie satyrycznym „Stańczyk” przede wszystkim kojarzy się z postacią wymyśloną i narysowaną przez siebie czyli - profesorem Filutkiem. Przygody milczącego profesora zaopatrzonego w melonik i parasol, z nieodłącznym pieskiem Fafikiem przy nodze, bawiły kilka pokoleń czytelników „Przekroju”. W albumie owym komiksowym historyjkom poświęcono zaledwie niecałe 30 stron.To jedyny zarzut, jaki można poczynić pod adresem Katarzyny Lengren, pod której redakcją powstała ta książka. Co zrozumiałe - w zamian zyskujemy za to pełniejszy, bardziej. przekrojowy obraz twórczości satyrycznej samego Lengrena. Twórczości, którą jednym zdaniem trafnie podsumowała Katarzyna Lengren: „Jak się okazało, śmiech, kpina, błazenada były doskonałym piruetem, którym mój ojciec wykręcał się całe życie od nacisków otaczającej go rzeczywistości”. Na koniec jako ciekawostkę warto podkreślić, iż „Filutek” jest najdłużej ukazującym się komiksem paskowym w Polsce (1948 - 2003). Krótkie i zabawne, następujące po sobie w sekwencji kilku rysunków komiksowe opowiastki rozśmieszały i zmuszały do refleksji. I co ważne - robią to nadal.

Kurier Szczeciński, 27 października 2006