Strona główna / Popularnonaukowe / EGIPT. Jak zaginiona cywilizacja została na nowo odkryta

Aktualności

29.07.2022

Spotkanie z Dagmarą Andryką w Warszawie

W czwartek 25 sierpnia o godz. 19:00 zapraszamy do PROM-u Kultury Saska Kępa (ul. Brukselska 23, Warszawa) na spotkanie z Dagmarą Andryką, autorką książki "As".

Wywiady

04.07.2022

"Gdy ją odnajdą". Wywiad z Lią Middleton

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lią Middleton. Z autorką książki "Gdy ją odnajdą" rozmawiał Bartosz Soczówka.

Posłuchaj i zobacz

01.08.2022

Rozmowa z Błażejem Torańskim

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Marcina Cichońskiego z Błażejem Torańskim, autorem książki "Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol".

Bestsellery

TOP 20

  1. Żadanica Katarzyna Puzyńska
  2. Perska wytrwałość Laila Shukri
  3. TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka Beata Sabała-Zielińska

EGIPT. Jak zaginiona cywilizacja została na nowo odkryta

Joyce Tyldesley

Platon z Egiptu

Pod piramidami powstały nie tylko hieroglify. Hiszpański egiptolog Octavi Piulats twierdzi, że zanim w starożytnej Grecji pojawiły się pierwsze szkoły filozoficzne, wielu greckich myślicieli pobierało nauki w Tebach, Memfis, Heliopolis i Hermopolis, najważniejszych ośrodkach religijnych Egiptu. Jego zdaniem, popełniamy błąd, zaczynając naukę filozofii od starożytnych Greków. Wprawdzie to greccy filozofowie jońscy zaczęli oddzielać to, co boskie, od świata przyrody, ale nim do tego doszli, przez wiele lat zdobywali wiedzę pod piramidami. Tales z Miletu, zanim napisał własne traktaty, podróżował w VII wieku p.n.e. m.in. do Memfis, gdzie tamtejsi filozofowie przekonywali, że początkiem wszystkiego jest woda. W Egipcie studiował też Pitagoras, który mawiał, że w tym kraju żyją mędrcy, a on jest jedynie filozofem, czyli miłośnikiem wiedzy. Minęło prawie 2 tys. lat od czasu, gdy starożytnym Egiptem rządził ostatni faraon, a kultura tej fascynującej cywilizacji jest wciąż odkrywana na nowo. Pasjonującą historię ostatnich dwustu lat badań nad starożytnym Egiptem przedstawia brytyjski egiptolog Joyce Tyldesley.

Wprost, 29 października 2006