Strona główna / Fantastyka / Radix

Aktualności

02.07.2020

O miłości milczeć czy krzyczeć?

W piątek 3 lipca o godz. 20.00 zapraszamy na wirtualne spotkanie wokół książki "Red, White & Royal Blue" Casey McQuiston.

Wywiady

26.02.2020

"Uwielbiam móc pisać w piżamie"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Kelly Irvin, autorką serii "W krainie amiszów"

Posłuchaj i zobacz

10.06.2020

Przemysław Staroń o książce "Sposób na matmę" Vanessy Vakharia

Zapraszamy do obejrzenia nagrania w którem Przemysław Staroń (Nauczyciel Roku 2018) opowiada m. in. o książce "Sposób na matmę" Vanessy Vakharia.

Bestsellery

TOP 20

  1. Red, White & Royal Blue Casey McQuiston
  2. Aksamitka Grażyna Jeromin-Gałuszka
  3. Franka. W obcym domu Wioletta Sawicka

Fotogaleria

więcej »

Radix

A. A. Attanasio

Anna Piotrowska

Dobrego pisarza (nie tylko SF) można poznać po tym, że, nawet dysponując marnym pomysłem, potrafi stworzyć literaturę najwyższej próby. Od lat celuje w tym Robert Silverberg, który nawet w swoich przeciętnych tekstach błyszczy znakomitym piórem. Jego postaci są jak żywe, nieciekawe historyjki - wciągające, a emocje towarzyszące lekturze - niezwykle silne. Cóż, Bob Silverbeg jest po prostu wspaniałym opowiadaczem.

Postać pisarza, który potrafi zrobić coś z niczego, przywołuję nie bez powodu. Będzie ona stanowić przeciwwagę dla autora powieści zatytułowanej Radix: Alfred Angelo Attanasio należy do średniego pokolenia amerykańskich twórców. Wydało ono poza pisarzami takimi jak Sterling i Gibson także Grega Beara, Johna Varleya i wielu innych. Pokolenie przełomu, nowych wartości w literaturze fantastycznej.

Radix opowiada historię świata dotkniętego przez niepojętą kosmiczną katastrofę, w wyniku której Ziemia straciła swoje pole magnetyczne. Jednocześnie planeta znalazła się w zasięgu Linii - skwantowanej energii wydobywającej się z wnętrza czarnej dziury znajdującej się w centrum galaktyki. Wraz z utratą ochronnego płaszcza magnetycznego doszło do wymarcia znacznej ilości i gatunków stworzeń. W zamian za to pojawiły się nowe. Kataklizm dotknął także ludzi, zdziesiątkowani, gnębieni przez mutacje genetyczne (dystorsje), żyją w nielicznych osadach i powoli zapominają o tym, że kiedyś istniało inne życie. Wraz z Linią na Ziemię przybyli "Voorowie". Obcy, którzy w wyniku ewolucyjnego rozwoju wniknęli do wnętrza Linii i nauczyli się zasiedlać ciała wszelkich świadomych stworzeń, których rodzinne planety znalazły się w jej zasięgu. Tak też się stało z ludźmi.

Sumner Kagan mieszka w mieście McClure znajdującym się na terenie Protektoratu Massebothu. Protektorat został stworzony, aby utrzymać genetyczną czystość puli genów przeznaczonych do reprodukcji. Sumner ma "białą kartę", co oznacza, że może się do woli rozmnażać, bo jest nienaruszony przez dystorsyjne działanie Linii. Pomimo że sytuacja ta daje mu szeroko pojęte przywileje, bohater nie jest szczęśliwy. Fizyczna brzydota, a co za tym idzie odrzucenie przez kobiety, niezrozumienie przez matkę, sprawiają, że młody Kagan wkracza na ścieżkę przestępstwa. Jest Cukroszczurem nieuchwytnym mordercą wyniszczającym gangi uliczne. W trakcie śledzonych przez czytelnika wydarzeń przechodzi wewnętrzną, a także zewnętrzną przemianę. Ze zranionego przez los brzydotą grubasa-oprawcy staje się superherosem o ciele twardym i wytrzymałym jak stal. Opuszczony przez społeczeństwo, które go kształtowało, idzie spotkać się ze swoim przeznaczeniem i zmierzyć z historią ludzkości. Nowy Superman? Wydaje się, że tak.

Nie oznacza to, że autor cierpi na brak pomysłów. Co więcej, czytając Radix odnosi się wrażenie, że Attanasio ma ich nadmiar. Ich ilość można byłoby rozłożyć na co najmniej trzy książki o podobnej objętości, co omawiana. Nadmiar określeń, nazw, gadgetów powoduje nieznośne wrażenie chaosu i braku jasnej koncepcji poprowadzenia akcji powieści. W wyjaśnieniu zawiłości tekstu nie dopomógł też tłumacz i redaktor: "Lul wyjęła swój blaskamień z woreczka wiszącego pod płaszczem. Migoczący galaretowatym blaskiem klejnot miotowy wyglądał w jej dłoni jak bryłka lodu. Spojrzała przelotnie w jego głębie, aby upewnić się, że lusk zaplanowany przez Jeanlu zakończył się fiaskiem". Szczególnie drażni nadużywanie przez pisarza przedrostka psy- (psychowola, psyberant, psynecha, psynergia, psynkryształ).

Radix - pierwsza powieść A. A. Attanasio - ukazała się w Stanach w 1981 roku. Była nominowana do nagrody Nebula, lecz jej nie zdobyła. Krytykom raczej się podobała, choć branżowe periodyki nie odnotowały jej oszałamiającego sukcesu. Na tle innych pisarzy swojego pokolenia Attanasio wypada blado, nijako. Nie zachwycił następnymi publikacjami. W swoich kolejnych dziełach konsekwentnie zagłębiał się w świat wymyślony na potrzeby Radixa, tworząc cykl liczący dziś cztery tomy.

Dobrego pisarza poznaje się po tym, że dysponując jednym naprawdę dobrym pomysłem, potrafi stworzyć wielką literaturę. W tym przypadku zmarnowało się wiele całkiem niezłych, których autor nie wykorzystał właściwie.

Latarnik