Strona główna / Humanistyka / JAK ULECZYĆ FANATYKA

Aktualności

22.01.2021

Nie żyje Henryk Jerzy Chmielewski (Papcio Chmiel)

Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że 22 stycznia 2021 r. zmarł Henryk Jerzy Chmielewski (Papcio Chmiel).

Wywiady

19.11.2020

Niksen jest jedną z form dbania o siebie

Czy wiecie, jak ważne jest to, by co jakiś czas wykroić sobie z codzienności chwilę na nicnierobienie? Niby ciągle mówią o tym psychologowie i coache, ale teraz mamy to czarno na białym: Agnieszka Drotkiewicz rozmawia o niezbędności lenistwa z Olgą Mecking, autorką książki o tajemniczym pojęciu "niksen".

Posłuchaj i zobacz

24.01.2021

Ewa Kempsity-Jeznach gościem Dzień Dobry TVN

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Ewą Kempsity-Jeznach, autorką książki "Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne".

Bestsellery

TOP 20

  1. Pięć Stawów. Dom bez adresu Beata Sabała-Zielińska
  2. Śreżoga Katarzyna Puzyńska
  3. Uciekłam z arabskiego burdelu Laila Shukri

Fotogaleria

więcej »

JAK ULECZYĆ FANATYKA

Amos Oz

Krzysztof Masłoń

Amos Oz o fanatyzmie i kompromisie

„Amos Oz to głos rozsądku rozlegający się pośród zamętu kłamliwego histerycznego bełkotu światowej retoryki o obecnych konfliktach” - pisze w przedmowie do tomu „Jak uleczyć fanatyka” Nadine Gordimer, laureatka literackiego Nobla z 1991 roku. Na książkę składają się trzy wykłady Amosa Oza wygłoszone w 2002 roku na Uniwersytecie w Tybindze. Skróconą wersję jednego z nich publikowaliśmy w sierpniu w „Plusie Minusie”. Najwybitniejszy żyjący pisarz izraelski zgłaszał w nim swoją kandydaturę na posadę nauczyciela na wydziale fanatyzmu porównawczego, gdyby jakaś szkoła taki wydział otworzyła - „Jako były jerozolimczyk, jako uleczony fanatyk uważam że mam doskonałe kwalifikacje do tej pracy”. W innym wykładzie stwierdził: „W moim świecie słowo kompromis jest synonimem słowa życie. A gdzie jest życie, tam są kompromisy. Przeciwieństwem kompromisu nie jest prawość ani idealizm, nie jest też determinacja ani poświęcenie. Przeciwieństwem kompromisu jest fanatyzm i śmierć”. Pisarz jest człowiekiem łagodnym, ale podnosi głos apelując do narodów Europy, by nie zamieniały się w dyrektorkę szkoły grożącą palcem to jednej, to drugiej stronie sporu: „Jak wam nie wstyd? Pomoc zrozumienie i współczucie należy się i Izraelczykom,. i Palestyńczykom. Nie trzeba wybierać między jednymi a drugimi - bądźcie za pokojem”. Gordimer zwraca uwagę, że Oz nie proponuje cudownego leku, lecz „analizuje skrzywione historyczne korzenie z których wyrasta zgubny kwiat przemocy zasiewany wciąż od nowa”.

Rzeczpospolita, 21 września 2006