Strona główna / Literatura polska / Sądy i osądy

Aktualności

30.05.2022

PIKNIK NA SKRAJU DROGI I INNE UTWORY z Nagrodą Nowej Fantastyki

Z przyjemnością ogłaszamy, że książka "Piknik na skraju drogi i inne utwory" Arkadija i Borisa Strugackich otrzymała Nagrodę „Nowej Fantastyki” w kategorii Wznowienie Roku.

Wywiady

04.07.2022

"Gdy ją odnajdą". Wywiad z Lią Middleton

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lią Middleton. Z autorką książki "Gdy ją odnajdą" rozmawiał Bartosz Soczówka.

Posłuchaj i zobacz

01.08.2022

Rozmowa z Błażejem Torańskim

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Marcina Cichońskiego z Błażejem Torańskim, autorem książki "Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol".

Bestsellery

TOP 20

  1. Jestem jedną z żon Laila Shukri
  2. Sąpierz Katarzyna Puzyńska
  3. Ziobranoc, Europo Aleksander Daukszewicz, Krzysztof Daukszewicz

Sądy i osądy

Katarzyna Leżeńska

Marta Mizuro

Sądy i osądy

Bohaterka nowej powieści Katarzyny Leżeńskiej, Agata Weber, rzadko waha się, wydając wyroki. Nie tylko w sądzie, w którym parcuje, ale także wtedy, kiedy przychodzi jej oceniać zachowanie współpracowników czy przyjaciół. A przychodzi łatwo, bo inteligentna sędzina sporo wie o ludzkiej naturze i nie znosi nieuczciwości. Osądza więc z zapałem, nie zważając na to, że przez swoją szczerość więcej traci niż zyskuje. Do czasu, kiedy w jej życiu pojawia się dawna przyjaciółka, która sprowokuje bohaterkę do rozliczenia się z samą sobą. Jeśli tego nie zrobi, może stracić wszystko, co dla niej najcenniejsze.

Ta świetna opowieść o moralnych dylematach Robespierre'a w spódnicy nie sprowadza się do rozstrzygnięcia tego, czy bohaterka jest winna, czy nie. W jej przypadku nie ma mowy o przestępstwach innych niż egoizm i wiara we własną nieomylność. Zestawiając ze sobą zasady, które obowiązują w wymiarze sprawiedliwości z tymi, które pani sędzia stosuje w życiu, Leżeńska przypomina o tym, że podstawowym prawem człowieka jest prawo do popełniania błędów.

Autorka imponuje znajomością rzadko pokazywanego w polskiej literaturze środowiska prawniczego i problemów rodzimego sądownictwa. I już samo tło, na jakim osadza akcję powieści, sprawia, że "Sądy i osądy" na pewno nie są błahym czytadłem. Także sylwetki psychologiczne bohaterek nakreślone zostały bardzo solidnie: czytelnik ma okazję zobaczyć, jak kształtowały się ich charaktery czy też jakim próbom poddawana była ich przyjaźń w przeszłości. Przy czym wcale nie są to postacie z miejsca budzące sympatię, a i w trakcie opowiadnia raz po raz zmuszani jesteśmy do zmiany swojego nastawienia do nich. Zabieg autorki skłaniający czytelnika do wcielenia się w prokuratora albo w obrońcę znakomicie współgra z tematyką powieści.

Marta Mizuro, krytyk literacki, „Zwierciadło”