Strona główna / Fantastyka / Dary

Aktualności

26.11.2021

Dwie książki Prószyński i S-ka z Nagrodą KLIO!

Z przyjemnością informujemy, że Agnieszka Cubała oraz Krzysztof Mordyński otrzymali Nagrodę KLIO 2021 w kategorii Varsaviana. Gratulujemy!

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

27.11.2021

Rozmowa z Katarzyną Puzyńską

Zapraszamy do wysłuchania podcastu Katarzyną Puzyńską, autorką ksiązki "Chąśba".

Bestsellery

TOP 20

  1. Jestem córką szejka Laila Shukri
  2. TOPR 2. Nie każdy wróci Beata Sabała-Zielińska
  3. Billy Summers Stephen King

Dary

Ursula K. Le Guin

Paweł Matuszek

Przypowieść o talentach

Ursula Le Guin powiela własne schematy. Jednak ze sporym wdziękiem.

Ursula K. Le Guin to nestorka literatury fantastycznej. Jej najsłynniejszym dziełem jest cykl fantasy o Ziemiomorzu. I mimo, że Le Guin pisała w nim o losach uzdolnionego maga, w istocie była to błyskotliwa opowieść o odpowiedzialności, która wiąże się z posiadaniem wielkiej mocy. W swojej najnowszej powieści zatytułowanej „Dary” wraca do tamtej tematyki. To pierwszy tom planowanej trylogii opowiadającej o Orrecu i Gry, potomkach tajemniczych góralskich rodów, które od wieków dziedziczą magiczne dary. Jedni tak jak Gry potrafią przywoływać zwierzęta, a inni siłą woli przenoszą domy albo góry. Ojciec Orreca może gestem uśmiercić każde żywe stworzenie stworzenie, ale talent jego syna jest jeszcze groźniejszy, bo w żaden spos6b nie daje się kontrolować. Albo ma zupełnie inną naturę.
Na tle konfliktów między góralskimi rodami i przy minimum fantastycznego sztafażu Le Guin kreśli metaforyczną przypowieść o odpowiedzialności jaką nakładają na nas talenty, z którymi się rodzimy. Co prawda cytuje przy tym swój literacki dorobek ale robi to z iście mistrzowskim wdziękiem.

Życie Warszawy, 13 maja 2006