Strona główna / Literatura polska / Ominąć Paryż

Aktualności

22.09.2020

Nie żyje Darek Milewski

Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że 20 września 2020 r. zmarł Darek Milewski, autor książki „Mały wielki tydzień”, w której opisał – jednym, sprawnym palcem – jak żyje się ze stwardnieniem zanikowym bocznym ALS. Miał 57 lat. Rodzinie i bliskim składamy najszczersze wyrazy współczucia.

Wywiady

10.09.2020

W "Postscriptum” Małgorzata spotka nadawcę listu, ale nie zdradzę..."

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Anną Karpińską autorką książki "Postscriptum".

Posłuchaj i zobacz

07.09.2020

MOŻE PORA Z TYM SKOŃCZYĆ i posłuchać audiobooka?

Zapraszamy do wysłuchania fragmentu audiobooka "Może pora z tym skończyć" autorstwa Iaina Reida w znakomitej interpretacji Anny Szymańczyk.

Bestsellery

TOP 20

  1. Kobiety '44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie Agnieszka Cubała
  2. Perska kobiecość Laila Shukri
  3. Pałac w Moczarowiskach Jacek Skowroński, Maria Ulatowska

Fotogaleria

więcej »

Ominąć Paryż

Małgorzata Warda

Uparta bestia

Przyznam szczerze, że książka Małgorzaty Wardy „Ominąć Paryż” trochę się u mnie przeleżała i to nie na stosie książek, które koniecznie należy przeczytać, ale na tym, na który odkładam tomy, które ewentualnie można kiedyś przejrzeć. - Bez bicia przyznaję, że zniechęciła mnie okładka. Cała w babskich różowościach, z postacią roześmianej panny młodej na pierwszym planie. O nie! pomyślałam Tylko nie kolejne romansidło z happy endem! I jakże mało profesjonalnie skazałam powieść Wardy na bezlitosne może kiedyś. Książka jednak najwyraźniej nie zamierzała się poddać, zaczęła żyć własnym życiem, przemieszczać się po mieszkaniu i po prostu bezczelnie pchać mi się przed oczy uparta bestia. Ze zaś mam szacunek dla przedmiotów martwych, które okazują się żywe, więc poddałam się i zaczęłam „Ominąć Paryż” czytać. I wcale tego nie żałuję. Przeciwnie. Jestem zadowolona. Okazało się bowiem, że Małgorzata Warda, z wykształcenia rzeźbiarka po gdańskiej ASP, napisała bardzo przyzwoitą współczesną powieść obyczajową. Taką... normalną. W najlepszym tego słowa znaczeniu. Bliską naszemu tu i teraz, dobrze osadzoną w realiach, ale jednocześnie chwilami zaskakująco poetycką, odrobinę metafizyczną nawet. Bohaterkami są cztery kobiety, mniej więcej trzydziestoletnie. Przyjaźnią się od czasów szkolnych. Poznajemy je w momencie, kiedy w życiu każdej z nich dzieją się rzeczy przełomowe lub przynajmniej znaczące. Jest miłość, zdrada, tajemnica z przeszłości, na koniec zaś ślub, ale czy happy end? Na to pytanie już każda z czytelniczek (bo jakoś trudno mi sobie wyobrazić mężczyznę czytającego „Ominąć Paryż”, chociaż...?) musi sobie odpowiedzieć sama. Warto sobie potem we własnym sumieniu przeanalizować treść tej odpowiedzi powie nam wiele o nas samych. (lem)

Kurier Szczeciński, 8 marca 2006