Strona główna / Literatura faktu, historia / Hitler i Stalin. Wojna stulecia

Aktualności

05.07.2022

Spotkanie z Piotrem Borlikiem w Gdańsku

W poniedziałek 18 lipca o godz. 18:00 zapraszamy do Nadbałtyckiego Centrum Kultury (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) na spotkanie z Piotrem Borlikiem, autorem książki "Labirynt".

Wywiady

04.07.2022

"Gdy ją odnajdą". Wywiad z Lią Middleton

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lią Middleton. Z autorką książki "Gdy ją odnajdą" rozmawiał Bartosz Soczówka.

Posłuchaj i zobacz

04.07.2022

Rozmowa z Marcinem Margielewskim

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Justyny Dżbik-Kluge z Marcinem Margielewskim, autorem książki "Wyrwana z piekła talibów".

Bestsellery

TOP 20

  1. Żadanica Katarzyna Puzyńska
  2. Wyrwana z piekła talibów Marcin Margielewski
  3. Arabska zdrajczyni Tanya Valko

Hitler i Stalin. Wojna stulecia

Laurence Rees

Michał Wójcik

Emocje historii. Z Reesem w gabinetach i okopach II wojny

Książki Reesa obsypanego nagrodami pana od historii w BBC Television robią na Zachodzie prawdziwą furorę. Są przede wszystkim dla tych, którzy zaczynają ziewać na wspomnienie o II wojnie światowej. Rees, wybitny specjalista przekładania nudy na fascynującą grę, zabiera nas do gabinetów, okopów, na miejsca rzezi. Chce, żebyśmy przeżywali emocje bohaterów. Widzieli ich strach, gniew i rozpacz. I tak wypadki kilku pierwszych dni inwazji hitlerowskich Niemiec na bolszewicką Rosję poznajemy dzięki świadkom z zaplecza radzieckiego dowództwa. Sześć dni po inwazji Stalin wziął udział w odprawie w Ludowym Komisariacie Obrony.
„Żukow był tak wstrząśnięty, że (...) prawie się rozpłakał - Rees cytuje Stiepana Mikojana, szyfranta Stalina.- Stalin usłyszał, że Niemcy lada chwila zajmą Mińsk i że Armia Czerwona nie może nic zrobić, by temu zapobiec. Wypadł z budynku komisariatu i wy- buchnął: Lenin założył nasze państwo, a myśmy wszystko przejebali”. U Reesa dzieje wojny opowiadają i giganci tego starcia, i zwykli żołnierze. Bohaterowie, kaci i zdrajcy. Takie książki nie powstają po długotrwałej kwerendzie w zakurzonych bibliotekach. Rees - bo ma na to nieograniczone środki - zabiera swój sztab badaczy i jedzie w teren. Tam przeprowadza rozmowy ze świadkami. Tym razem o starciu, które pochłonęło 30 milionów ludzi i upewniło Hitlera, że skoro tak łatwo wyrzyna się naród sowiecki, to jeszcze łatwiej pójdzie z Żydami, Cyganami i homoseksualistami. No i poszło. Nie ziewałem ani razu. Miałem zaciśnięte ze strachu szczęki.

Przekrój, 2 marca 2006