Strona główna / Literatura polska / Ominąć Paryż

Aktualności

30.01.2023

Spotkanie z Mikołajem Milcke w Warszawie

W środę 15 lutego o godz. 18:00 zapraszamy do Kawiarnia-Księgarnia Radio Telewizja (ul. gen. Andersa 29, Warszawa) na spotkanie z Mikołajem Milcke, autorem książki "Chłopak z drugiego planu".

Wywiady

04.07.2022

"Gdy ją odnajdą". Wywiad z Lią Middleton

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lią Middleton. Z autorką książki "Gdy ją odnajdą" rozmawiał Bartosz Soczówka.

Posłuchaj i zobacz

30.01.2023

Rozmowa z Evą Minge

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Justyny Dżbik-Kluge z Evą Minge, autorką książki "Furtka do piekła".

Bestsellery

TOP 20

  1. Cieszę się, że moja mama umarła Jennette McCurdy
  2. Zaginiony arabski książę Marcin Margielewski
  3. Furtka do piekła Eva Minge

Ominąć Paryż

Małgorzata Warda

Marek Markowski

Subtelny humor w miejskim stylu

W Polsce brakuje bezpretensjonalnej literatury dla przeciętnych trzydziestolatków. Tę lukę wypełnia Ominąć Paryż Małgorzaty Wardy. Gatunek romansu miejskiego spod znaku Bridget Jones i Przyjaciół ma w Polsce licznych naśladowców. Katarzyna Grochola, Izabela Sowa, Monika Szwaja, a w wersji sentymentalno-egzystencjalnej Janusz Wiśniewski... Co na tym tle ma do zaoferowania Warda?
Druga powieść bajkopisarki i dyplomowanej rzeźbiarki jest serwowaną z delikatnym humorem opowieścią o losach szukających swojego miejsca przeciętnych trzydziestolatków. Cztery przyjaciółki ze szkolnej ławy przyjeżdżają do Warszawy za chlebem. W stolicy czekają je kłopoty z mieszkaniem, dorywczą pracą, samotność w tłumie, tęsknota za małą ojczyzną i sercowe perypetie; będą też musiały stawić czoła bolesnym wspomnieniom z dzieciństwa.
Cienie wielkiego miasta.
Świetnie poruszająca się w realiach Polski przełomu wieków Warda eksploatuje wątki znane ze zwierzeń 25-, 30-latków w socjologizujących reportażach. Rzecz czyta się lekko i przyjemnie, a w zagubionych dziewczynach i pełnych rozterek, niedoskonałych chłopakach wielu czytelników rozpozna siebie. Autorka na co dzień dokumentuje wielkomiejską rzeczywistość w Grupie Miejskiej, dlatego potrafi z fotograficzną dokładnością pokazać życie swoich rówieśników. Wydawca określa tę książkę mianem prozy kobiecej. Ominąć Paryż nie pasuje do takiej przegródki z dwóch powodów. Po pierwsze, umieszczanie błahego czytadełka wśród prozy kobiecej deprecjonuje takie pisarki, jak Margaret Atwood albo Vedrana Rudan. Jednocześnie potocznie rozumiana literatura dla pań obejmuje raczej seryjne romansidła i wielkomiejskie romanse według receptury Helen Fielding. Taka klasyfikacja wyrządza z kolei krzywdę Wardzie, bo Ominąć Paryż jest kawałkiem solidnej, sprawnie napisanej pop-literatury. Warda stworzyła swego rodzaju kontynuację jeżycjady Małgorzaty Musierowicz dla czytelnika, który wyrósł z krótkich spodenek, a tęsknią za bezpretensjonalną, miejscami gorzką, miejscami radosną powieścią o swoich rówieśnikach.

Metropol, 15 lutego 2006