Strona główna / Literatura polska / Ominąć Paryż

Aktualności

22.09.2020

Nie żyje Darek Milewski

Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że 20 września 2020 r. zmarł Darek Milewski, autor książki „Mały wielki tydzień”, w której opisał – jednym, sprawnym palcem – jak żyje się ze stwardnieniem zanikowym bocznym ALS. Miał 57 lat. Rodzinie i bliskim składamy najszczersze wyrazy współczucia.

Wywiady

10.09.2020

W "Postscriptum” Małgorzata spotka nadawcę listu, ale nie zdradzę..."

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Anną Karpińską autorką książki "Postscriptum".

Posłuchaj i zobacz

07.09.2020

MOŻE PORA Z TYM SKOŃCZYĆ i posłuchać audiobooka?

Zapraszamy do wysłuchania fragmentu audiobooka "Może pora z tym skończyć" autorstwa Iaina Reida w znakomitej interpretacji Anny Szymańczyk.

Bestsellery

TOP 20

  1. Kobiety '44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie Agnieszka Cubała
  2. Perska kobiecość Laila Shukri
  3. Pałac w Moczarowiskach Jacek Skowroński, Maria Ulatowska

Fotogaleria

więcej »

Ominąć Paryż

Małgorzata Warda

Marek Markowski

Subtelny humor w miejskim stylu

W Polsce brakuje bezpretensjonalnej literatury dla przeciętnych trzydziestolatków. Tę lukę wypełnia Ominąć Paryż Małgorzaty Wardy. Gatunek romansu miejskiego spod znaku Bridget Jones i Przyjaciół ma w Polsce licznych naśladowców. Katarzyna Grochola, Izabela Sowa, Monika Szwaja, a w wersji sentymentalno-egzystencjalnej Janusz Wiśniewski... Co na tym tle ma do zaoferowania Warda?
Druga powieść bajkopisarki i dyplomowanej rzeźbiarki jest serwowaną z delikatnym humorem opowieścią o losach szukających swojego miejsca przeciętnych trzydziestolatków. Cztery przyjaciółki ze szkolnej ławy przyjeżdżają do Warszawy za chlebem. W stolicy czekają je kłopoty z mieszkaniem, dorywczą pracą, samotność w tłumie, tęsknota za małą ojczyzną i sercowe perypetie; będą też musiały stawić czoła bolesnym wspomnieniom z dzieciństwa.
Cienie wielkiego miasta.
Świetnie poruszająca się w realiach Polski przełomu wieków Warda eksploatuje wątki znane ze zwierzeń 25-, 30-latków w socjologizujących reportażach. Rzecz czyta się lekko i przyjemnie, a w zagubionych dziewczynach i pełnych rozterek, niedoskonałych chłopakach wielu czytelników rozpozna siebie. Autorka na co dzień dokumentuje wielkomiejską rzeczywistość w Grupie Miejskiej, dlatego potrafi z fotograficzną dokładnością pokazać życie swoich rówieśników. Wydawca określa tę książkę mianem prozy kobiecej. Ominąć Paryż nie pasuje do takiej przegródki z dwóch powodów. Po pierwsze, umieszczanie błahego czytadełka wśród prozy kobiecej deprecjonuje takie pisarki, jak Margaret Atwood albo Vedrana Rudan. Jednocześnie potocznie rozumiana literatura dla pań obejmuje raczej seryjne romansidła i wielkomiejskie romanse według receptury Helen Fielding. Taka klasyfikacja wyrządza z kolei krzywdę Wardzie, bo Ominąć Paryż jest kawałkiem solidnej, sprawnie napisanej pop-literatury. Warda stworzyła swego rodzaju kontynuację jeżycjady Małgorzaty Musierowicz dla czytelnika, który wyrósł z krótkich spodenek, a tęsknią za bezpretensjonalną, miejscami gorzką, miejscami radosną powieścią o swoich rówieśnikach.

Metropol, 15 lutego 2006