Strona główna / Literatura polska / Ominąć Paryż

Aktualności

22.09.2020

Nie żyje Darek Milewski

Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że 20 września 2020 r. zmarł Darek Milewski, autor książki „Mały wielki tydzień”, w której opisał – jednym, sprawnym palcem – jak żyje się ze stwardnieniem zanikowym bocznym ALS. Miał 57 lat. Rodzinie i bliskim składamy najszczersze wyrazy współczucia.

Wywiady

10.09.2020

W "Postscriptum” Małgorzata spotka nadawcę listu, ale nie zdradzę..."

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Anną Karpińską autorką książki "Postscriptum".

Posłuchaj i zobacz

07.09.2020

MOŻE PORA Z TYM SKOŃCZYĆ i posłuchać audiobooka?

Zapraszamy do wysłuchania fragmentu audiobooka "Może pora z tym skończyć" autorstwa Iaina Reida w znakomitej interpretacji Anny Szymańczyk.

Bestsellery

TOP 20

  1. Kobiety '44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie Agnieszka Cubała
  2. Perska kobiecość Laila Shukri
  3. Pałac w Moczarowiskach Jacek Skowroński, Maria Ulatowska

Fotogaleria

więcej »

Ominąć Paryż

Małgorzata Warda

Marek Koprowski

Struktura kwadratu

Jest to historia czterech młodych kobiet, związanych wieloletnią nią przyjaźnią. Joasia projektuje wnętrza, Basia pracuje jako kelnerka, Magda jest rzeźbiarką i malarką, Aneta studiuje w ASP - i stoi na progu zamążpójścia. Wszystkie mają stałych partnerów, co nie przeszkadza Basi zdradzić swego Patryka z malarzem z parteru, a Magdzie puścić się z fotografikiem Mateuszem. Joasia nosi w sobie mroczną tajemnicę, która mocno zaciążyła na jej psychice. Kobiety spotykają się od czasu do czasu i wzajemnie wspierają. Ta symultaniczna, czterowątkowa opowieść ma, według wydawcy, oddawać realia współczesnej Polski. Ale jakiej Polski? Razem z bohaterkami obcujemy wyłącznie z ludźmi atrakcyjnymi i bogatymi, z luksusowymi kobietami w luksusowych wnętrzach. Gdyby nie nazwy polskich miast, to wszystko mogłoby się zdarzyć wszędzie: na Malcie, w Szwajcarii czy Japonii, bowiem wszędzie ludzie się przyjaźnią, szukają swego miejsca w życiu, tęsknią za prawdziwą miłością, oddaniem, wzajemnością. I wszędzie kobiety zdradzają swoich mężczyzn. Lektura godna uwagi, pomaga rozszyfrować psychikę pań i panów. Ta bardzo dobrze napisana książka jest jak symfonia, mająca zwykle cztery części o wspólnej w zasadzie tonacji, różniące się jednak charakterem i tempem. Ale czy nie wiedzie nas ona na manowce, gdzie nic nie jest takie, jakie jest? Przeczytajcie i osądźcie sami. Warto.

Angora, 19 lutego 2006