Strona główna / Literatura polska / Ominąć Paryż

Aktualności

25.02.2021

Spotkanie online z Danutą Awolusi

W czwartek 25 lutego o godz. 20:00 zapraszamy na wirtualne spotkanie Danutą Awolusi autorką książki "Nie mówiąc nikomu".

Wywiady

19.11.2020

Niksen jest jedną z form dbania o siebie

Czy wiecie, jak ważne jest to, by co jakiś czas wykroić sobie z codzienności chwilę na nicnierobienie? Niby ciągle mówią o tym psychologowie i coache, ale teraz mamy to czarno na białym: Agnieszka Drotkiewicz rozmawia o niezbędności lenistwa z Olgą Mecking, autorką książki o tajemniczym pojęciu "niksen".

Posłuchaj i zobacz

24.01.2021

Ewa Kempsity-Jeznach gościem Dzień Dobry TVN

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Ewą Kempsity-Jeznach, autorką książki "Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne".

Bestsellery

TOP 20

  1. Modelki z Dubaju Marcin Margielewski
  2. Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne Ewa Kempisty-Jeznach
  3. Tytus, Romek i A'Tomek pomagają księciu Mieszkowi ochrzcić Polskę, z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani Henryk Jerzy Chmielewski

Fotogaleria

więcej »

Ominąć Paryż

Małgorzata Warda

Marek Koprowski

Struktura kwadratu

Jest to historia czterech młodych kobiet, związanych wieloletnią nią przyjaźnią. Joasia projektuje wnętrza, Basia pracuje jako kelnerka, Magda jest rzeźbiarką i malarką, Aneta studiuje w ASP - i stoi na progu zamążpójścia. Wszystkie mają stałych partnerów, co nie przeszkadza Basi zdradzić swego Patryka z malarzem z parteru, a Magdzie puścić się z fotografikiem Mateuszem. Joasia nosi w sobie mroczną tajemnicę, która mocno zaciążyła na jej psychice. Kobiety spotykają się od czasu do czasu i wzajemnie wspierają. Ta symultaniczna, czterowątkowa opowieść ma, według wydawcy, oddawać realia współczesnej Polski. Ale jakiej Polski? Razem z bohaterkami obcujemy wyłącznie z ludźmi atrakcyjnymi i bogatymi, z luksusowymi kobietami w luksusowych wnętrzach. Gdyby nie nazwy polskich miast, to wszystko mogłoby się zdarzyć wszędzie: na Malcie, w Szwajcarii czy Japonii, bowiem wszędzie ludzie się przyjaźnią, szukają swego miejsca w życiu, tęsknią za prawdziwą miłością, oddaniem, wzajemnością. I wszędzie kobiety zdradzają swoich mężczyzn. Lektura godna uwagi, pomaga rozszyfrować psychikę pań i panów. Ta bardzo dobrze napisana książka jest jak symfonia, mająca zwykle cztery części o wspólnej w zasadzie tonacji, różniące się jednak charakterem i tempem. Ale czy nie wiedzie nas ona na manowce, gdzie nic nie jest takie, jakie jest? Przeczytajcie i osądźcie sami. Warto.

Angora, 19 lutego 2006