Strona główna / Biografie, wspomnienia / Tu żył Albert Einstein

Aktualności

30.09.2019

Film o Grzesiuku na Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce

Z radością informujemy, że film dokumentalny o Stanisławie Grzesiuku "Grzesiuk. Ferajna wciąż gra” w reżyserii Jarosława Wiśniewskiego został zakwalifikowany do 31. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce, który odbędzie się w dniach 9-24 listopada w Chicago.

Wywiady

11.07.2019

"Mówimy o trylogii, na którą należy patrzeć całościowo"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Piotrem Borlikiem, autorem książek "Boska proporcja", "Materiał ludzki" i "Białe kłamstwa".

Posłuchaj i zobacz

10.10.2019

Kim jest kobieta ze spaloną twarzą?

Zapraszamy do obejrzenia nagrania zapowiadającego najnowszą książkę Katarzyny Puzyńskiej "Pokrzyk".

Bestsellery

TOP 20

  1. Była arabską stewardesą Marcin Margielewski
  2. Białe kłamstwa Piotr Borlik
  3. I tak nie przestanę Cię kochać Jacek Skowroński, Maria Ulatowska

Fotogaleria

więcej »

Tu żył Albert Einstein

Abraham Pais

Izabela Redlińska

Tu żył Albert Einstein

Gruntowne korepetycje z matematyki i fizyki dla uczniów i studentów oferuje Albert Einstein, posiadacz dyplomu nauczycielskiego Politechniki Związkowej w Zurychuj. Gerechtigkeitgass 32. pierwsze piętro. Bezpłatne lekcje próbne w ten sposób wielki fizyk po raz pierwszy pojawił się na łamach jednego z berneńskich dzienników. Stało się to 5 lutego 1902 roku. Co było dalej? W książce Tu żył Albert Einstein prześledził to Abraham Pais. Jej celem jest odpowiedź na pytanie, jakim człowiekiem był Einstein? Autor przyznaje, że dane mu było zrozumieć to lepiej niż innym, gdyż, po pierwsze, sam jest fizykiem, po drugie, osobiście znał swojego bohatera, po trzecie, napisał już jego biografię, pt. Pan Bóg jest wyrafinowany. O ile jednak w tamtej książce skoncentrował się na twórczości naukowej Einsteina, to w tej starannie unika używania matematyki, z wyjątkiem najbardziej słynnego wzoru na teorię względności i kilku równań. Pais obala rozpowszechnione na temat słynnego fizyka mity. „Nigdy źle się nie uczył - pisze. - Raczej nie lubił szkoły”. Stereotyp, że był złym uczniem zawdzięcza prawdopodobnie temu, że nie zdał egzaminów wstępnych na Politechnikę w Zurychu. Książka zawiera opinie noblisty na najróżniejsze tematy, od kary śmierci, przez religię i politykę, aż po wegetarianizm, a także fragmenty jego miłosnych listów. Po wnikliwej lekturze można odnaleźć odpowiedź na pytanie, jakie Einstein zadał w 1944 roku podczas wywiadu dla „New York Timesa”: „Jak to się dzieje, że nikt mnie nie rozumie, a wszyscy mnie uwielbiają?”. Fascynująca książka.

Rzeczpospolita, 10 lutego 2006