Strona główna / Fantastyka / Arcydzieła

Aktualności

30.09.2019

Film o Grzesiuku na Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce

Z radością informujemy, że film dokumentalny o Stanisławie Grzesiuku "Grzesiuk. Ferajna wciąż gra” w reżyserii Jarosława Wiśniewskiego został zakwalifikowany do 31. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce, który odbędzie się w dniach 9-24 listopada w Chicago.

Wywiady

11.07.2019

"Mówimy o trylogii, na którą należy patrzeć całościowo"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Piotrem Borlikiem, autorem książek "Boska proporcja", "Materiał ludzki" i "Białe kłamstwa".

Posłuchaj i zobacz

10.10.2019

Kim jest kobieta ze spaloną twarzą?

Zapraszamy do obejrzenia nagrania zapowiadającego najnowszą książkę Katarzyny Puzyńskiej "Pokrzyk".

Bestsellery

TOP 20

  1. Była arabską stewardesą Marcin Margielewski
  2. Białe kłamstwa Piotr Borlik
  3. I tak nie przestanę Cię kochać Jacek Skowroński, Maria Ulatowska

Fotogaleria

więcej »

Arcydzieła

Orson Scott Card

Wyklęte arcydzieła

Science fiction jako osobny nurt czy gatunek w literaturze przez wiele lat było traktowane jako coś gorszego. Teraz, gdy ukazała się antologia małych arcydzieł, możemy przekonać się, jak bardzo niesprawiedliwa była to ocena. W antologii drukują najlepsi. Mistrz robotów, Isaac Asimov, przedstawia flagowe opowiadanie Sny robota. Spec od spraw Czerwonej Planety, Ray Bradbury, prezentuje historię Ciemnoskórzy byli i złotoocy. Pierwsza dama SF i fantasty, Ursula K. Le Guin, dzieli się opowiadaniem Ci, którzy odchodzą z Omelas. Obok wspomnianych w książce nie zabrakło także takich weteranów gatunku jak Arthur C. Clarke, Larry Niven czy zmarły przed czteroma laty George Alec Effinger. W składającej się z kilkudziesięciu krótkich próbek prozatorskich rozmaitych autorów antologii przyjęto umowny podział na części. Pierwszą, odnosząca się do swoistej prehistorii SF, nazwano Złotym wiekiem; dwie pozostałe - nowoczesne - noszą miano Nowej fali oraz Pokolenia mediów. Spojrzenie na całość opowiadań SF przez pryzmat tego zbioru umożliwia nie tylko orientację w XX-wiecznym dorobku pisarzy wyklętych przez literaturę. Arcydzieła stają się również bowiem okazją do zachwytów nad wyobraźnią twórców. Wszak - jak pisze jeden czytelników na internetowym forum popularnej księgarni merlin.pl - po lekturze książki nasuwa się pytanie, czy sławni autorzy SF są jasnowidzącymi wizjonerami, czy też wyznaczają cywilizacji po prostu nowe kierunki rozwoju...

Dziennik Polski, 9 lutego 2006