Strona główna / Fantastyka / Arcydzieła

Aktualności

20.09.2019

Spotkanie z Marcinem Margielewskim w Łodzi

W sobotę 5 października o godz. 17.00 zapraszamy do Empik Manufaktura w Łodzi (ul.Karskiego 5) na spotkanie z Marcinem Margielewskim, autorem książki "Była arabską stewardesą".

Wywiady

11.07.2019

"Mówimy o trylogii, na którą należy patrzeć całościowo"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Piotrem Borlikiem, autorem książek "Boska proporcja", "Materiał ludzki" i "Białe kłamstwa".

Posłuchaj i zobacz

24.07.2019

Narodziny faszyzmu oczami zwykłych ludzi

Zapraszamy do obejrzenia nagrania zapowiadającego książkę "Wakacje w Trzeciej Rzeszy. Narodziny faszyzmu oczami zwykłych ludzi" Julii  Boyd.

Bestsellery

TOP 20

  1. Jej drugie życie Manula Kalicka
  2. Nie mam więcej pytań Gillian McAllister
  3. Wakacje w Trzeciej Rzeszy. Narodziny faszyzmu oczami zwykłych ludzi Julia Boyd

Fotogaleria

więcej »

Arcydzieła

Orson Scott Card

Wyklęte arcydzieła

Science fiction jako osobny nurt czy gatunek w literaturze przez wiele lat było traktowane jako coś gorszego. Teraz, gdy ukazała się antologia małych arcydzieł, możemy przekonać się, jak bardzo niesprawiedliwa była to ocena. W antologii drukują najlepsi. Mistrz robotów, Isaac Asimov, przedstawia flagowe opowiadanie Sny robota. Spec od spraw Czerwonej Planety, Ray Bradbury, prezentuje historię Ciemnoskórzy byli i złotoocy. Pierwsza dama SF i fantasty, Ursula K. Le Guin, dzieli się opowiadaniem Ci, którzy odchodzą z Omelas. Obok wspomnianych w książce nie zabrakło także takich weteranów gatunku jak Arthur C. Clarke, Larry Niven czy zmarły przed czteroma laty George Alec Effinger. W składającej się z kilkudziesięciu krótkich próbek prozatorskich rozmaitych autorów antologii przyjęto umowny podział na części. Pierwszą, odnosząca się do swoistej prehistorii SF, nazwano Złotym wiekiem; dwie pozostałe - nowoczesne - noszą miano Nowej fali oraz Pokolenia mediów. Spojrzenie na całość opowiadań SF przez pryzmat tego zbioru umożliwia nie tylko orientację w XX-wiecznym dorobku pisarzy wyklętych przez literaturę. Arcydzieła stają się również bowiem okazją do zachwytów nad wyobraźnią twórców. Wszak - jak pisze jeden czytelników na internetowym forum popularnej księgarni merlin.pl - po lekturze książki nasuwa się pytanie, czy sławni autorzy SF są jasnowidzącymi wizjonerami, czy też wyznaczają cywilizacji po prostu nowe kierunki rozwoju...

Dziennik Polski, 9 lutego 2006