Strona główna / Fantastyka / Arcydzieła

Aktualności

24.09.2021

Spotkanie online Pauliną Młynarską

W piątek 24 września o godz. 20:00 zapraszamy na wirtualne spotkanie z Pauliną Młynarską, autorką książki "Moja lewa joga".

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

18.09.2021

Rozmowa z Anną Karpińską

Zapraszamy do wysłuchania podcastu z Anną Karpińską, autorką książki "Kiedy nadejdziesz".

Bestsellery

TOP 20

  1. Billy Summers Stephen King
  2. Martwiec Katarzyna Puzyńska
  3. Red, White & Royal Blue Casey McQuiston

Arcydzieła

Orson Scott Card

Wyklęte arcydzieła

Science fiction jako osobny nurt czy gatunek w literaturze przez wiele lat było traktowane jako coś gorszego. Teraz, gdy ukazała się antologia małych arcydzieł, możemy przekonać się, jak bardzo niesprawiedliwa była to ocena. W antologii drukują najlepsi. Mistrz robotów, Isaac Asimov, przedstawia flagowe opowiadanie Sny robota. Spec od spraw Czerwonej Planety, Ray Bradbury, prezentuje historię Ciemnoskórzy byli i złotoocy. Pierwsza dama SF i fantasty, Ursula K. Le Guin, dzieli się opowiadaniem Ci, którzy odchodzą z Omelas. Obok wspomnianych w książce nie zabrakło także takich weteranów gatunku jak Arthur C. Clarke, Larry Niven czy zmarły przed czteroma laty George Alec Effinger. W składającej się z kilkudziesięciu krótkich próbek prozatorskich rozmaitych autorów antologii przyjęto umowny podział na części. Pierwszą, odnosząca się do swoistej prehistorii SF, nazwano Złotym wiekiem; dwie pozostałe - nowoczesne - noszą miano Nowej fali oraz Pokolenia mediów. Spojrzenie na całość opowiadań SF przez pryzmat tego zbioru umożliwia nie tylko orientację w XX-wiecznym dorobku pisarzy wyklętych przez literaturę. Arcydzieła stają się również bowiem okazją do zachwytów nad wyobraźnią twórców. Wszak - jak pisze jeden czytelników na internetowym forum popularnej księgarni merlin.pl - po lekturze książki nasuwa się pytanie, czy sławni autorzy SF są jasnowidzącymi wizjonerami, czy też wyznaczają cywilizacji po prostu nowe kierunki rozwoju...

Dziennik Polski, 9 lutego 2006