Strona główna / Literatura polska / Akrobatki

Aktualności

28.06.2022

Spotkanie z Zuzanną Gajewską w Elblągu

W poniedziałek 4 lipca o godz. 18:00 zapraszamy do Biblioteki Elbląskiej (Świętego Ducha 3-7, Elbląg) na spotkanie z Zuzanną Gajewską, autorką książki "Burza".

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

26.06.2022

Rozmowa z Beatą Sabałą-Zielińską

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Justyny Dżbik-Kluge z Beatą Sabałą-Zielińską, autorką książki "TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka".

Bestsellery

TOP 20

  1. Arabska zdrajczyni Tanya Valko
  2. Viktoria. Miłość zza żelaznej kurtyny Wioletta Sawicka
  3. A koń w galopie nie śpiewa Artur Andrus, Wojciech Zimiński

Akrobatki

Monika Mostowik

Na linii życia

„Akrobatki” Moniki Mostowik to książka, którą bardzo dobrze się czyta. Oryginalna pisownia nie przeszkadza: „postanowiłam że oto nie zapytam od razu zostawiłam ci sporo czasu żebyś mógł obmyślić warianty odpowiedzi stosy wymówek i wykrętów zawsze tak mnie to bawi chciałam się rozerwać. ale po miesiącu zapytałam kto wtedy dzwonił do ciebie i udawałeś że nie pamiętasz o kogo chodzi. telefonicznych rozmów się nie zapomina zwłaszcza tych nocnych, sporo cię kosztowały. myślałeś że ci się upiecze ale trzeba regulować wszystkie rachunki.” Tak, trzeba regulować wszystkie rachunki, zwłaszcza te życiowe. Emocje nie znoszą pustki. Bilans musi się zgadzać. Także, ale nie tylko rachunek telefoniczny „...będę kręcić do skutku. aż wrócisz” - mówi bohaterka jednego z opowiadań. Zabawa słowem to jeden z walorów prozy Moniki Mostowik. „Akrobatki” to balansowanie na linie życia. Jednym się uda, innym nie. Dla jednych to, co wydawało się fundamentalne i stałe runęło w ciągu chwili i trzeba zaczynać od nowa. Inni w sytuacji beznadziejnej wydźwignęli się w górę. Są kłamstwa i drobne oszustwa, jest zaufanie i dramat oszukania. A wszystko znaleźć można na drodze, która rzekomo prowadzi do miłości, do trwałości. Ale tej nie można mylić z przyzwyczajeniem. Ono prowadzi do nudy, a nuda zabija miłość. Proza bardzo dzisiejsza, czasami dojmująca, prawdziwa, młodzieńcza w uczuciach, sile wyrazu i w kondensacie emocji. Monika Mostowik ma na swoim koncie dwa tomiki poetyckie, zbiór opowiadań, liczne publikacje w czasopismach. „Akrobatki” - to kolejna proza pisarki, która wyszła nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Dziennik Wschodni, 7 lutego 2006