Strona główna / Literatura polska / Szczęście za progiem

Aktualności

30.09.2022

Spotkanie z Tanyą Valko i Igorem Kaczmarczykiem w Warszawie

W czwartek 6 października o godz. 19:00 zapraszamy do PROM-u Kultury Saska Kępa (ul. Brukselska 23, Warszawa) na spotkanie z Tanyą Valko, autorką książki "Arabskie opowieści. Historie prawdziwe" oraz Igorem Kaczmarczykiem, autorem książki "Islamskie fatum".

Wywiady

04.07.2022

"Gdy ją odnajdą". Wywiad z Lią Middleton

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lią Middleton. Z autorką książki "Gdy ją odnajdą" rozmawiał Bartosz Soczówka.

Posłuchaj i zobacz

01.08.2022

Rozmowa z Błażejem Torańskim

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Marcina Cichońskiego z Błażejem Torańskim, autorem książki "Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol".

Bestsellery

TOP 20

  1. Nieszczęście w szczęściu Olga Rudnicka
  2. Gra w ludzi Eva Minge
  3. Skradzione lato Grażyna Jeromin-Gałuszka

Szczęście za progiem

Manula Kalicka

Małgosia z prowincji

Małgosia pochodzi z Jagniątkowa, skończyła szkołę odzieżowa, połakomiła się także na maturę. Sama nie wie po co, bo w Jagniatkowie nie ma pracy dla nikogo, z maturą czy bez. Dlatego Gośka pakuje tekturową walizkę (prezent od babci) i wyrusza na podbój stolicy. Na miejscu okazuje się, że Warszawa jest brudna, paskudnie od niej zalatuje, pracy niby pełno, ale tylko dla ludzi z porządnym „siwi”, a ona nawet nie wie z czym to się je... Trafia więc biedulka do peep show i tak rozpoczyna mozolną drogę do szczęścia i upragnionej kasy... Manula Kalicka, pisarka znana m.in. z łamów łagodnej i beztroskiej „Claudii”, prezentuje tym razem ciężką, harówkę dziewczyny walczącej o sukces w wielkim mieście. Okazuje się, że sukces to rzecz względna, bo to co jedni uważaliby za upodlenie i klęskę, Gośka traktuje po prostu jak kolejny krok na drodze do niezależności. „Szczęście za progiem” to książka o walce w środku warszawskiej dżungli o utrzymanie się na powierzchni. Bez epatowania siermiężnym językiem, ale i bez owijania w bawełnę - szczerze i prosto, w końcu Gosia jest narratorka tej historii.

Dziennik Bałtycki, 7 lipca 2005