Strona główna / Literatura polska / Szczęście za progiem

Aktualności

26.04.2021

Spotkanie online z Barbarą Kwintą

W poniedziałek 26 kwietnia o godz. 19:00 zapraszamy na wirtualne spotkanie z Barbarą Kwintą, autorką książki "Chwała meksykańskim zakonnicom".

Wywiady

11.03.2021

Między losem a przeznaczeniem - wywiad z Jodi Picoult

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Jodi Picoult. Z autorką "Księgi Dwóch Dróg" rozmawiała Ewa Cieślik z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

23.03.2021

Danuta Awolusi gościem FANBOOK.TV

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Danutą Awolusi, autorką książki "Nie mówiąc nikomu".

Bestsellery

TOP 20

  1. Tytus, Romek i A'Tomek /kolekcja 25 ksiąg/ Henryk Jerzy Chmielewski
  2. Maria Czubaszek. W coś trzeba nie wierzyć Violetta Ozminkowski
  3. Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne Ewa Kempisty-Jeznach

Fotogaleria

więcej »

Szczęście za progiem

Manula Kalicka

Małgosia z prowincji

Małgosia pochodzi z Jagniątkowa, skończyła szkołę odzieżowa, połakomiła się także na maturę. Sama nie wie po co, bo w Jagniatkowie nie ma pracy dla nikogo, z maturą czy bez. Dlatego Gośka pakuje tekturową walizkę (prezent od babci) i wyrusza na podbój stolicy. Na miejscu okazuje się, że Warszawa jest brudna, paskudnie od niej zalatuje, pracy niby pełno, ale tylko dla ludzi z porządnym „siwi”, a ona nawet nie wie z czym to się je... Trafia więc biedulka do peep show i tak rozpoczyna mozolną drogę do szczęścia i upragnionej kasy... Manula Kalicka, pisarka znana m.in. z łamów łagodnej i beztroskiej „Claudii”, prezentuje tym razem ciężką, harówkę dziewczyny walczącej o sukces w wielkim mieście. Okazuje się, że sukces to rzecz względna, bo to co jedni uważaliby za upodlenie i klęskę, Gośka traktuje po prostu jak kolejny krok na drodze do niezależności. „Szczęście za progiem” to książka o walce w środku warszawskiej dżungli o utrzymanie się na powierzchni. Bez epatowania siermiężnym językiem, ale i bez owijania w bawełnę - szczerze i prosto, w końcu Gosia jest narratorka tej historii.

Dziennik Bałtycki, 7 lipca 2005