Strona główna / Literatura polska / Ziemia dla skowronków

Aktualności

23.05.2022

Spotkanie z Małgą Kubiak w Warszawie

W środę 25 maja o godz. 18:00 zapraszamy do  Związku Literatów Polskich w Warszawie (ul. Krakowiskie Przedmieście 87/89) na spotkanie z Małgą Kubiak, autorką książki "Małga, córka Kubiaków".

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

23.05.2022

Rozmowa z Tanyą Valko

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Justyny Dżbik-Kluge z Tanyą Valko, autorką książki "Arabska zdrajczyni".

Bestsellery

TOP 20

  1. A koń w galopie nie śpiewa Artur Andrus, Wojciech Zimiński
  2. Zgiń, przepadnij Olga Rudnicka
  3. Viktoria. Miłość zza żelaznej kurtyny Wioletta Sawicka

Ziemia dla skowronków

Jan Kasper

Pragnienie mitu

Z Janem Kasprem rozmawia Włodzimierz Braniecki

- Jaka jest dzisiaj społeczna rola poety?
- Współczesny poeta zepchnięty został na margines życia społecznego, stał się przedstawicielem kultury niszowej, mającej niewielki zakres oddziaływania. Miejsce poety, który nie przestał wypowiadać się w najistotniejszych kwestiach, dotyczących kondycji ludzkiej, przemian cywilizacyjnych, wyboru wartości, zajęli politycy, gwiazdy estrady. A ci na ogół ględzą, powtarzają jakieś dyrdymały, a ich wizerunek w sposób metodyczny i skuteczny utrwalają i czynią atrakcyjnym media Co pozostało więc współczesnemu poecie? Cierpliwie uprawiać swój twórczy ogródek, „mówić: tak”, co nie jest równoznaczne z bezmyślną akceptacją istniejącej rzeczywistości, lecz raczej z przyjęciem jej mimo bólu, okrucieństwa i konfliktów, stanowiących jej immanentny atrybut. A cisza towarzysząca teraz poecie, być może jest dla niego istotną szansą. Sprzyja bowiem medytacji; w ciszy najlepiej buduje się własną tożsamość. Mnie taka sytuacja bardzo odpowiada
- Wydał pan właśnie swój nowy, siódmy tom poetycki, „Ziemia dla skowronków”...
- Gdybym przywiązany był do jubileuszy, w tym roku powinienem obchodzić dwudziestą rocznicę debiutu. Ale ponieważ przeszedł on bez echa jego przywoływanie wydaje mi się pozbawione sensu. Piszę rzadko, publikuję jeszcze rzadziej. W 2000 roku ukazał się wybór mojej poezji „Chleb z wiśniowym dżemem”; zainteresowanych odsyłam przede wszystkim do niego.
- Jest pan polonistą w liceum w Wągrowcu, prowadząc tam świetny szkolny Teatr Prób. W Wągrowcu, mieście sławnego księdza Jakuba Wujka, tłumacza Biblii...
- O tych paralelach piszę w „Ziemi dla skowronków”, w wierszu „Czynności badawcze”. Poza Wujkiem, z Wągrowcem związany był także Stanisław Przybyszewski; w liceum, w którym uczę, zdawał maturę. Nie umiem ustalić relacji pomiędzy moim a ich losami. Łączy nas wspólnota miejsca jego mit, który jakiś wpływ na mnie musi wywierać. Stać się częścią tego mitu - uważam, że to wystarczająco duże pragnienie.