Strona główna / Kryminał/Sensacja/Thriller / Mroczna połowa

Aktualności

18.01.2022

PORZUCIŁAM ISLAM, MUSZĘ UMRZEĆ - spotkanie premierowe z Marcinem Margielewskim

We wtorek 25 stycznia o godz. 20:00 zapraszamy na wirtualną premierę książki "Przuciłam islam, muszę umrzeć" z udziałem Marcina Margielewskiego.

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

27.11.2021

Rozmowa z Katarzyną Puzyńską

Zapraszamy do wysłuchania podcastu Katarzyną Puzyńską, autorką ksiązki "Chąśba".

Bestsellery

TOP 20

  1. Chąśba Katarzyna Puzyńska
  2. TOPR 2. Nie każdy wróci Beata Sabała-Zielińska
  3. Arabska kochanka Tanya Valko

Mroczna połowa

Stephen King

Mroczna połowa

Ta powieść Stephena Kinga budzi stopniowo coraz większą grozę. Cóż autor analiz krytycznych horroru zawartych w Dance Macabre, sam jest mistrzem świata w tworzeniu mrocznych postaci i dramatycznych sytuacji.
Tym razem jest to historia trochę jakby nie z tej ziemi. Oto pewien zdolny pisarz i profesor, nominowany do jednej z najważniejszych nagród krytyki literackiej cierpi na brak gotówki i popularności. Wymyśla postać Alexisa Maszyny okrutnego mordercy i pisze parę straszliwych książek pod pseudonimem George Starka. Książki rozchodzą się jak ciepłe bułki, przynosząc ich faktycznemu autorowi jako takie pieniądze, a te są potrzebne bowiem jego piękna i niezmiernie męża kochająca żona właśnie urodziła bliźniaki.
To trochę dziwne, bo Czytelnik na początku książki poznaje niby przypadkiem drobny epizod z dzieciństwa pisarza. Otóż miał on w wieku bodajże 11 lat wycinany nowotwór mózgu. I tylko chirurg dokonujący operacji wie, że z gładkiej opony mózgowej spojrzało na niego pojedyncze, ślepe, zdeformowane, ludzkie oko.
W dorosłym życiu pisarza nie nastąpił nawrót choroby, widać nowotwór nie był złośliwy. I kiedy już z rodziną zdaje się być też materialnie ustabilizowany, a tworzenie powieści grozy zaczyna mu niezmiernie ciążyć, postanawia przerwać mistyfikację. Ujawnia zatem, że pod nazwiskiem - pseudonimem ukrył się Thadeus Beaumont, całkiem zdolny i dobry autor dwóch książek ambitnych zdecydowanie bardziej, niż ociekająca krwią seria thrillerów. Na oczach całej Ameryki, czyli za pośrednictwem magazynu People dokonuje na cmentarzu w Castle Rock symbolicznego pogrzebu George Starka. Jest nawet nagrobek z papier mache a na nim napis George Stark 1975 -1988 - Niezbyt Miły Facet.
Horror zaczyna się gdy niebawem strzegący w Castle Roc zieleni zauważy dziwne ślady na symbolicznej mogile wykopanej przez dziennikarzy z People.
Wkrótce zaczynają w różnych miejscowościach ginąć ludzie. I okaże się, że morderca ma takie same linie papilarne jak pisarz, ale to nie może być on, bo w tym samym czasie znajduje się na oczach wielu ludzi.
Niebawem okaże się też, że pochowanie autora horrorów na cmentarzu nie było najlepszym pomysłem. I nie wiadomo już, czy to zmaterializował się fikcyjny autor, czy może faktycznie jego straszliwy bohater z brzytwą. A może to postać materialną przybiera mroczna połowa samego Beaumonta?
Może w każdym z nas znajduje się taka mroczna połowa?
Książka, jak każde dzieło Kinga jest znakomita. Nie wiem jednak dlaczego jakoś nie do końca odpowiada mi przekład Pawła Korombela. Tak, jakby przecież super lekkie pióro Kinga o coś się czasem zahaczało. Ale może to jedynie kwestia przewrażliwienia na słowo.

Tydzień w Elblągu, 25 kwietnia 2005