Strona główna / Popularnonaukowe / Tlen. Cząsteczka, która stworzyła świat

Aktualności

30.09.2022

Spotkanie z Tanyą Valko i Igorem Kaczmarczykiem w Warszawie

W czwartek 6 października o godz. 19:00 zapraszamy do PROM-u Kultury Saska Kępa (ul. Brukselska 23, Warszawa) na spotkanie z Tanyą Valko, autorką książki "Arabskie opowieści. Historie prawdziwe" oraz Igorem Kaczmarczykiem, autorem książki "Islamskie fatum".

Wywiady

04.07.2022

"Gdy ją odnajdą". Wywiad z Lią Middleton

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lią Middleton. Z autorką książki "Gdy ją odnajdą" rozmawiał Bartosz Soczówka.

Posłuchaj i zobacz

01.08.2022

Rozmowa z Błażejem Torańskim

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Marcina Cichońskiego z Błażejem Torańskim, autorem książki "Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol".

Bestsellery

TOP 20

  1. Nieszczęście w szczęściu Olga Rudnicka
  2. Gra w ludzi Eva Minge
  3. Skradzione lato Grażyna Jeromin-Gałuszka

Tlen. Cząsteczka, która stworzyła świat

Nick Lane

Marian Szczurek

Gdy się bliżej przyjrzeć roli tlenu we wszechświecie, odsłonią się przed nami zdumiewające tajemnice, dalekie od obiegowych opinii i szkolnej wiedzy o tym podstawowym pierwiastku. Dlaczego ewolucja była tak gwałtowna? Czemu nietoperze żyją tak długo? Dlaczego istnieją dwie płcie? - To tylko część pytań, na które odpowiedzi może dostarczyć głębsza analiza roli tlenu, o którym często powiada się - i słusznie - iż jest pierwiastkiem życiodajnym, rzadziej natomiast się mówi - także słusznie - iż bywa niebezpieczną trucizną. To wszystko sprawia, iż warto o tym niby znanym, a przecież ciągle jakże zagadkowym elemencie dowiedzieć się więcej, i to od pisarza zarówno kompetentnego, jak i błyskotliwego.

Nowa Trybuna Opolska, 19/20 marca 2005