Strona główna / Literatura światowa / Bez mojej zgody

Aktualności

18.01.2023

TOPR. TATRZAŃSKA PRZYGODA ZOSI I FRANKA nominowana do Bestsellerów Empiku

Książka Beaty Sabały-Zielińskiej "TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka" otrzymała nominację do Bestsellerów Empiku 2022 w kategorii literatura polska dla dzieci. Gratulujemy!

Wywiady

04.07.2022

"Gdy ją odnajdą". Wywiad z Lią Middleton

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lią Middleton. Z autorką książki "Gdy ją odnajdą" rozmawiał Bartosz Soczówka.

Posłuchaj i zobacz

11.01.2023

Rozmowa z Arturem Górskim

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Justyny Dżbik-Kluge z Arturem Górskim, autorem książki "Za kratami".

Bestsellery

TOP 20

  1. Jestem jedną z żon Laila Shukri
  2. Ziobranoc, Europo Aleksander Daukszewicz, Krzysztof Daukszewicz
  3. Sąpierz Katarzyna Puzyńska

Bez mojej zgody

Jodi Picoult

Justyna Grabska

„W jaki sposób człowiek dochodzi do wniosku, że zamiast ratować, trzeba niszczyć?” - pyta jeden z bohaterów książki Bez mojej zgody.
Czym jest wolność wyboru? Czym jest Miłość? Odpowiedzialność? Czy trzynastoletnia dziewczynka poczęta pod ścisłym nadzorem genetyka tylko i wyłącznie po to, żeby być idealnym dawcą dla swojej starszej siostry, chorej na ostrą białaczkę promielocytową, może powiedzieć w pewnym momencie: DOŚĆ? Życie obu dziewczyn naznaczone jest cierpieniem, chorobą, a śmierć - stałym tematem rozmów tych nastolatek. Życie całej ich rodziny jest dziwne, trudne - podporządkowane chorobie, a właściwie walce o życie. Ile zyskują, ile tracą każdego dnia? Wciąż muszą stawać przed dylematami, przed wyborami, które dla przeciętnego człowieka są abstrakcją.
Anna nie chce już dłużej tak żyć, nie chce oddać siostrze swojej nerki, postanawia podjąć walkę o utraconą już w dniu poczęcia wolną wolę. Wynajmuje więc adwokata, by uniemożliwić swoim rodzicom decydowanie o jej ciele, dysponowanie nim. I tak oto rodzina staje wobec problemu, którego nie ma jak rozwiązać. Każde bowiem zakończenie tej sytuacji jest złe.
Narrację w powieści prowadzi wiele osób - w zasadzie każdy z obecnych w niej bohaterów. Bo też każdy z nich ma inne spojrzenie na zaistniałą sytuację. Choć każdy z nich jest bardzo samotny, każdy na własny rachunek musi rozstrzygać te najważniejsze dylematy, podejmować wybory, które niosą za sobą nieustanne wątpliwości natury etycznej.
Ale pomiędzy tymi wszystkimi ludźmi jest miejsce na miłość, bo tylko dzięki niej cała ta sytuacja jest w ogóle do udźwignięcia. Anna, która sprzeciwia się byciu dawcą, jednocześnie jest ze swoją siostrą związana bardzo silną miłością, przyjaźnią, bliskością. Matka obu dziewczyn, która wydaje się całkowicie poświęcać starszej Kate, bardzo cierpi czując, że traci jedną i drugą córkę, nie mogąc w jakikolwiek sposób temu zapobiec. Bo są w życiu wybory, które, choć wydają się nam okrutne, muszą zostać podjęte, z wszelkimi tego konsekwencjami.
Ale przeznaczenie dopada tę rodzinę w sposób najmniej dla czytelnika oczekiwany...
Pięknie napisana prostym językiem historia, która stawia nam niezliczoną ilość pytań naprawdę fundamentalnych i ogłuszając nas wielością stawianych problemów, zmusza do konkretnych odpowiedzi.
W jakim stopniu dysponujemy własnym i cudzym życiem. Czym jest wolność. Czym jest przeznaczenie. Czym jest prawdziwy wybór i czy podejmując go mamy umiejętność przewidywania jego skutków.
I najważniejsze, według mnie, zdanie z tej książki: „Ludzi nie kocha się za to, że są doskonali, tylko pomimo tego, że tacy nie są”. Doskonała lektura do wielu przemyśleń. Polecam szczególnie!

Dziennik Bałtycki, Nasze Miasto.pl, luty 2005