Strona główna / Literatura światowa / Bez mojej zgody

Aktualności

08.10.2020

Ogłoszono finalistów National Book Awards

Powieść "LEAVE THE WORLD BEHIND" Rumaana Alama, która ukaże się nakładem naszego wydawnictwa w przyszłym roku, została właśnie finalistką prestiżowej nagrody literackiej National Book Awards.

Wywiady

10.09.2020

W "Postscriptum” Małgorzata spotka nadawcę listu, ale nie zdradzę..."

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Anną Karpińską autorką książki "Postscriptum".

Posłuchaj i zobacz

05.10.2020

Lara Gessler gościem Dzień Dobry TVN

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Larą Gessler, autorką książki "Orzechy i pestki. Przewodnik mistyczno-kulinarny".

Bestsellery

TOP 20

  1. Nareszcie w Dudapeszcie Aleksander Daukszewicz, Krzysztof Daukszewicz
  2. Urodziłam dziecko szejka Marcin Margielewski
  3. To nie jest mój mąż Olga Rudnicka

Fotogaleria

więcej »

Bez mojej zgody

Jodi Picoult

Justyna Grabska

„W jaki sposób człowiek dochodzi do wniosku, że zamiast ratować, trzeba niszczyć?” - pyta jeden z bohaterów książki Bez mojej zgody.
Czym jest wolność wyboru? Czym jest Miłość? Odpowiedzialność? Czy trzynastoletnia dziewczynka poczęta pod ścisłym nadzorem genetyka tylko i wyłącznie po to, żeby być idealnym dawcą dla swojej starszej siostry, chorej na ostrą białaczkę promielocytową, może powiedzieć w pewnym momencie: DOŚĆ? Życie obu dziewczyn naznaczone jest cierpieniem, chorobą, a śmierć - stałym tematem rozmów tych nastolatek. Życie całej ich rodziny jest dziwne, trudne - podporządkowane chorobie, a właściwie walce o życie. Ile zyskują, ile tracą każdego dnia? Wciąż muszą stawać przed dylematami, przed wyborami, które dla przeciętnego człowieka są abstrakcją.
Anna nie chce już dłużej tak żyć, nie chce oddać siostrze swojej nerki, postanawia podjąć walkę o utraconą już w dniu poczęcia wolną wolę. Wynajmuje więc adwokata, by uniemożliwić swoim rodzicom decydowanie o jej ciele, dysponowanie nim. I tak oto rodzina staje wobec problemu, którego nie ma jak rozwiązać. Każde bowiem zakończenie tej sytuacji jest złe.
Narrację w powieści prowadzi wiele osób - w zasadzie każdy z obecnych w niej bohaterów. Bo też każdy z nich ma inne spojrzenie na zaistniałą sytuację. Choć każdy z nich jest bardzo samotny, każdy na własny rachunek musi rozstrzygać te najważniejsze dylematy, podejmować wybory, które niosą za sobą nieustanne wątpliwości natury etycznej.
Ale pomiędzy tymi wszystkimi ludźmi jest miejsce na miłość, bo tylko dzięki niej cała ta sytuacja jest w ogóle do udźwignięcia. Anna, która sprzeciwia się byciu dawcą, jednocześnie jest ze swoją siostrą związana bardzo silną miłością, przyjaźnią, bliskością. Matka obu dziewczyn, która wydaje się całkowicie poświęcać starszej Kate, bardzo cierpi czując, że traci jedną i drugą córkę, nie mogąc w jakikolwiek sposób temu zapobiec. Bo są w życiu wybory, które, choć wydają się nam okrutne, muszą zostać podjęte, z wszelkimi tego konsekwencjami.
Ale przeznaczenie dopada tę rodzinę w sposób najmniej dla czytelnika oczekiwany...
Pięknie napisana prostym językiem historia, która stawia nam niezliczoną ilość pytań naprawdę fundamentalnych i ogłuszając nas wielością stawianych problemów, zmusza do konkretnych odpowiedzi.
W jakim stopniu dysponujemy własnym i cudzym życiem. Czym jest wolność. Czym jest przeznaczenie. Czym jest prawdziwy wybór i czy podejmując go mamy umiejętność przewidywania jego skutków.
I najważniejsze, według mnie, zdanie z tej książki: „Ludzi nie kocha się za to, że są doskonali, tylko pomimo tego, że tacy nie są”. Doskonała lektura do wielu przemyśleń. Polecam szczególnie!

Dziennik Bałtycki, Nasze Miasto.pl, luty 2005