Strona główna / Literatura faktu, historia / Intruz

Aktualności

05.07.2022

Spotkanie z Piotrem Borlikiem w Gdańsku

W poniedziałek 18 lipca o godz. 18:00 zapraszamy do Nadbałtyckiego Centrum Kultury (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) na spotkanie z Piotrem Borlikiem, autorem książki "Labirynt".

Wywiady

04.07.2022

"Gdy ją odnajdą". Wywiad z Lią Middleton

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lią Middleton. Z autorką książki "Gdy ją odnajdą" rozmawiał Bartosz Soczówka.

Posłuchaj i zobacz

04.07.2022

Rozmowa z Marcinem Margielewskim

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Justyny Dżbik-Kluge z Marcinem Margielewskim, autorem książki "Wyrwana z piekła talibów".

Bestsellery

TOP 20

  1. Żadanica Katarzyna Puzyńska
  2. Wyrwana z piekła talibów Marcin Margielewski
  3. Arabska zdrajczyni Tanya Valko

Intruz

Leopold Unger

Tomasz Lada

Historia polska

Przejmująca opowieść. Leopold Unger, znakomity dziennikarz i wielki publicysta postanowił spisać swe losy. Losy bardzo polskie, a jednak dalekie od przyjętego standardu Polaka - romantyka w słowach i oportunisty w czynach.
Unger nie próbuje kreować się na buntownika czy męczennika. Jest raczej stoikiem, człowiekiem, który z pokorą przyjmował dary i przekleństwa losu, dla którego najważniejsze były uczciwość i praca. Stoicyzm Ungera przejawia się w jeszcze jednym - spokojnej analizie rzeczywistości. Autor chce zrozumieć świat, człowieka i mity nimi rządzące.
„Intruz” to także bardzo gorzka historia. Unger snuje opowieść o podłościach, jakie gotowi są zgotować nam bliźni, o gettach, w jakich muszą żyć idealiści i ludzie zasad oraz o nieprzewidywalności świata. Gorycz Ungera ma też inny wymiar. Wielki publicysta pisze przecież o świecie, który już odszedł, o wielkich nieobecnych już ludziach - Giedroyciu i Kisielewskim. Autobiografia Ungera to także hołd złożony Polsce. Dawno nie było w naszym kraju książki napisanej tak piękną polszczyzną. Tym Unger, może nawet mimowolnie, pokazuje, jak wiele tracimy, odcinając się od korzeni, od naszego dziedzictwa kulturowego.
Jest wreszcie „Intruz” fascynującą, czytającą się niczym powieść sensacyjna, historią. Trudno się od niej oderwać. Ta bardzo polska historia. Historia Leopolda Ungera to dreszczowiec najwyższych lotów.

Życie Warszawy, 28 grudnia 2001