Strona główna / Literatura faktu, historia / Auschwitz. Naziści i ostateczne rozwiązanie

Aktualności

24.09.2021

Spotkanie online Pauliną Młynarską

W piątek 24 września o godz. 20:00 zapraszamy na wirtualne spotkanie z Pauliną Młynarską, autorką książki "Moja lewa joga".

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

18.09.2021

Rozmowa z Anną Karpińską

Zapraszamy do wysłuchania podcastu z Anną Karpińską, autorką książki "Kiedy nadejdziesz".

Bestsellery

TOP 20

  1. Billy Summers Stephen King
  2. Martwiec Katarzyna Puzyńska
  3. Red, White & Royal Blue Casey McQuiston

Auschwitz. Naziści i ostateczne rozwiązanie

Laurence Rees

W Auschwitz nie było Boga

Wstrząsająca książka brytyjskiego dokumentalisty Laurence'a Reesa powstała na podstawie jego serialu telewizyjnego o obozie zagłady Auschwitz. Wiele opublikowanych w tej książce wydarzeń może przerażać, ale ich przedstawienie wydaje się konieczne. Nie tylko z tego powodu, że większość z nas nie ma pojęcia o prawdziwej historii obozu w Oświęcimiu, ale również dlatego, że książka Reesa zawiera nowe treści. Opisuje min., jak KL Auschwitz z obozu koncentracyjnego dla polskich więźniów politycznych przekształcił się w instytucję największego ludobójstwa w dziejach ludzkości. KL Auschwitz nie był w hitlerowskim państwie instytucją wyjątkową, ale istotnym elementem organizacji, która postawiła sobie za cel „ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej”. Rees analizuje psychikę i sposób rozumowania kluczowych postaci hitlerowskiego reżimu - wielu zbrodniarzy po raz pierwszy mówi tutaj o swoich czynach - ujawnia nieznane dotąd fkty z obozowego życia - od domu publicznego po korupcję. Ponadto wykorzystuje dokumenty z otwartych niedawno archiwów rosyjskich, które kwestionują wiele obowiązujących dziś opinii. Rees nie stroni od kłopotliwych pytań, choćby o to, dlaczego tak niewiele okupowanych krajów chroniło żydowską ludność, albo dlaczego alianci nie uczynili nic, żeby powstrzymać zagładę, kiedy się już dowiedzieli o istnieniu obozu w Oświęcimiu. W tym obozie - jak powiedziała jedna z więźniarek - „nie było Boga. Tam było tak strasznie, że Bóg postanowił omijać to miejsce”. W 60. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz przez żołnierzy Armii Czerwonej pojawili się w Oświęcimiu żyjący jeszcze więźniowie tego obozu, pojawili się też możni tego świata. Może więc i Bóg nie ominął 27 stycznia tego strasznego miejsca, w którym zginęło ok. 1,4 miliona ludzi?

Trybuna, 28 stycznia 2005