Strona główna / Popularnonaukowe / Zaćmienie!

Aktualności

13.01.2022

PSIE PAZURY nagrodzone Złotym Globem

Z przyjemnością ogłaszamy, że ekranizacja książki Thomasa Savage'a "Psie pazury" w reżyserii Jane Campion została nagrodzona Złotym Globem w kategorii najlepszy film dramatyczny!

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

27.11.2021

Rozmowa z Katarzyną Puzyńską

Zapraszamy do wysłuchania podcastu Katarzyną Puzyńską, autorką ksiązki "Chąśba".

Bestsellery

TOP 20

  1. Chąśba Katarzyna Puzyńska
  2. TOPR 2. Nie każdy wróci Beata Sabała-Zielińska
  3. Arabska kochanka Tanya Valko

Zaćmienie!

Philip S. Harrington

Krzysztof Ziołkowski

Przeczytanie książki Ph. S. Harringtona Zaćmienie! ożywiło wspomnienia. Mając 15 lat z wielkim przejęciem studiowałem niewielką, zgrzebnie wydaną przez Wiedzę Powszechną broszurkę Obserwuj zaćmienie Słońca 30 czerwca1954 roku napisaną przez dawno już nieżyjących poznańskich astronomów J. Witkowskiego i F. Koebckego oraz zapalonego miłośnika astronomii B. Kielczewskiego. Tą lekturą przygotowywałem się wtedy do niecierpliwie oczekiwanego wyjazdu na Suwalszczyznę w celu obserwacji zaćmienia - w grupie studentów astronomii Uniwersytetu Warszawskiego. Do dziś pieczołowicie przechowuję tę książeczkę jako świadka moich pierwszych fascynacji astronomią i jako jedno z pierwszych źródeł mojej wiedzy o niebie.

Po 45 latach, gdy korzystając z książki Harringtona szykuję się do wyjazdu nad Balaton, aby przeżyć - tym razem w gronie astronomów udających się na Węgry w ramach wycieczki Polskiego Towarzystwa Astronomicznego - całkowite zaćmienie Słońca w dniu 11 sierpnia 1999 roku, trudno oprzeć się pokusie porównania obu tych publikacji. Traktują o tym samym, ale różni je niemal wszystko: objętość, zakres i sposób podania treści, szata graficzna itd. Łączy je natomiast nie tylko mój sentyment do wydarzenia z 1954 roku, lecz przede wszystkim żarliwość, z jaką ich autorzy przekazują niezwykłość zjawiska zaćmienia. Dreszczyk emocji, który towarzyszył młodemu chłopcu podczas lektury ładnie napisanej, ale niezbyt atrakcyjnie opublikowanej broszury, udzielił się wiele lat później staremu już człowiekowi, który całe życie poświęcił astronomii i jej upowszechnianiu, przy czytaniu znakomitej pracy Harringtona. Może to być miarą sukcesu amerykańskiego autora, będącego miłośnikiem astronomii i jej popularyzatorem oraz polskiego tłumacza i wydawcy tego dzieła.

Zaćmienie! Ph.S. Harringtona ma charakter poradnika obserwatora zaćmień Słońca i Księżyca. Znajdziemy w nim szczegółowe wytłumaczenie przyczyn powstawania zaćmień oraz wiele rad i sugestii, co i jak obserwować podczas trwania tych zjawisk. Dowiemy się, na jakie elementy zaćmienia warto przede wszystkim zwracać uwagę oraz w jaki sposób je śledzić i jak je utrwalać. Wszystkie propozycje i wskazówki są w zasadzie dostępne dla każdego, a postępowanie według nich nie wymaga jakichś żmudnych przygotowań czy specjalnych predyspozycji. Jednym słowem, książka może czytelnika nauczyć, jak nie być tylko biernym odbiorcą niezwykłości niebieskich, ale aktywnym uczestnikiem i świadomym obserwatorem atrakcyjnych zjawisk astronomicznych. Autor dowodzi, że to nie jest trudne i nie wymaga wysiłku. Potrzeba tylko chęci i zainteresowania; w tym względzie autor może nas łatwo zarazić pasją, z jaką sam odnosi się do omawianych zjawisk. Dodatkową zaletą jest bowiem piękny, prosty i klarowny język, który wzbogaca atrakcyjna grafika tekstu, ciekawe rysunki i ładne zdjęcia (szkoda, że nie kolorowe).

Spora część książki Harringtona stanowią opisy przebiegu wszystkich zaćmień Słońca i Księżyca, które nastąpią w latach 1999-2017. Wiarygodność zawartych tam informacji będzie można zweryfikować już 11 sierpnia 1999 roku podczas zaćmienia Słońca; pas Ziemi, na którym będzie ono widoczne jako całkowite, przebiega przez Europę, niezbyt daleko od południowych granic Polski. Wszystkim, którzy uwzględnią w tegorocznych planach wakacyjnych krótki wypad na południe, gorąco polecam omawiany poradnik. Trzeba koniecznie z nim się zapoznać, aby rozumnie uczestniczyć w niezwykłym zjawisku. Tych, którzy pozostaną w kraju, zachęcam do prześledzenia zaćmienia częściowego, które będzie widoczne w całej Polsce, z poradnikiem Harringtona w ręku aby wiedzieć "co, gdzie, kiedy i dlaczego" (jak głosi podtytuł) dzieje się na niebie.

Książeczka z 1954 roku, o której wspomniałem na początku, zawiera wykaz wszystkich całkowitych zaćmień Słońca od 1954 do 2000 roku. Ostatnia jego pozycją jest tegoroczne zaćmienie w dniu 11 sierpnia. Z kolei ono rozpoczyna opisy przyszłych zaćmień w prezentowanej tu książce. Zaćmienie! Harringtona chciałoby się więc traktować jako poniekąd kontynuację na naszym rynku wydawniczym publikacji o zaćmieniach. Najnowsze dzieło różni jednak od poprzedniego chyba tak wiele, jak czasy dzisiejsze od ponurego okresu początku lat pięćdziesiątych.

Latarnik