Strona główna / Literatura polska / Z całego serca

Aktualności

26.11.2021

Dwie książki Prószyński i S-ka z Nagrodą KLIO!

Z przyjemnością informujemy, że Agnieszka Cubała oraz Krzysztof Mordyński otrzymali Nagrodę KLIO 2021 w kategorii Varsaviana. Gratulujemy!

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

27.11.2021

Rozmowa z Katarzyną Puzyńską

Zapraszamy do wysłuchania podcastu Katarzyną Puzyńską, autorką ksiązki "Chąśba".

Bestsellery

TOP 20

  1. Jestem córką szejka Laila Shukri
  2. TOPR 2. Nie każdy wróci Beata Sabała-Zielińska
  3. Billy Summers Stephen King

Z całego serca

Katarzyna Leżeńska, Ewa Millies-Lacroix

Warszawski romans

Kawiarenka przy Multikinie na warszawskim Ursynowie trafiła do literatury. Katarzyna Leżeńska i Ewa Millies-Lacroix, autorki powieści „Z całego serca”, miały zamiar swą historię o trzech kobietach, trzech mężczyznach i komplikacjach sercowych między nimi wpisać w pejzaż Warszawy. Interesujący zamiar, zwłaszcza że wreszcie jest znowu moda na Warszawę, że młodzi ludzie, często przyjezdni, zaczynają się interesować miastem, w którym przyszło im żyć, w którym robią kariery. Zamiar, ale nie do końca udany. Jakby autorkom zabrakło odwagi. Skrupulatne umieszczanie akcji w konkretnych miejscach stolicy: na lotnisku, na Saskiej Kępie, podawanie nazw ulic, przy których mieszkają lub które przemierzają bohaterki - nie wystarcza. Sama topografia to za mało. Za mało, by oddać klimat miasta, za mało, by tę książkę czytało się też jako warszawską opowieść. Choć są tu pewne próby uchwycenia atmosfery - w opisach Saskiej Kępy czy warszawskich mostów. Ale to za mało i zbyt nieśmiało. A jednak jest to sprawnie napisana współczesna powieść obyczajowa, ot warszawski romans.

Życie, 4 listopada 2004