Strona główna / Literatura polska / Agnieszka Osiecka / Galeria potworów

Aktualności

30.05.2022

PIKNIK NA SKRAJU DROGI I INNE UTWORY z Nagrodą Nowej Fantastyki

Z przyjemnością ogłaszamy, że książka "Piknik na skraju drogi i inne utwory" Arkadija i Borisa Strugackich otrzymała Nagrodę „Nowej Fantastyki” w kategorii Wznowienie Roku.

Wywiady

04.07.2022

"Gdy ją odnajdą". Wywiad z Lią Middleton

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lią Middleton. Z autorką książki "Gdy ją odnajdą" rozmawiał Bartosz Soczówka.

Posłuchaj i zobacz

01.08.2022

Rozmowa z Błażejem Torańskim

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Marcina Cichońskiego z Błażejem Torańskim, autorem książki "Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol".

Bestsellery

TOP 20

  1. Ziobranoc, Europo Aleksander Daukszewicz, Krzysztof Daukszewicz
  2. Kłamstwa arabskich szejków Marcin Margielewski
  3. Osiedle Sielanka. Bomba Małgorzata Gutowska-Adamczyk

Galeria potworów

Agnieszka Osiecka

Marta Sawicka

Potwory Osieckiej

Świat indywiduów, niegroźnych wariatów, specyficznego gatunku artystów „na wyginięciu” - to towarzystwo Agnieszki Osieckiej. W tej menażerii pojawiają się takie tragiczne osobowości jak Hłasko czy Cybulski, czarujące jak Dziewoński i Przybora albo wciąż aktywne na scenie jak Maryla Rodowicz i Krystyna Sienkiewicz. Ta książka „jest pół czuła, pół nieczuła, trochę śmieszna i trochę smutna, i odrobinkę strachliwa. Jest taka, ponieważ ja taka jestem” - przekonuje niezapomniana poetka. To drugi tom jej głośnych wspomnień „Szpetni czterdziestoletni”, choć w całości wydany dopiero teraz, to publikowany w odcinkach na przełomie lat 80. i 90. Dzięki licznym fotografiom, wyczerpującym komentarzom do tekstu autorki, młode pokolenie dostaje przewodnik po barwnym, choć zgrzebnym życiu w PRL. Każdy, kto bał się zapytać, czym był w SPATiF, a czym Ziemiańska, kim Jerzy Andrzejewski, a kim Józef Cyrankiewicz, dlaczego tak ważny był Orbis i Baltona, nie zostanie bez odpowiedzi. „Piszę już drugą książkę o żywych ludziach, chociaż w zasadzie piosenki układa się łatwiej” - wyznała poetka. Może i łatwiej, ale bez względu na formę, wszystko co spod jej pióra wyszło, jest równie udane, błyskotliwe i zostaje w pamięci.

Wprost, 26 - 31 grudnia 2004