Strona główna / Humanistyka / Biblioteka Antyczna / Antygona

Aktualności

24.01.2022

Barbara Krafftówna nie żyje

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Barbary Krafftówny, prawdziwej mistrzyni teatru, piosenki i kabaretu. Niezapomnianej aktorki legendarnego Kabaretu Starszych Panów.

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

24.01.2022

Rozmowa z Rachelą Berkowską

Zapraszamy do wysłuchania podcastu z Rachelą Berkowską, autorką ksiązki "Życie za szczyt. Polacy w Himalajach i Karakorum".

Bestsellery

TOP 20

  1. Chąśba Katarzyna Puzyńska
  2. TOPR 2. Nie każdy wróci Beata Sabała-Zielińska
  3. Arabska kochanka Tanya Valko

Antygona

Sofokles

Tomasz Mojsik

Antygona po liftingu

I antyk można przewietrzyć, a dowodem tego nowe tłumaczenie sztuki Sofoklesa, autorstwa jednego z najlepszych w kraju badaczy teatru ateńskiego Roberta Chodkowskiego. Potoczystość i precyzja przekładu, przy wiernym zachowaniu poetyki oryginału, prowokuje do nowych odczytań. Na drugi plan schodzi język, będący dotychczas podstawową barierą dla młodych czytelników. Na styku kultury XXI wieku i tekstu Sofoklesa czekają przygody intelektualne, których nie spodziewaliśmy się po klasyce. Odświeżoną „Antygonę” uzupełnia bibliografia, słowniczek terminów i obszerny indeks, dzięki którym nowe wydanie tworzy całość przydatną nie tylko dla uczniów i badaczy akademickich, ale też miłośników dobrej literatury. W Polsce, gdzie wydawcy posiłkują się starymi, nawet XIX-wiecznymi tłumaczeniami, redaktorom serii „Biblioteka Antycznej” należy się uznanie.

Wprost, 9 stycznia 2005