Strona główna / Humanistyka / Biblioteka Antyczna / Antygona

Aktualności

29.07.2022

Spotkanie z Dagmarą Andryką w Warszawie

W czwartek 25 sierpnia o godz. 19:00 zapraszamy do PROM-u Kultury Saska Kępa (ul. Brukselska 23, Warszawa) na spotkanie z Dagmarą Andryką, autorką książki "As".

Wywiady

04.07.2022

"Gdy ją odnajdą". Wywiad z Lią Middleton

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lią Middleton. Z autorką książki "Gdy ją odnajdą" rozmawiał Bartosz Soczówka.

Posłuchaj i zobacz

01.08.2022

Rozmowa z Błażejem Torańskim

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Marcina Cichońskiego z Błażejem Torańskim, autorem książki "Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol".

Bestsellery

TOP 20

  1. Żadanica Katarzyna Puzyńska
  2. Perska wytrwałość Laila Shukri
  3. TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka Beata Sabała-Zielińska

Antygona

Sofokles

Tomasz Mojsik

Antygona po liftingu

I antyk można przewietrzyć, a dowodem tego nowe tłumaczenie sztuki Sofoklesa, autorstwa jednego z najlepszych w kraju badaczy teatru ateńskiego Roberta Chodkowskiego. Potoczystość i precyzja przekładu, przy wiernym zachowaniu poetyki oryginału, prowokuje do nowych odczytań. Na drugi plan schodzi język, będący dotychczas podstawową barierą dla młodych czytelników. Na styku kultury XXI wieku i tekstu Sofoklesa czekają przygody intelektualne, których nie spodziewaliśmy się po klasyce. Odświeżoną „Antygonę” uzupełnia bibliografia, słowniczek terminów i obszerny indeks, dzięki którym nowe wydanie tworzy całość przydatną nie tylko dla uczniów i badaczy akademickich, ale też miłośników dobrej literatury. W Polsce, gdzie wydawcy posiłkują się starymi, nawet XIX-wiecznymi tłumaczeniami, redaktorom serii „Biblioteka Antycznej” należy się uznanie.

Wprost, 9 stycznia 2005