Strona główna / Literatura polska / Agnieszka Osiecka / Galeria potworów

Aktualności

30.05.2022

PIKNIK NA SKRAJU DROGI I INNE UTWORY z Nagrodą Nowej Fantastyki

Z przyjemnością ogłaszamy, że książka "Piknik na skraju drogi i inne utwory" Arkadija i Borisa Strugackich otrzymała Nagrodę „Nowej Fantastyki” w kategorii Wznowienie Roku.

Wywiady

04.07.2022

"Gdy ją odnajdą". Wywiad z Lią Middleton

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lią Middleton. Z autorką książki "Gdy ją odnajdą" rozmawiał Bartosz Soczówka.

Posłuchaj i zobacz

01.08.2022

Rozmowa z Błażejem Torańskim

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Marcina Cichońskiego z Błażejem Torańskim, autorem książki "Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol".

Bestsellery

TOP 20

  1. Ziobranoc, Europo Aleksander Daukszewicz, Krzysztof Daukszewicz
  2. Kłamstwa arabskich szejków Marcin Margielewski
  3. Osiedle Sielanka. Bomba Małgorzata Gutowska-Adamczyk

Galeria potworów

Agnieszka Osiecka

Jarosław Lipszyc

Potwory na ciepło

Książka Agnieszki Osieckiej o sobie i znajomych.

Rzadko się zdarza, by premiera książki kogoś tak znanego jak Osiecka odbywała się siedem lat po śmierci autora. „Galeria potworów” to taki właśnie przypadek.

Ta książka nie jest tak do końca nowa - złożyły się na nią pamiętnikarskie felietony Osieckiej drukowane przez parę lat w „Polityce”. Ale żywot felietonów jest krótki, tymczasem te wspomnienia zasługiwały na coś więcej.
W efekcie powstała jedna z tych fascynujących książek, które domagają się czytania na głos, byle tylko podzielić się nią z innymi. I już nie tylko o treść wspomnień chodzi, ale dopracowaną, jubilerską wręcz, robotę na poziomie każdego zdania. Kto tak dziś jeszcze potrafi?
Osiecką kochali wszyscy, niezależnie od politycznych poglądów, wieku i estetycznych preferencji. Może dlatego, że te dwa tysiące napisanych przez nią piosenek to najbardziej znane polskie piosenki w ogóle.
A może dlatego, że należała do wymierającego już gatunku ludzi z wrodzonym poczuciem taktu, proporcji i przyzwoitości. Galeria potworów? W żadnym wypadku. Osiecka była osobą życzliwą i ludzi także portretowała w sposób ciepły. Fundacja „Okularnicy” (jej prezesem jest Agata Passent) zaopatrzyła zresztą książkę w rzeczowe noty biograficzne, tak aby ani ci bardziej, ani ci mniej znani bohaterowie opowieści nie wymknęli się uwadze czytelnika. Bo jest to także przewodnik po towarzyskiej i kulturalnej śmietance PRL-u.

Życie Warszawy, 16 grudnia 2004