Strona główna / Fantastyka / Wiedźmikołaj

Aktualności

30.01.2023

Spotkanie z Mikołajem Milcke w Warszawie

W środę 15 lutego o godz. 18:00 zapraszamy do Kawiarnia-Księgarnia Radio Telewizja (ul. gen. Andersa 29, Warszawa) na spotkanie z Mikołajem Milcke, autorem książki "Chłopak z drugiego planu".

Wywiady

04.07.2022

"Gdy ją odnajdą". Wywiad z Lią Middleton

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lią Middleton. Z autorką książki "Gdy ją odnajdą" rozmawiał Bartosz Soczówka.

Posłuchaj i zobacz

30.01.2023

Rozmowa z Evą Minge

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Justyny Dżbik-Kluge z Evą Minge, autorką książki "Furtka do piekła".

Bestsellery

TOP 20

  1. Cieszę się, że moja mama umarła Jennette McCurdy
  2. Zaginiony arabski książę Marcin Margielewski
  3. Furtka do piekła Eva Minge

Wiedźmikołaj

Terry Pratchett

Jarosław Lipszyc

Święta dla dorosłych

Dwa świąteczne prezenty z fabryki bestsellerów Pratchetta: książka z serii „Świat Dysku” o szaleństwie rozdawania prezentów i ... kalendarz na przyszły rok zawierający wiele uwag, reguł i cytatów związanych z klubem wampirów-abstynentów. Ten drugi prezent, choć zabawny nie wymaga specjalnej recenzenckiej uwagi. Za to ten pierwszy to eldorado dla tropicieli kulturowych nawiązań i żartów. A także solidna dawka społecznej refleksji.
Świat Dysku spoczywa na grzbiecie trzech słoni, które z kolei stoją na skorupie wielkiego żółwia przemierzającego galaktykę. W Świecie Dysku, zaludnionym przez legendarne stwory i kłopotliwych bogów, czarnoksiężników ect., powoli zbliża się Noc Strzyżenia Wiedźm, święto niepokojąco podobne do Bożego Narodzenia. W tę noc Wiedźmikołaj rozdaje dzieciom prezenty. Ale tego roku Wiedźmikołaj zaginął. Szybko okazuje się, że bez niego Świat Dysku czeka katastrofa i ktoś musi go zastąpić. Zadania tego podejmuje się Śmierć - antypatyczny facet (a raczej odziany w czerń szkielet z kosą), na co dzień odbierający życie mieszkańcom tej krainy.
Komiczne konsekwencje tej zamiany ról są dość przewidywalne. Jednak Terry Pratchett artykułuje przy tej okazji swoje polityczne przekonania. Śmierć, który powinien być zimnokrwistym pragmatykiem-konserwatystą, okazuje się w końcu wrażliwym społecznie lewicowcem, zdobywając przy tym serca czytelników.
Żwawa akcja i błyskotliwe poczucie humoru, zmieszane z darem autora do celnej, społecznej groteski, sytuują tę książkę na czele mojej prywatnej listy najbardziej pożądanych świątecznych prezentów. Pratchett pisze dużo - i najwyraźniej praktyka czyni mistrza.

Życie Warszawy, Po godzinach, 2-8 grudnia 2004