Strona główna / Fantastyka / Wiedźmikołaj

Aktualności

22.09.2020

Nie żyje Darek Milewski

Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że 20 września 2020 r. zmarł Darek Milewski, autor książki „Mały wielki tydzień”, w której opisał – jednym, sprawnym palcem – jak żyje się ze stwardnieniem zanikowym bocznym ALS. Miał 57 lat. Rodzinie i bliskim składamy najszczersze wyrazy współczucia.

Wywiady

10.09.2020

W "Postscriptum” Małgorzata spotka nadawcę listu, ale nie zdradzę..."

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Anną Karpińską autorką książki "Postscriptum".

Posłuchaj i zobacz

07.09.2020

MOŻE PORA Z TYM SKOŃCZYĆ i posłuchać audiobooka?

Zapraszamy do wysłuchania fragmentu audiobooka "Może pora z tym skończyć" autorstwa Iaina Reida w znakomitej interpretacji Anny Szymańczyk.

Bestsellery

TOP 20

  1. Kobiety '44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie Agnieszka Cubała
  2. Perska kobiecość Laila Shukri
  3. Pałac w Moczarowiskach Jacek Skowroński, Maria Ulatowska

Fotogaleria

więcej »

Wiedźmikołaj

Terry Pratchett

Jarosław Lipszyc

Święta dla dorosłych

Dwa świąteczne prezenty z fabryki bestsellerów Pratchetta: książka z serii „Świat Dysku” o szaleństwie rozdawania prezentów i ... kalendarz na przyszły rok zawierający wiele uwag, reguł i cytatów związanych z klubem wampirów-abstynentów. Ten drugi prezent, choć zabawny nie wymaga specjalnej recenzenckiej uwagi. Za to ten pierwszy to eldorado dla tropicieli kulturowych nawiązań i żartów. A także solidna dawka społecznej refleksji.
Świat Dysku spoczywa na grzbiecie trzech słoni, które z kolei stoją na skorupie wielkiego żółwia przemierzającego galaktykę. W Świecie Dysku, zaludnionym przez legendarne stwory i kłopotliwych bogów, czarnoksiężników ect., powoli zbliża się Noc Strzyżenia Wiedźm, święto niepokojąco podobne do Bożego Narodzenia. W tę noc Wiedźmikołaj rozdaje dzieciom prezenty. Ale tego roku Wiedźmikołaj zaginął. Szybko okazuje się, że bez niego Świat Dysku czeka katastrofa i ktoś musi go zastąpić. Zadania tego podejmuje się Śmierć - antypatyczny facet (a raczej odziany w czerń szkielet z kosą), na co dzień odbierający życie mieszkańcom tej krainy.
Komiczne konsekwencje tej zamiany ról są dość przewidywalne. Jednak Terry Pratchett artykułuje przy tej okazji swoje polityczne przekonania. Śmierć, który powinien być zimnokrwistym pragmatykiem-konserwatystą, okazuje się w końcu wrażliwym społecznie lewicowcem, zdobywając przy tym serca czytelników.
Żwawa akcja i błyskotliwe poczucie humoru, zmieszane z darem autora do celnej, społecznej groteski, sytuują tę książkę na czele mojej prywatnej listy najbardziej pożądanych świątecznych prezentów. Pratchett pisze dużo - i najwyraźniej praktyka czyni mistrza.

Życie Warszawy, Po godzinach, 2-8 grudnia 2004