Strona główna / Fantastyka / Wiedźmikołaj

Aktualności

22.05.2020

Premiera online nowej książki Piotra Borlika

We wtorek 2 czerwca o godz. 19.30 zapraszamy na premierę online najnowszej książki Piotra Borlika "Zapłacz dla mnie".

Wywiady

26.02.2020

"Uwielbiam móc pisać w piżamie"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Kelly Irvin, autorką serii "W krainie amiszów"

Posłuchaj i zobacz

10.04.2020

Krzysztof Gosztyła czyta MAŁY WIELKI TYDZIEŃ

Zapraszamy do wysłuchania fragmentu audiobooka "Mały wielki tydzień" autorstwa Darka Milewskiego w znakomitej interpretacji Krzysztofa Gosztyły.

Bestsellery

TOP 20

  1. Jest krew... Stephen King
  2. Zaginione arabskie księżniczki Marcin Margielewski
  3. Jestem nieletnią żoną Laila Shukri

Fotogaleria

więcej »

Wiedźmikołaj

Terry Pratchett

Jarosław Lipszyc

Święta dla dorosłych

Dwa świąteczne prezenty z fabryki bestsellerów Pratchetta: książka z serii „Świat Dysku” o szaleństwie rozdawania prezentów i ... kalendarz na przyszły rok zawierający wiele uwag, reguł i cytatów związanych z klubem wampirów-abstynentów. Ten drugi prezent, choć zabawny nie wymaga specjalnej recenzenckiej uwagi. Za to ten pierwszy to eldorado dla tropicieli kulturowych nawiązań i żartów. A także solidna dawka społecznej refleksji.
Świat Dysku spoczywa na grzbiecie trzech słoni, które z kolei stoją na skorupie wielkiego żółwia przemierzającego galaktykę. W Świecie Dysku, zaludnionym przez legendarne stwory i kłopotliwych bogów, czarnoksiężników ect., powoli zbliża się Noc Strzyżenia Wiedźm, święto niepokojąco podobne do Bożego Narodzenia. W tę noc Wiedźmikołaj rozdaje dzieciom prezenty. Ale tego roku Wiedźmikołaj zaginął. Szybko okazuje się, że bez niego Świat Dysku czeka katastrofa i ktoś musi go zastąpić. Zadania tego podejmuje się Śmierć - antypatyczny facet (a raczej odziany w czerń szkielet z kosą), na co dzień odbierający życie mieszkańcom tej krainy.
Komiczne konsekwencje tej zamiany ról są dość przewidywalne. Jednak Terry Pratchett artykułuje przy tej okazji swoje polityczne przekonania. Śmierć, który powinien być zimnokrwistym pragmatykiem-konserwatystą, okazuje się w końcu wrażliwym społecznie lewicowcem, zdobywając przy tym serca czytelników.
Żwawa akcja i błyskotliwe poczucie humoru, zmieszane z darem autora do celnej, społecznej groteski, sytuują tę książkę na czele mojej prywatnej listy najbardziej pożądanych świątecznych prezentów. Pratchett pisze dużo - i najwyraźniej praktyka czyni mistrza.

Życie Warszawy, Po godzinach, 2-8 grudnia 2004