Strona główna / Fantastyka / Wiedźmikołaj

Aktualności

26.10.2020

Najlepsza książka na jesień!

Z radością informujemy, że książka "Osiedle Sielanka. Nieznajoma" Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk zdobyła nagrodę czytelników na najlepszą książkę na jesień 2020 w głosowaniu organizowanym przez serwis Granice.pl.

Wywiady

10.09.2020

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Anną Karpińską autorką książki "Postscriptum"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Anną Karpińską autorką książki "Postscriptum".

Posłuchaj i zobacz

26.11.2020

Czy prawdą jest, że kto usłyszy dźwięk wrzeciona kikimory, ten umrze?

Zapraszamy do obejrzenia nagrania zapowiadającego najnowszą książkę Katarzyny Puzyńskiej "Śreżoga".

Bestsellery

TOP 20

  1. Arabska wendeta Tanya Valko
  2. Nareszcie w Dudapeszcie Aleksander Daukszewicz, Krzysztof Daukszewicz
  3. Apteka pod Złotym Moździerzem. Obca Lucyna Olejniczak

Fotogaleria

więcej »

Wiedźmikołaj

Terry Pratchett

Jarosław Lipszyc

Święta dla dorosłych

Dwa świąteczne prezenty z fabryki bestsellerów Pratchetta: książka z serii „Świat Dysku” o szaleństwie rozdawania prezentów i ... kalendarz na przyszły rok zawierający wiele uwag, reguł i cytatów związanych z klubem wampirów-abstynentów. Ten drugi prezent, choć zabawny nie wymaga specjalnej recenzenckiej uwagi. Za to ten pierwszy to eldorado dla tropicieli kulturowych nawiązań i żartów. A także solidna dawka społecznej refleksji.
Świat Dysku spoczywa na grzbiecie trzech słoni, które z kolei stoją na skorupie wielkiego żółwia przemierzającego galaktykę. W Świecie Dysku, zaludnionym przez legendarne stwory i kłopotliwych bogów, czarnoksiężników ect., powoli zbliża się Noc Strzyżenia Wiedźm, święto niepokojąco podobne do Bożego Narodzenia. W tę noc Wiedźmikołaj rozdaje dzieciom prezenty. Ale tego roku Wiedźmikołaj zaginął. Szybko okazuje się, że bez niego Świat Dysku czeka katastrofa i ktoś musi go zastąpić. Zadania tego podejmuje się Śmierć - antypatyczny facet (a raczej odziany w czerń szkielet z kosą), na co dzień odbierający życie mieszkańcom tej krainy.
Komiczne konsekwencje tej zamiany ról są dość przewidywalne. Jednak Terry Pratchett artykułuje przy tej okazji swoje polityczne przekonania. Śmierć, który powinien być zimnokrwistym pragmatykiem-konserwatystą, okazuje się w końcu wrażliwym społecznie lewicowcem, zdobywając przy tym serca czytelników.
Żwawa akcja i błyskotliwe poczucie humoru, zmieszane z darem autora do celnej, społecznej groteski, sytuują tę książkę na czele mojej prywatnej listy najbardziej pożądanych świątecznych prezentów. Pratchett pisze dużo - i najwyraźniej praktyka czyni mistrza.

Życie Warszawy, Po godzinach, 2-8 grudnia 2004