Strona główna / Fantastyka / Wiedźmikołaj

Aktualności

30.09.2019

Film o Grzesiuku na Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce

Z radością informujemy, że film dokumentalny o Stanisławie Grzesiuku "Grzesiuk. Ferajna wciąż gra” w reżyserii Jarosława Wiśniewskiego został zakwalifikowany do 31. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce, który odbędzie się w dniach 9-24 listopada w Chicago.

Wywiady

11.07.2019

"Mówimy o trylogii, na którą należy patrzeć całościowo"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Piotrem Borlikiem, autorem książek "Boska proporcja", "Materiał ludzki" i "Białe kłamstwa".

Posłuchaj i zobacz

10.10.2019

Kim jest kobieta ze spaloną twarzą?

Zapraszamy do obejrzenia nagrania zapowiadającego najnowszą książkę Katarzyny Puzyńskiej "Pokrzyk".

Bestsellery

TOP 20

  1. Była arabską stewardesą Marcin Margielewski
  2. Białe kłamstwa Piotr Borlik
  3. I tak nie przestanę Cię kochać Jacek Skowroński, Maria Ulatowska

Fotogaleria

więcej »

Wiedźmikołaj

Terry Pratchett

Jarosław Lipszyc

Święta dla dorosłych

Dwa świąteczne prezenty z fabryki bestsellerów Pratchetta: książka z serii „Świat Dysku” o szaleństwie rozdawania prezentów i ... kalendarz na przyszły rok zawierający wiele uwag, reguł i cytatów związanych z klubem wampirów-abstynentów. Ten drugi prezent, choć zabawny nie wymaga specjalnej recenzenckiej uwagi. Za to ten pierwszy to eldorado dla tropicieli kulturowych nawiązań i żartów. A także solidna dawka społecznej refleksji.
Świat Dysku spoczywa na grzbiecie trzech słoni, które z kolei stoją na skorupie wielkiego żółwia przemierzającego galaktykę. W Świecie Dysku, zaludnionym przez legendarne stwory i kłopotliwych bogów, czarnoksiężników ect., powoli zbliża się Noc Strzyżenia Wiedźm, święto niepokojąco podobne do Bożego Narodzenia. W tę noc Wiedźmikołaj rozdaje dzieciom prezenty. Ale tego roku Wiedźmikołaj zaginął. Szybko okazuje się, że bez niego Świat Dysku czeka katastrofa i ktoś musi go zastąpić. Zadania tego podejmuje się Śmierć - antypatyczny facet (a raczej odziany w czerń szkielet z kosą), na co dzień odbierający życie mieszkańcom tej krainy.
Komiczne konsekwencje tej zamiany ról są dość przewidywalne. Jednak Terry Pratchett artykułuje przy tej okazji swoje polityczne przekonania. Śmierć, który powinien być zimnokrwistym pragmatykiem-konserwatystą, okazuje się w końcu wrażliwym społecznie lewicowcem, zdobywając przy tym serca czytelników.
Żwawa akcja i błyskotliwe poczucie humoru, zmieszane z darem autora do celnej, społecznej groteski, sytuują tę książkę na czele mojej prywatnej listy najbardziej pożądanych świątecznych prezentów. Pratchett pisze dużo - i najwyraźniej praktyka czyni mistrza.

Życie Warszawy, Po godzinach, 2-8 grudnia 2004